Gorąco na rynku wynajmu mieszkań w Poznaniu. Tyle za pokój zapłacą studenci. Czy to dużo czy mało?

Emilia Ratajczak
Takie mieszkania można obecnie znaleźć w ogłoszeniach. Zobacz zdjęcia -->
Takie mieszkania można obecnie znaleźć w ogłoszeniach. Zobacz zdjęcia -->OLX
Na rynku najmu mieszkań jest gorąco. Studenci aktywnie szukają mieszkań, pokojów czy stancji. Średnio na wolnym rynku zapłacą za nie tysiąc złotych, nadzieja w akademikach, choć tam miejsca się już kończą. Ekspert zaznacza jednak, że sytuacja na rynku wynajmu się stabilizuje.

Kasia za 35-metrowe mieszkanie dwupokojowe płaci 2700 złotych, Hania za pokój w akademiku 690 złotych, choć wcześniej płaciła 1020 złotych na wolnym rynku, a Kaja 1160 złotych za pokój w trzyosobowym mieszkaniu.

Studenci szukający mieszkania, pokoju czy stancji nie mają łatwo. Pandemia, wojna i inflacja spowodowały, że ceny wydają się bardzo wysokie. Ratunkiem są domy studenckie i akademiki, choć i tam ceny nie są najniższe. Profesor z Uniwersytetu Ekonomicznego uważa jednak, że studenci spotykają się umiarkowanym poziomem cenowym.

Akademiki – najlepsza oferta dla studentów

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza właśnie rozpoczęła się III tura wnioskowania o miejsce w akademikach. Jak potwierdza Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM, w dwóch pierwszych turach wszystkie miejsca został przydzielone. Ceny wahają się od 580 złotych nawet to 1195 złotych. W Domu Studenckim Babilon za 580 złotych miesięcznie możemy liczyć na miejsce w pokoju dwuosobowym bez łazienki i umywalki. Za 590 złotych natomiast w pokoju będzie umywalka.

W Domu Studenckim Hanka za 1195 złotych studenci mogą zamieszkać w jednoosobowym pokoju z aneksem kuchennym i łazienką. W dwuosobowym z łazienką i aneksem kuchennym zaś za 995 złotych, a tylko z łazienką 915 złotych. W DS Zbyszko ceny są trochę niższe. Za miesięczny pobyt zapłacimy tam, w pokoju jednoosobowym z łazienką – 790 złotych, a za pokój dwuosobowy z łazienką 640 złotych.

Drożej czy taniej na wolnym rynku?

Na OLX, czyli popularnym serwisie ogłoszeniowym, można znaleźć setki różnych pokojów dla studentów w różnych przedziałach cenowych. Pośród 10 losowych ogłoszeń można znaleźć pokoje za 740, 930 czy nawet 1250 złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że średnia cena za pokój jednoosobowy w Poznaniu wynosi około 1000 złotych.

Pokoje dwuosobowe są o wiele tańsze, tu jednak trzeba liczyć się z brakiem prywatności i dzieleniem miejsca zamieszkania z drugą osobą. Za pokój dwuosobowy możemy zapłacić nawet 550 złotych.

Standardowe wyposażenie pokoju studenckiego obejmuje łózko lub wersalkę, biurko, krzesło oraz szafę. Niektóre z nich nie spełniają jednak nawet tych podstawowych udogodnień. Wielkości i standard pokojów również znacznie się od siebie różnią. Możemy znaleźć pomieszczenia nowe, wraz z meblami lepszego standardu, jednak są pokoje, które już dawno powinny przejść remont lub takie, których wyposażenie pozostawia wiele do życzenia. Wielkości pomieszczeń mniej więcej wahają się od 8 metrów kwadratowych do nawet 24 metrów kwadratowych.

Ekspert: sytuacja na rynku nie jest zła

Na rynku wynajmu pojawiła się nierównowaga po wybuchu wojny w Ukrainie.

– Rynek najmu się stabilizuje. Po lutym 2022 roku mieliśmy potężny zalew uchodźców z Ukrainy, którzy wchłonęli ten rynek. Finał był taki, że pojawiła się lawinowa sytuacja nierównowagi – nadmiaru popytu, niedoboru podaży na rynku wynajmu

– mówi Sławomir Palicki, profesor z Uniwersytetu Ekonomicznego.

– Aktualnie od kilku kwartałów mamy sytuację, która się odwraca. Bardzo wielu migrantów podjęło decyzję o opuszczeniu Polski na rzecz innych państw. W związku z tym mamy czas stabilizacji na rynku wynajmu

– dodaje.

We wrześniu popyt na mieszkania rośnie ze względu na zainteresowanie studentów.

– Oferta jeśli chodzi o podaż mieszkań do najmu – nie jest zła. Dostępność na pewno jest niewspółmiernie wyższa niż była półtora roku temu – przekonuje ekspert. – Studenci spotykają się z umiarkowanym poziomem cenowym. Uważam, że rynek mieszkaniowy w Poznaniu jest roztropny i racjonalny, bardziej niż w innych miastach.

Choć sytuacja na rynku się stabilizuje, to profesor nie uważa, że coś może wpłynąć na spadek cen w niedługim czasie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Budowa akademika na kampusie Morasko trwała niespełna trzy lata, a jej koszt wraz z wyposażeniem to niemal 70 mln zł.

Tak wygląda nowy akademik UAM. Znajdzie się w nim minimarket...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom