Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej - co to jest, na co można go przeznaczyć, jak z niego korzystać

Ilona Burkowska, Konsultacja merytoryczna - Agnieszka Ignaczuk, licencjonowany zarządca nieruchomości z Zielonej Góry
wspólnota mieszkaniowaPieniądze na funduszu remontowym są własnością wspólnoty mieszkaniowej. Ich przeznaczenie jest jasno określone już w samej nazwie. Czyli na remonty. Obowiązkiem zarządcy jest pilnowanie, aby zostały wydane na to, co było w planie.
wspólnota mieszkaniowaPieniądze na funduszu remontowym są własnością wspólnoty mieszkaniowej. Ich przeznaczenie jest jasno określone już w samej nazwie. Czyli na remonty. Obowiązkiem zarządcy jest pilnowanie, aby zostały wydane na to, co było w planie. sxc.hu
Pieniądze na wszelkie remonty członkowie wspólnoty zbierają zwykle na funduszu remontowym. Pieniądze te można przeznaczyć na remont dachu, windy czy piwnicy, ale na wymianę drzwi od mieszkania już nie. Zobacz, jak wykorzystać fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej.

Oprócz comiesięcznych opłat na bieżące utrzymanie nieruchomości wspólnej czy media, członkowie większości wspólnot mieszkaniowych w Polsce opłacają też tzw. fundusz remontowy. Są to pieniądze przeznaczone na remont wspólnych części nieruchomości, a każdorazowo wydatek ten musi być zatwierdzony przez wspólnotę uchwałą.

Dowiedz się: Czy zaległości członka wspólnoty mieszkaniowej obciążają pozostałych 

Właściciele wspólnotowych lokali mogą, ale nie muszą ustalić fundusz remontowy swojej wspólnoty. A na co potrzebny jest fundusz remontowy? Warto go mieć choćby dlatego, że regularne odkładanie określonej sumy pieniędzy umożliwia wspólnocie sprawne wykonanie zaplanowanych remontów.

W praktyce wygląda to tak, że członkowie wspólnoty co miesiąc (może być też jednorazowo lub raz na kwartał – w zależności od decyzji członków wspólnoty) wpłacają na fundusz określoną sumę pieniędzy, każdy według własnego udziału w nieruchomości. Jeśli stawka na fundusz remontowy wynosi 1 zł za mkw. to wpłata właściciela lokalu o powierzchni 50 mkw. wynosić będzie 50 zł. O wysokości wpłacanych przez poszczególnych członków zaliczek decyduje wspólnota mieszkaniowa, podejmując stosowną uchwałę.

Remont we wspólnocie mieszkaniowej trzeba zaplanować

Pieniądze na funduszu remontowym są własnością wspólnoty mieszkaniowej. Ich przeznaczenie jest jasno określone już w samej nazwie. To pieniądze na remonty. Obowiązkiem zarządcy jest pilnowanie, aby zostały wydane na to, co było w planie.

Oczywiście, każdy z członków wspólnoty może zaproponować, jakie prace jego zdaniem należy wykonać. I walczyć o remont „swojej" klatki czy schodów. Jednak o tym, czy tak się stanie, zadecyduje większość na zebraniu wspólnoty.

Cenna wiedza: Podejmowanie uchwał we wspólnotach mieszkaniowych 

Każda wspólnota tworzy tzw. plan gospodarczy i uwzględnia w nim spis koniecznych w najbliższym czasie remontów i napraw.

Inwestycje na nadchodzące miesiące uzgadnia się i planuje podczas zebrania członków wspólnoty. Plan gospodarczy na cały rok przygotowuje i przedstawia do uchwalenia zarządca wspólnoty. Jego obowiązkiem jest również jego rozliczenie.

A co, jeśli pieniędzy w funduszu zabraknie lub zostanie nadwyżka? Jeżeli faktycznie poniesione koszty okażą się wyższe od zaplanowanych, dziurę w budżecie będą musieli załatać członkowie wspólnoty, dopłacając do funduszu. Jeśli natomiast koszty będą niższe, nadwyżka środków powinna być zaliczona na poczet kolejnego roku.

Na co można przeznaczyć fundusz remontowy we wspólnocie 

Zasada we wspólnotach jest taka, że za naprawy części wspólnych budynku – czyli takich, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali, płaci wspólnota, z kolei te w lokalu finansuje jego właściciel.

Pieniądze z funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej można przeznaczyć na przykład na:

  • remont dachu, komina lub jego elementów,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na klatce schodowej,
  • odwilgocenie lub osuszenie fundamentów,
  • malowanie klatki schodowej,
  • wymianę instalacji gazowej, elektrycznej czy kanalizacji, ale tylko takiej, która jest częścią wspólną nieruchomości,
  • termomodernizację budynku,
  • zagospodarowanie terenu zewnętrznego, który jest własnością wspólnoty mieszkaniowej,
  • pomalowanie piwnic,
  • remont strychu (lub jego zagospodarowanie na np. pralnię czy suszarnię itp., według potrzeb i uznania wspólnoty i zarządcy nieruchomości, który na podstawie wykonanych przez fachowców obowiązkowych przeglądów budowlanych jednorocznych bądź pięcioletnich potrafi wskazać najważniejsze i najpilniejsze potrzeby remontowe budynku)

Nie korzystasz z windy? Za remont i tak płacisz

Warto tutaj wspomnieć też o tym, że członek wspólnoty zobowiązany jest ponosić koszty napraw i remontów wszystkich części wspólnych budynku, nawet wtedy, jeśli w ogóle z nich nie korzysta np. pralni, suszarni czy windy... Są to części wspólne budynku, a ich utrzymanie jest obowiązkiem wszystkich członków wspólnoty.

Przeczytaj poradnik: Jak walczyć z sąsiadem palącym na balkonie 

Ale uwaga! Wspólnota może podjąć uchwałę, że za windę nie płacą np. mieszkańcy parteru i pierwszego piętra. Wszystko zależy od decyzji i zgodności członków wspólnoty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom