Araukaria to drzewko iglaste, które można uprawiać w doniczce

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Araukaria wyniosłaAraukaria wyniosła uprawiana w doniczce preferuje miejsca półcieniste. Dlatego najlepiej będzie czuła się w pokoju z oknem północnym.
Araukaria wyniosłaAraukaria wyniosła uprawiana w doniczce preferuje miejsca półcieniste. Dlatego najlepiej będzie czuła się w pokoju z oknem północnym. SandeepHanda (Pixabay.com)
Araukaria (igława) w naturalnych warunkach dorasta do ponad 60 metrów wysokości. Tymczasem w domach to drzewko iglaste można uprawiać w doniczce. Zobacz, jak uprawiać araukarię, która może też być bożonarodzeniową choinką.

Araukaria pochodzi z Australii, choć występuje też w Ameryce Południowej. Jest to drzewo iglaste, zimozielone, nazywane przez niektórych gigantem. Przydomek ten zyskało nie bez powodu. Otóż araukaria dorasta nawet do 60 metrów wysokości, a średnica jej pnia osiąga czasem 2 metry.

Araukaria to drzewo z epoki dinozaurów

Drzewo istniało już wtedy, gdy po ziemi chodziły dinozaury. Nazwa iglaka pochodzi od indiańskiego plemienia Araukanów z Chile i Argentyny. Mieszkali oni w Araukanii, historycznej krainie, która obecnie stanowi część Chile.

Araukaria w doniczce w roli choinki

U nas igława jest spotykana przede wszystkim w ogrodach. Ogrodowa uprawa araukarii jest dosyć trudna, ponieważ roślina jest wrażliwa na mróz (szkodzi jej już temperatura rzędu minus 10 stopni Celsjusza). Można ją natomiast potraktować jako choinkę. Stanowi bowiem drzewo ozdobne. To za sprawą oryginalnie wyglądających igieł. Z daleka przypominają one łuski ryby. Porastają wszystkie gałęzie tego drzewa. Gałęzie araukarii uniesione są do góry.

Polecamy: Jodła, sosna, świerk, czyli które drzewko wybrać 

Araukarię można też uprawiać w doniczce. Nadaje się do tego araukaria wyniosła. Choć musimy uważać, bo drzewko to źle znosi ciepłe i zbyt suche powietrze, jakie panuje jesienią i zimą w naszych domach. Araukarię doniczkową można w okresie zimowym uprawiać w mieszkaniu w jasnym, nasłonecznionym miejscu, najlepiej przy oknie, a wiosną i latem – wystawiać ją na balkon w słoneczne miejsce.

Warunki idealne dla araukarii

Ważne, aby w warunkach domowych drzewko iglaste nie stało zbyt blisko grzejnika. Zbyt nagrzane i suche powietrze może skutkować tym, że igława zgubi swoje ozdobne igły. Mogą one też usychać i żółknąć. Bywa, że nawet temperatura pokojowa (około 20 stopni Celsjusza) powoduje, iż araukaria marnieje i w ciągu kilku dni drzewko wyglądające na zdrowe, zmieni się w wysuszoną, brązową roślinę. Odpowiednim pomieszczeniem dla niej może być przedsionek albo domowa oranżeria.

Kto kupi 20- czy 30-centymetrową araukarię doniczkową, nawet przez kilka kolejnych świąt Bożego Narodzenia może traktować ją jako choinkę. To dlatego, że roślina bardzo wolno rośnie. Zdarza się, że dopiero po paru latach osiągnie metr wysokości, a do sufitu dorośnie po kilkunastu latach. Gdy będzie sięgać sufitu, należy obciąć czubek, który można zasadzić. Aby się przyjął jako sadzonka, można wzmocnić go środkiem do ukorzeniania roślin. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, warto też zraszać jej liście (najlepiej wodą przegotowaną, która nie zawiera wapnia, bo ten szkodzi igławie).  Doniczka, w której rośnie araukaria, powinna mieć drenaż (kamyczki albo żwir na spodzie doniczki). Chodzi o to, żeby nadmiar wody wypływał z donicy.

Choroby igławy

Woda zalegająca w donicy może przyczynić się do gnicia korzeni, a tym samym do uszkodzenia całej igławy. Jednym z objawów jest żółknięcie igieł. Brązowe plamy na roślinie mogą świadczyć o chorobie grzybowej, zwanej antraknozą. Zainfekowane igły umierają, opadając. Zarażone gałązki trzeba usunąć. Można spróbować zwalczyć grzyb, stosując preparaty chemiczne. Jeśli jednak plamy będą stawać się coraz większe, zaczną zlewać się w całość, nie ma innego ratunku dla igławy.

Dowiedz sięJakie choinki w doniczkach wybrać, by długo stały 

Gdy natomiast drzewko będzie rozwijało się zdrowo i po 2–3 latach araukaria nam się rozrośnie, można ją przesadzić do donicy o rozmiar większej, a do gleby dosypać ziemi przeznaczonej dla różaneczników. Można także dodać nawozu wieloskładnikowego do roślin iglastych.

Ciekawostka o araukarii

Igława bywa nazywana małpim drzewem. To dlatego, że starsze drzewa mają coraz dłuższe i coraz bardziej zwisające gałęzie. Przypominają one zwisające ogonki małp, tyle że są zielonego koloru. Jest jeszcze jeden powód: te zwierzęta są skoczne i chciałyby się wspinać po gałęziach igławy, lecz nie mogą, bo te są zbyt giętkie i uginają się pod ciężarem małp.

Cena araukarii na minus

Może araukaria byłaby w Polsce popularniejsza, gdyby nie jej zawrotna cena. Za 25-centymetrową roślinę doniczkową trzeba dać mniej więcej 60 złotych. Sadzonka 80-centymetrowa w donicy to wydatek rzędu 600 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom