Spis treści
Ulga podatkowa dla kredytobiorców na 2022 rok
11 marca 2022 roku resort finansów podpisał rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od niektórych dochodów (przychodów), które uzyskali podatnicy mający kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe i związanych z ich spłatą. Ma ono na celu m.in. zachęcenie frankowiczów obciążonych wieloletnim kredytem mieszkaniowym we frankach szwajcarskich do podpisywania ugód z bankami.
– Tak jak zapowiadaliśmy w @MF_GOV_PL przedłużam na kolejny rok ulgę podatkową dla frankowiczów. Osoby, które zawarły ugodę z bankiem, nie będą miały obowiązku zapłaty PIT od umorzonej kwoty z tytułu kredytu mieszkaniowego, warunek: zaciągnęły kredyt tylko na jedno mieszkanie/dom – komentuje decyzję na Twitterze Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
Co zawiera ulga podatkowa dla frankowiczów?
Zaniechanie poboru PIT przez fiskus w 2022 dotyczy:
- Wierzytelności – związanych z kredytami, które zostały umorzone przez bank osobom spłacającym. Wierzytelności mogą dotyczyć wyłącznie jednej inwestycji mieszkaniowej. Z ulgi mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, które nie korzystały z niej już w ramach innej nieruchomości.
- Świadczeń – otrzymanych przez kredytobiorcę z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.
– Zaniechanie poboru PIT ma być stosowane do przychodów (dochodów) osiągniętych od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Tym samym, rozporządzenie obejmie również osoby, które zawarły ugody w okresie od 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeśli osoby te spełnią wymienione w rozporządzeniu warunki – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
A co z CIT (podatek od dochodów osób prawnych)? Banki też skorzystają na ugodach z frankowiczami
Rozporządzenie obejmuje również zaniechanie poboru CIT od banków, które udzieliły kredytu. Obejmuje więc dochody osób prawnych, które stanowią równowartość umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów. Dotyczy więc tej części kapitału umorzonego zadłużenia, od którego zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ponieważ rozporządzenie obowiązuje do końca 2022 roku, to banki nie będą miały obowiązku wystawienia za ten rok podatkowy formularza PIT-11 w zakresie przychodów, które będą objęte wspomnianym zaniechaniem.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?