Iglaki w donicach zimą na tarasie lub przed domem. Jak o nie zadbać?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Sadzenie roślin iglastych w donicach, by udekorować nimi balkon lub taras, jest coraz popularniejsze. W donicy lub pojemniku można stworzyć kompozycję, która składa się tylko z roślin iglastych lub połączyć iglaki z bylinami, trawami ozdobnymi lub roślinami jednorocznymi.
Sadzenie roślin iglastych w donicach, by udekorować nimi balkon lub taras, jest coraz popularniejsze. W donicy lub pojemniku można stworzyć kompozycję, która składa się tylko z roślin iglastych lub połączyć iglaki z bylinami, trawami ozdobnymi lub roślinami jednorocznymi. Katarzyna Laszczak
Ukorzenione choinki w wersji mini i krzewy iglaste z powodzeniem mogą zdobić nasz balkon czy taras zimą. Trzeba je jednak odpowiednio pielęgnować. Piszemy, na co zwrócić uwagę zimą, gdy uprawiamy iglaki w donicach.

Myli się ten, kto myśli, że tuje, cyprysy, świerki, jałowce czy inne krzewy lub drzewka iglaste w pojemnikach, zdobiące nasz taras czy balkon, zimą nie potrzebują naszej uwagi. To, że w sezonie zimowym nie są zbyt wymagające, nie oznacza, że możemy o nich w ogóle zapomnieć.

Dowiedz się: Jak zwalczać choroby tui powodujące brązowienie żywotnika 

Grunt to zabezpieczyć korzenie iglaka

– Odpowiednia donica to podstawa – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Do uprawy iglaka najlepiej wybrać donicę drewnianą, ponieważ te wykonane z plastiku, metalu i betonu są chłodniejsze. Dół rośliny, a więc korzenie, muszą mieć ciepło, bo gdy zima jest sroga, mogą przemarznąć. To z tego powodu warto ocieplić donicę choćby styropianem, gazetami lub agrowłókniną, przy czym ocieplamy tylko donicę, a nie rosnące w niej drzewko.

Niektórzy jednak kupują ochraniacze albo kaptury na drzewka. Te swojego rodzaju osłony wykonane są z przepuszczalnego materiału.

Ochrona iglaka przed wiatrem

Drzewko iglaste uprawiane w donicy na balkonie należy postawić w zacisznym miejscu. Przed silnym wiatrem chronić mogą roślinę specjalne rozkładane parawany. Są również ekrany osłaniające przed wiatrem czy maty bambusowe, dzięki którym rośliny nie są bezpośrednio narażone na wiatr.

Regularne podlewanie iglaków

Jeszcze jesienią, najpóźniej w grudniu, można zastosować nawóz. – Do iglaków dedykowane są specjalne nawozy o zwiększonej dawce fosforu i potasu, a o zmniejszonej dawce azotu – kontynuuje Mikietyński. 

Przeczytaj teżCo zrobić z choinką po świętach 

Styczeń to za późna pora na nawożenie iglaków. – Trzeba natomiast pamiętać o regularnym podlewaniu drzewek i krzewów – podkreśla ogrodnik. – W okresie zimowym roślinom trudno czerpać wodę z gleby. Rośliny liściaste przystosowują się do nowej pory roku, gubiąc liście jesienią. W przypadku krzewów iglastych gubienie igieł nie występuje, do wyjątków należy modrzew. Iglaki nie gubią igieł, a dodatkowo te rośliny, właśnie przez igły, tracą wilgoć. To dlatego trzeba je podlewać. Powinno wystarczyć raz, ewentualnie dwa razy, na dwa tygodnie. Na podlewanie należy wybrać dni, gdy nie ma mrozu.

Susza fizjologiczna groźna dla iglaków

Ogrodnik mówi o zjawisku nazywanym suszą fizjologiczną dotykającą rośliny zimą. – Igły drzew iglastych zaczynają się robić brązowe, usychają. Nie zawsze to świadczy o tym, że roślinie zaszkodził mróz. Bywa, że to jest właśnie spowodowane występującym u niej brakiem wilgoci.

Jeżeli spadnie śnieg, to nie ma powodu do zmartwień. – Pod puszystym śniegiem roślina może normalnie oddychać, a temperatura jest nieco wyższa niż temperatura powietrza – wyjaśnia ogrodnik. – Gorzej jednak, gdy lód pokrywa iglaki. Wtedy roślina ma odcięty dostęp do świeżego powietrza.

Lód trzeba usunąć. Inne zabiegi pielęgnacyjne zimą nie są wymagane w przypadku iglaków balkonowych. Przykładowo cięcie o tej porze roku mogłoby im zaszkodzić. Z nawożeniem także trzeba poczekać.

Choinka w ogrodzie

Kto kupił na gwiazdkę choinkę z korzeniami i chce ją zasadzić w ogrodzie, powinien zapewnić jej łagodną zmianę temperatury. – Jeśli świąteczne drzewko wystawimy z pokoju od razu na dwór, dozna szoku termicznego – tłumaczy specjalista. – Należy zatem najpierw wstawić donicę do pomieszczenia, gdzie będzie chłodniej niż było w pokoju, w którym stała nasza choinka. Dobry miejscem będzie przedsionek albo korytarz. Piwnica, mimo że bez dostępu światła słonecznego, też powinna być odpowiednia na to, aby drzewko postało w niej kilka tygodni.

Więcej na tematChoinki w doniczkach 

Nie trzeba czekać do marca, aby drzewko iglaste przenieść do ogrodu. – Można zrobić to nawet w styczniu, o ile mróz się nie utrzymuje – uważa Jarosław Mikietyński. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom