Getin Noble Bank ukarany. 20 tys. zł mogą dostać klienci, którzy nabyli obligacje GetBack

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
getin noble bankGetin Noble Bank to już ósmy bank ukarany w ostatnich miesiącach przez UOKiK w związku z kredytami walutowymi.
getin noble bankGetin Noble Bank to już ósmy bank ukarany w ostatnich miesiącach przez UOKiK w związku z kredytami walutowymi. Wikimedia Commons/domena publiczna
Prezes UOKiK wydał trzy ważne decyzje dotyczące Getin Noble Banku. To dobre wieści m.in. dla osób z kredytami walutowymi oraz klientów, którzy nabyli obligacje GetBack.

Getin Noble Bank wypłaci rekompensatę w wysokości 20 tys. zł osobom, które za jego pośrednictwem nabyły obligacje GetBack – zadecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bank zapłaci też ponad 7 mln zł kary za jednostronne zmienianie warunków umowy o kredyt hipoteczny oraz będzie musiał zaprzestać stosowania niedozwolonych zapisów w umowach. Decyzje UOKiK nie są jednak jeszcze prawomocne.

UOKiK: Getin Noble Bank wprowadzał w błąd, oferując obligacje GetBack

UOKiK już od 2018 r. przyglądał się spółce GetBack, która oferuje klientom zakup swoich obligacji. W toku postępowania wyszło na jaw, że liczne banki i spółki wprowadzały klientów w błąd, reklamując ten ryzykowny produkt finansowy jako bezpieczną inwestycję z gwarancją zysku. Jak dotąd prezes UOKiK ukarał za niedozwolone praktyki związane z tymi obligacjami m.in. Idea Bank, Polski Dom Maklerski, spółkę GetBack oraz spółkę Lartiq (dawniej Trigon).

26 października 2020 r. ogłoszono, że klientów wprowadzał w błąd również Getin Noble Bank. Doradcy banku namawiali do zakupu obligacji GetBack m.in. klientów, którzy byli zainteresowani zwykłymi lokatami. W efekcie osobom, które szukały bezpieczeństwa finansowego, sprzedawano ryzykowny produkt.

– Do UOKiK wpłynęło wiele skarg od konsumentów na doradców Getin Noble Banku (...) – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. – Obligacje korporacyjne nie są bezpieczną inwestycją, ponieważ ich bezpieczeństwo zależy wyłącznie od kondycji finansowej emitenta i jego decyzji biznesowych. Nie są one objęte gwarancjami odpowiednich instytucji. Bank jako instytucja zaufania publicznego powinien był zadbać o to, aby jasno i zrozumiale informować o specyfice produktu, w szczególności o ryzyku, uwzględniając jednocześnie realne potrzeby konsumentów.

Zobacz: Frankowicze coraz częściej wygrywają w sądach z bankami

Rekompensata za obligacje GetBack. Kto dostanie 20 tys. zł?

Decyzją Prezesa UOKiK Getin Noble Bank wypłaci jednorazową rekompensatę w wysokości 20 tys. zł wszystkim klientom, którzy za jego pośrednictwem nabyli obligacje GetBack. Bank prześle do klientów korespondencję, w której poinformuje, komu należą się pieniądze. W liście zostanie także wyjaśnione, jaki wniosek należy złożyć, żeby otrzymać rekompensatę. Po otrzymaniu wniosku bank będzie miał miesiąc na wypłatę środków.

Trzeba jednak pamiętać, że na razie decyzja UOKiK jest nieprawomocna i bank zapewne się od niej odwoła. Wysyłka listów z informacjami do klientów (a więc i możliwość odzyskania pieniędzy) ruszy w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się decyzji. Klienci Getin Noble Banku muszą zatem uzbroić się w cierpliwość.

Przeczytaj: O kredyt mieszkaniowy znów może być trudniej. Niewesołe prognozy BIK

Rekompensata nie będzie przysługiwać klientom, którzy na dzień składania wniosku o rekompensatę:

  • zawarli z Getin Noble Bankiem ugodę w sprawie nabycia za jego pośrednictwem obligacji GetBack,
  • uzyskali już w tej sprawie prawomocne orzeczenie sądu lub innej uprawnionej instytucji,
  • w inny sposób odzyskali już całość środków zainwestowanych w obligacje GetBack za pośrednictwem Getin Noble Banku.

Jeśli klient odzyskał już od banku część pieniędzy zainwestowanych w obligacje GetBack, będzie musiał wskazać to we wniosku. Wówczas zostanie mu wypłacona odpowiednio pomniejszona rekompensata (wysokość rekompensaty nie może być wyższa niż łączna kwota, jaką klient pierwotnie zainwestował w obligacje).

Ponad 7 mln zł kary za umowy kredytów hipotecznych

W sprawie Getin Noble Banku UOKiK wydał także dwie inne decyzje. Pierwsza z nich dotyczyła licznych niedozwolonych zapisów, jakie bank stosował w umowach. Okazało się, że bank m.in. stosował ogólnikowe, nieprecyzyjne klauzule, które w praktyce dawały mu pełną swobodę zmieniania warunków umowy. Mógł więc np. dowolnie podwyższać opłaty i prowizje. Po decyzji UOKiK Getin Noble Bank nie będzie już mógł stosować takich zapisów.

Druga decyzja dotyczy praktyki, za którą ukarano już wiele banków – jednostronnego zmieniania przez bank warunków umowy o kredyt hipoteczny w walucie obcej. Wielu klientów z kredytem walutowym (m.in. frankowiczów) musiało zaakceptować nowe, niekorzystne warunki narzucone przez bank, bo w przeciwnym razie musieliby natychmiast spłacić całość zadłużenia. UOKiK uznał, że jest to nadużywanie przez Getin Noble Bank swojej mocniejszej pozycji.

– Każde nowe rozwiązanie powinno być wynikiem obustronnych uzgodnień. Jeżeli klient nie zgodziłby się na nie, to umowa powinna być wykonywana na dotychczasowych zasadach – podkreśla Prezes UOKiK.

Za jednostronne zmienianie umów bank będzie musiał zapłacić karę w wysokości 7 019 640 zł oraz poinformować klientów o swoich niedozwolonych praktykach. Wszystkie decyzje wydane przez UOKiK w sprawie Getin Noble Banku są jednak na razie nieprawomocne.

Sprawdź: Bank PKO BP i Bank Pekao ukarane przez UOKiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom