Gdzie w Kielcach zamieszkają studenci? Przegląd ofert i cen mieszań do wynajęcia

Izabela Mortas
Mieszkanie dla studentówGdzie w Kielcach zamieszkają studenci? Przegląd ofert i cen mieszań do wynajęcia
Mieszkanie dla studentówGdzie w Kielcach zamieszkają studenci? Przegląd ofert i cen mieszań do wynajęcia mk
Choć rok akademicki rozpocznie się za półtora miesiąca, studenci intensywnie poszukują mieszkań do wynajęcia. Liczy się standard, mniejszą rolę odgrywa cena. Akademiki są na coraz wyższym poziomie.

Zainteresowanie mieszkaniami ze strony studentów nie maleje. Jak twierdzą właściciele biur nieruchomości, zaczyna się już w lipcu, a swoje apogeum osiąga na przełomie sierpnia i września. – Pierwszoroczni pojawiali się w naszym biurze z rodzicami już w lipcu. Bardzo dużo klientów, zainteresowanych mieszkaniami dla studentów, było u nas w długi weekend sierpniowy. W tej chwili poszukiwania lokalu dla uczniów są bardzo intensywne – mówi Teresa Zarzycka, właścicielka Biura Nieruchomości Dom.

Dowiesz się: Jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania dla studenta

Gorzej z ilością ofert. – Prawdę mówiąc nie mamy zbyt wielu propozycji dla studentów. Wydaje mi się nawet, że ofert jest mniej, niż w latach ubiegłych – twierdzi Teresa Zarzycka. Podobne spostrzeżenia ma Wojciech Rusin, właściciel Properco Nieruchomości. – Wielu klientów informuje nas, że nie są za-interesowani wynajmem mieszkania dla studentów. Często też zastrzegają sobie udział rodziców w transakcjach. Chcą w ten sposób uniknąć problemów z płatnościami – mówi Wojciech Rusin.

Odległość najważniejsza

Wciąż największym zainteresowaniem cieszą się te, które mieszczą się w pobliżu Politechniki Świętokrzyskiej czy Uniwersytetu. Studenci chętnie szukają mieszkań na Sadach, Bocianku, Słonecznym Wzgórzu, Szydłówku i KSM-ie Północnym. Niemałym powodzeniem cieszą się również okolice centrum ze względu na bliskość zarówno uczelni, jak i miejsc rozrywkowych, takich jak puby czy dyskoteki.

Studenci niechętnie decydują się na lokale znajdujące się na Ślichowicach. – Jest to spowodowane odległością od uczelni. Uczniowie praktycznie wcale nie są zainteresowani tymi terenami. Bardzo rzadko zdarza się, żeby zdecydowali się na mieszkanie w tym miejscu – mówi Wojciech Rusin, właściciel Properco Nieruchomości.

Zbliża się rok akademicki: Podpowiadamy studentom, jak szukać mieszkania 

Właściciele biur nieruchomości przyznają, że czas ma znaczenie. – Zainteresowani wynajmem mieszkania w dobrej lokalizacji, szczególnie w okolicach Politechniki Świętokrzyskiej, powinny się spieszyć, bo takie oferty bardzo szybko znikają – mówi Wojciech Rusin.

Kawalerka nie zadowala

Ceny mieszkań do wynajęcia w stosunku do ubiegłego roku, nie ulegają raczej zmianom. Kombinacje dostępne na rynku są dość różnorodne. – W ofercie mamy zarówno wynajem całych mieszkań, jak i pojedynczych pokojów, przeznaczonych dla jednej lub większej ilości osób – mówi Wojciech Rusin. - Zainteresowanie mieszkaniami, jak i pokojami, rozkłada się dość równomiernie, powiedziałbym, że pół na pół – dodaje. Inaczej jest z kawalerkami. – To typ lokalu, który wśród studentów cieszy się najmniejszym zainteresowaniem – mówi Teresa Zarzycka.

Ceny oscylują w granicach 1200 złotych za mieszkanie dwupokojowe. Za wyższe standardem i w dobrej lokalizacji należy spodziewać się kosztów o 100–200 złotych wyższych. – Wynajem mieszkania dwupokojowego w nowym budownictwie na Szydłówku wynosi 1280 złotych plus opłaty mieszkaniowe, kawalerka na tym samym osiedlu w równie dobrych warunkach o metrażu 25 metrów kwadratowych kosztuje około 1000 złotych plus opłaty administracyjne i licznikowe – mówi Wojciech Rusin.

Duże mieszkanie lub pokój

Tańsze i mniej oblegane są mieszkania na Herbach i na Czarnowie. Tam, lokal dwupokojowy można wynająć za 700-800 złotych. – Cena i małe zainteresowanie tymi rejonami wynikają stąd, że są to miejsca uznawane za dość niebezpieczne. Są obszary rzeczywiście odstraszające, jednak często chodzi o wypracowany przez lata stereotyp, który niekoniecznie odzwierciedla się w rzeczywistości – twierdzi Wojciech Rusin.

Zobacz ogłoszenia: Mieszkania do wynajęcia w Kielcach

Dość często studenci decydują się także na wynajem większego mieszkania lub wręcz przeciwnie – jednego pokoju. – Ostatnio wynajęliśmy grupie studentów mieszkanie trzypokojowe na Słonecznym Wzgórzu o metrażu 71 metrów kwadratowych za cenę 1650 złotych. Dodatkowymi opłatami są jedynie opłaty za prąd. Stan lokalu jest dobry – mówi właściciel firmy Properco Nieruchomości.
W przypadku wynajmu pojedynczego pokoju jego cena waha się w granicach 300–450 złotych. Zależy przede wszystkim od metrażu i liczby zamieszkujących go osób. – Pokoje mniejsze, czyli takie do 10 metrów kwadratowych kosztują średnio 350 złotych. Za te większe, czyli do 20 metrów kwadratowych należy zapłacić około 600 złotych – informuje Wojciech Rusin.

Warunki mają znaczenie

Ceny mieszkań nie uległy zasadniczym zmianom, jednak wydaje się, że studenci za mieszkania płacą więcej. – Sądzę, że w porównaniu do lat ubiegłych, zmieniają się oczekiwania uczniów i ich rodziców. Coraz częściej jest tak, że wolą dopłacić te 100, 200 złotych więcej i mieć lepsze warunki mieszkaniowe. Kiedyś studentów interesowały lokale o kiepskim standardzie i atrakcyjnej cenie, w tej chwili standard jest równie ważny – twierdzi Wojciech Rusin.

Naprzeciw oczekiwaniom studentów wychodzą także domy studenckie. W akademikach Uniwersytetu są pokoje przeznaczone dla dwóch osób lub jednego mieszkańca. Cena pierwszej propozycji to 370 złotych, za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić 400 złotych. W koszty wliczone są media i dostęp do internetu. – Wcześniej mieliśmy w ofercie także pokoje trzyosobowe. W tej chwili dopuszczony do użytku został akademik Fama, który przeszedł remont. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentów, dlatego zwiększamy komfort mieszkania w akademikach – mówi Beata Jedrocha, kierownik Domu Studenta Odyseja.

Na Politechnice ceny oscylują w granicach 290–430 złotych za miejsce w domu studenckim. – W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wzrosły o 10 złotych. Jest to związane ze zwiększeniem opłat za wywóz śmieci – mówi Bartłomiej Zarzycki, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Świętokrzyskiej. Politechnika również udostępnia w tym roku akademik, który był w remoncie. W Bartku, odnowionym domu studenckim, są pokoje dwuosobowe o wysokim standardzie, każdy z osobną łazienką i lodówką. Miejsce w nim kosztuje 380 złotych dla studenta politechniki, dla ucznia spoza uczelni – 410 złotych, w przypadku osoby niestudiującej 432 złote.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom