Jak przedłużyć życie choinki – znamy na to sposoby

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Żywa choinkaWśród ogrodników popularne jest powiedzenie: nie kupuj kota w worku, a choinki – w siatce. I coś w tym jest.
Żywa choinkaWśród ogrodników popularne jest powiedzenie: nie kupuj kota w worku, a choinki – w siatce. I coś w tym jest. Łukasz Kasprzak (Ekspress Ilustrowany)
Jak przedłużyć życie choinki? Oto kilka niezawodnych sposobów!

Wśród ogrodników popularne jest powiedzenie: nie kupuj kota w worku, a choinki – w siatce. I coś w tym jest. Kupując drzewko na placu, zazwyczaj jest ono owinięte siatką. To choćby dla wygody sprzedawcy. Poproś go jednak, żeby rozwinął towar, czyli zdjął siatkę z choinki.

 Warto przeczytaćJemioła – od magii i pocałunków do medycyny 

Potrząśnij drzewkiem

Po rozłożeniu gałązek zobacz, czy igliwie nie opada, gdy potrząśniesz drzewkiem. Wykonaj jeszcze jeden test: przejedź palcami w obie strony po gałązce. Jeśli igły spadają, to znaczy, że są nieelastyczne, suche. Nie kupuj takiej choinki. Jeżeli to zrobisz, pewnie jeszcze tego samego dnia znajdziesz igliwie na podłodze w domu.

 Zobacz wideo: Jak stworzyć ozdoby świąteczne z niczego 

Choinka w doniczce

Możesz przedłużyć żywot choinki. – Najlepiej kupić ukorzenioną, w doniczce – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Z tym, że nie wszystkie choinki doniczkowe są sobie równe. Warto kupić te ukorzenione. Drzewka wcześniej ścięte i wstawione do donicy tylko dla estetyki, stanowią atrapę. Taka choinka nie wypuści korzeni i obsypie się niemal tak szybko, jak choinka cięta.

Adaptacja w mieszkaniu

Po przyniesieniu choinki do domu można dać jej kilka godzin na adaptację do nowych warunków. To znaczy: postawić ją np. w korytarzu lub sieni albo w piwnicy i dopiero nazajutrz wstawić do mieszkania. Dzięki temu igły nie odczują gwałtownej zmiany temperatury.

Spójrz na termometr

Choinka w domu wytrzyma nawet ponad miesiąc, gdy stanie w dosyć chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura dla niej wynosi poniżej 18 stopni. Wtedy jednak domownikom jest zimno. Gdy choinka ma stać w salonie, nie stawiajmy jej blisko kaloryfera. Wiadomo, ozdobione drzewko ładniej prezentuje się przy oknie, ale szybciej straci wygląd. Regularne wietrzenie pomieszczenia to podstawa.

Nie żałuj wody

– Trzeba pamiętać też o regularnym podlewaniu żywego drzewka. – Iglaki mają to do siebie, że szybko tracą wodę, która wyparowuje przez igły, przez to igły tracą zielony kolor, robią się żółte lub brązowe – dodaje Mikietyński. – Dobrym sposobem jest natomiast zakup specjalnego uchwytu, w jaki wstawia się zbiornik z wodą. Wówczas drzewko samo decyduje, ile czerpać wody.

 Poczytaj też: Dodatki i drobiazgi do dekoracji domu na święta 

Gdy kupiliśmy choinkę bez korzeni, w domu powinniśmy obciąć jej pień 2–3 centymetry. To sprawi, że „świeższy" pień będzie łatwiej pobierał wodę. A propos wody: do wiaderka czy miski nie wlewamy zimnej wody, tylko letnią. To pozwoli drzewku lepiej się nawodnić. Pozbawione wody, wytrzyma jedynie tydzień. Zraszaj gałązki wodą ze spryskiwacza. Wtedy igły nie zaschną w pędach.

Lampki led na choinkę

Drzewko lepiej będzie trzymało pion, gdy do wiaderka wsypiemy ziemię, ewentualnie piasek. Oświetlenie również jest istotne. Lampki ledowe nie nagrzewają się, jak tradycyjne. Te pierwsze są zatem korzystniejsze dla choinki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom