Co ze sprawą o unieważnienie kredytu we frankach wobec upadłego banku? Jest ważna uchwała Sądu Najwyższego

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Sąd Najwyższy uchwalił, że postępowanie sądowe o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu nie jest sprawą o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości.
Sąd Najwyższy uchwalił, że postępowanie sądowe o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu nie jest sprawą o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości. Grzegorz Galasiński/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Postępowanie kredytobiorcy będącego konsumentem o stwierdzenie nieważności kredytu „frankowego” może być kontynuowane wobec syndyka upadłego banku, wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Decyzja ta ma istotne znaczenie dla tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich.

Problematyczna sytuacja kredytobiorców po upadku banku

Sprawa dotyczyła kredytów „frankowych” zawartych z Getin Noble Bankiem, który ogłosił upadłość w lipcu 2023 roku. W związku z tym pojawiły się pytania prawne dotyczące dalszego losu toczących się spraw sądowych. Niektóre sądy zawieszały postępowania, inne je kontynuowały. Warszawski sąd apelacyjny, rozpatrując odwołanie syndyka, skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

Sąd apelacyjny zauważył, że w wielu przypadkach sądy prowadzą postępowania z udziałem syndyka, zabezpieczając roszczenia konsumentów i wydając końcowe orzeczenia. Taka interpretacja pozwalała na zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu jako formy zabezpieczenia.

Jednakże nie wszystkie sądy zgadzały się z tym stanowiskiem. Część z nich zawieszała postępowania, odmawiając zabezpieczenia roszczeń przez wstrzymanie płatności przyszłych rat, uznając, że takie ustalenia mogą być dokonane jedynie w postępowaniu upadłościowym.

Stanowisko sądu apelacyjnego

Sąd apelacyjny podkreślił konieczność ochrony konsumentów, której prawo upadłościowe nie gwarantuje. Postępowanie upadłościowe może trwać latami, a w tym czasie syndyk będzie żądał spłaty rat kredytu. Bez zabezpieczenia roszczeń konsumentów, kredytobiorcy będą musieli nadal spłacać kredyt, mimo że takie umowy są często uznawane za nieważne. Dodatkowo późniejsze dochodzenie zwrotu wpłaconych rat może być niemożliwe z powodu ograniczonych funduszy w masie upadłości.

Decyzja Sądu Najwyższego

W czwartek 19.09. Sąd Najwyższy w składzie trojga sędziów Izby Cywilnej: Beaty Janiszewskiej, Jacka Greli i Krzysztofa Wesołowskiego, podjął uchwałę, która potwierdza możliwość kontynuowania postępowań z udziałem syndyka. Uchwała głosi, że postępowanie sądowe o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu nie jest sprawą o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości.

Upadek Getin Noble Banku

Getin Noble Bank był bankiem uniwersalnym, notowanym na GPW. W 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację banku z powodu ciągłych strat finansowych. W kwietniu 2022 roku bank informował o zagrożeniu upadłością, a audyt wykazał ujemne kapitały własne.

Działalność banku została przeniesiona do VeloBanku, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Przymusowa restrukturyzacja była konieczna ze względu na zagrożenie upadłością, brak skutecznych działań naprawczych oraz konieczność ochrony stabilności sektora finansowego.

W sierpniu 2024 roku BFG podpisał umowę sprzedaży VeloBanku na rzecz Promontoria Holding 418 B.V. Sprzedaż zakończyła proces przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, spełniając zobowiązania wobec Komisji Europejskiej, która monitorowała cały proces.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom