Zainteresowanie mieszkaniami ze strony studentów nie maleje. Jak twierdzą właściciele biur nieruchomości, zaczyna się już w lipcu, a swoje apogeum osiąga na przełomie sierpnia i września. – Pierwszoroczni pojawiali się w naszym biurze z rodzicami już w lipcu. Bardzo dużo klientów, zainteresowanych mieszkaniami dla studentów, było u nas w długi weekend sierpniowy. W tej chwili poszukiwania lokalu dla uczniów są bardzo intensywne – mówi Teresa Zarzycka, właścicielka Biura Nieruchomości Dom.
Dowiesz się: Jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania dla studenta
Gorzej z ilością ofert. – Prawdę mówiąc nie mamy zbyt wielu propozycji dla studentów. Wydaje mi się nawet, że ofert jest mniej, niż w latach ubiegłych – twierdzi Teresa Zarzycka. Podobne spostrzeżenia ma Wojciech Rusin, właściciel Properco Nieruchomości. – Wielu klientów informuje nas, że nie są za-interesowani wynajmem mieszkania dla studentów. Często też zastrzegają sobie udział rodziców w transakcjach. Chcą w ten sposób uniknąć problemów z płatnościami – mówi Wojciech Rusin.
Odległość najważniejsza
Wciąż największym zainteresowaniem cieszą się te, które mieszczą się w pobliżu Politechniki Świętokrzyskiej czy Uniwersytetu. Studenci chętnie szukają mieszkań na Sadach, Bocianku, Słonecznym Wzgórzu, Szydłówku i KSM-ie Północnym. Niemałym powodzeniem cieszą się również okolice centrum ze względu na bliskość zarówno uczelni, jak i miejsc rozrywkowych, takich jak puby czy dyskoteki.
Studenci niechętnie decydują się na lokale znajdujące się na Ślichowicach. – Jest to spowodowane odległością od uczelni. Uczniowie praktycznie wcale nie są zainteresowani tymi terenami. Bardzo rzadko zdarza się, żeby zdecydowali się na mieszkanie w tym miejscu – mówi Wojciech Rusin, właściciel Properco Nieruchomości.
Zbliża się rok akademicki: Podpowiadamy studentom, jak szukać mieszkania
Właściciele biur nieruchomości przyznają, że czas ma znaczenie. – Zainteresowani wynajmem mieszkania w dobrej lokalizacji, szczególnie w okolicach Politechniki Świętokrzyskiej, powinny się spieszyć, bo takie oferty bardzo szybko znikają – mówi Wojciech Rusin.
Kawalerka nie zadowala
Ceny mieszkań do wynajęcia w stosunku do ubiegłego roku, nie ulegają raczej zmianom. Kombinacje dostępne na rynku są dość różnorodne. – W ofercie mamy zarówno wynajem całych mieszkań, jak i pojedynczych pokojów, przeznaczonych dla jednej lub większej ilości osób – mówi Wojciech Rusin. - Zainteresowanie mieszkaniami, jak i pokojami, rozkłada się dość równomiernie, powiedziałbym, że pół na pół – dodaje. Inaczej jest z kawalerkami. – To typ lokalu, który wśród studentów cieszy się najmniejszym zainteresowaniem – mówi Teresa Zarzycka.
Ceny oscylują w granicach 1200 złotych za mieszkanie dwupokojowe. Za wyższe standardem i w dobrej lokalizacji należy spodziewać się kosztów o 100–200 złotych wyższych. – Wynajem mieszkania dwupokojowego w nowym budownictwie na Szydłówku wynosi 1280 złotych plus opłaty mieszkaniowe, kawalerka na tym samym osiedlu w równie dobrych warunkach o metrażu 25 metrów kwadratowych kosztuje około 1000 złotych plus opłaty administracyjne i licznikowe – mówi Wojciech Rusin.
Duże mieszkanie lub pokój
Tańsze i mniej oblegane są mieszkania na Herbach i na Czarnowie. Tam, lokal dwupokojowy można wynająć za 700-800 złotych. – Cena i małe zainteresowanie tymi rejonami wynikają stąd, że są to miejsca uznawane za dość niebezpieczne. Są obszary rzeczywiście odstraszające, jednak często chodzi o wypracowany przez lata stereotyp, który niekoniecznie odzwierciedla się w rzeczywistości – twierdzi Wojciech Rusin.
Zobacz ogłoszenia: Mieszkania do wynajęcia w Kielcach
Dość często studenci decydują się także na wynajem większego mieszkania lub wręcz przeciwnie – jednego pokoju. – Ostatnio wynajęliśmy grupie studentów mieszkanie trzypokojowe na Słonecznym Wzgórzu o metrażu 71 metrów kwadratowych za cenę 1650 złotych. Dodatkowymi opłatami są jedynie opłaty za prąd. Stan lokalu jest dobry – mówi właściciel firmy Properco Nieruchomości.
W przypadku wynajmu pojedynczego pokoju jego cena waha się w granicach 300–450 złotych. Zależy przede wszystkim od metrażu i liczby zamieszkujących go osób. – Pokoje mniejsze, czyli takie do 10 metrów kwadratowych kosztują średnio 350 złotych. Za te większe, czyli do 20 metrów kwadratowych należy zapłacić około 600 złotych – informuje Wojciech Rusin.
Warunki mają znaczenie
Ceny mieszkań nie uległy zasadniczym zmianom, jednak wydaje się, że studenci za mieszkania płacą więcej. – Sądzę, że w porównaniu do lat ubiegłych, zmieniają się oczekiwania uczniów i ich rodziców. Coraz częściej jest tak, że wolą dopłacić te 100, 200 złotych więcej i mieć lepsze warunki mieszkaniowe. Kiedyś studentów interesowały lokale o kiepskim standardzie i atrakcyjnej cenie, w tej chwili standard jest równie ważny – twierdzi Wojciech Rusin.
Naprzeciw oczekiwaniom studentów wychodzą także domy studenckie. W akademikach Uniwersytetu są pokoje przeznaczone dla dwóch osób lub jednego mieszkańca. Cena pierwszej propozycji to 370 złotych, za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić 400 złotych. W koszty wliczone są media i dostęp do internetu. – Wcześniej mieliśmy w ofercie także pokoje trzyosobowe. W tej chwili dopuszczony do użytku został akademik Fama, który przeszedł remont. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom studentów, dlatego zwiększamy komfort mieszkania w akademikach – mówi Beata Jedrocha, kierownik Domu Studenta Odyseja.
Na Politechnice ceny oscylują w granicach 290–430 złotych za miejsce w domu studenckim. – W porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wzrosły o 10 złotych. Jest to związane ze zwiększeniem opłat za wywóz śmieci – mówi Bartłomiej Zarzycki, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Świętokrzyskiej. Politechnika również udostępnia w tym roku akademik, który był w remoncie. W Bartku, odnowionym domu studenckim, są pokoje dwuosobowe o wysokim standardzie, każdy z osobną łazienką i lodówką. Miejsce w nim kosztuje 380 złotych dla studenta politechniki, dla ucznia spoza uczelni – 410 złotych, w przypadku osoby niestudiującej 432 złote.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?