Skorzystaj z ulgi internetowej w rozliczenie PIT 2021. Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku. Komu przysługuje internetowa ulga?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowej. Mamy na to czas tylko do 2 maja 2022 (poniedziałek). Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku i ile możesz zyskać. Dowiedz się, do kiedy masz czas na odliczenie ulgi internetowej.
W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowej. Mamy na to czas tylko do 2 maja 2022 (poniedziałek). Sprawdź, jak odliczyć Internet od podatku i ile możesz zyskać. Dowiedz się, do kiedy masz czas na odliczenie ulgi internetowej. ellaa44/123RF.com
Ulga za Internet 2021 przysługuje wszystkim podatnikom korzystającym z sieci i cyklicznie opłacającym abonament internetowy. Jeżeli masz w mieszkaniu podłączony Internet, to koniecznie uwzględnij tę ulgę w formularzu PIT za 2021 rok, masz na to czas tylko do 2 maja 2022 roku (poniedziałek). Małżonkowie mogą odliczyć aż ponad 1500 zł, więc warto o niej pamiętać przy tegorocznym rozliczeniu z fiskusem. Sprawdź, czy możesz skorzystać z ulgi za Internet, do kiedy musisz się rozliczyć z fiskusem i w jaki sposób odliczyć ulgę internetową w deklaracji PIT 2021.

Spis treści

Prawie każdy z nas ma w domu zainstalowany Internet i codziennie z niego korzysta. Domową sieć internetową wykorzystujemy nie tylko do oglądania filmów i innych rozrywek, ale służy ona nam również do zdalnej realizacji obowiązków zawodowych. W rozliczeniu PIT za 2021 rok możemy skorzystać m.in. z ulgi internetowe, jeśli regularnie płacimy za tę usługę. Dowiedz się, czy przysługuje ci odliczenie za Internet i w jaki sposób oraz do kiedy powinieneś rozliczyć się z fiskusem.

Komu przysługuje ulga internetowa i jak rozliczyć ją w PIT 2021?

Ulga za Internet przysługuje wszystkim podatnikom, którzy rozliczają się wg skali podatkowej lub ryczałtem i w 2021 roku cyklicznie opłacali usługę internetową u operatora oraz nie korzystali z ulgi w latach poprzednich. W ramach ulgi można odliczyć wydatki za Internet niezależnie od rodzaju łącza czy miejsca, w którym z niego korzystamy. Ulga dotyczy nie tylko realizacji usługi na urządzeniach stacjonarnych, ale również sprzętach mobilnych.

Ulga internetowa nie obejmuje odliczeń z tytułu:

  • zakupu sprzętu i komponentów sieci,
  • opłaty aktywacyjnej u operatora,
  • instalacji, rozbudowy i modernizacji sieci,
  • serwisu usługi internetowej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Z ulgi internetowej w rozliczeniu z fiskusem za 2021 mogą skorzystać podatnicy, którzy w latach wcześniejszych nie odliczali jej w zeznaniu rocznym. Uprawnione są do niej również osoby, które w 2020 roku po raz pierwszy z niej skorzystali. Ulgę internetową można rozliczyć jedynie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Nie możemy odliczyć w PIT 2021 kosztów związanych z opłacaniem Internetu w dowolnej wysokości. Dla każdego z podatników ulga jest limitowana.

Jaką kwotę ulgi internetowej możemy odliczyć w formularzu PIT za 2021 rok?

Wartość ulgi za Internet, jaką możemy wziąć pod uwagę w rozliczeniu z fiskusem za 2021 r., może opiewać maksymalnie na kwotę 760 zł na osobę. Małżeństwo może więc odliczyć w ramach ulgi internetowej maksymalnie 1520 zł w ciągu każdego roku podatkowego, ale jedynie w dwóch kolejnych latach (następujących po sobie).

Niewykorzystany limit ulgi internetowej nie przechodzi na kolejny rok. Oznacza to, że nie możemy odliczyć w następnym roku podatkowym wydatków, które ponieśliśmy w roku poprzednim, ale nie mogliśmy ich odliczyć z powodu braku dochodu.

Jak odliczyć ulgę internetową w PIT 2021? Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia z fiskusem?

Ulgę związaną z siecią internetową rozliczamy w jednym z formularzy: PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, dołączając do niego załącznik PIT/O.

Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać faktur, które stanowią dokumentację wydatków na usługę internetową opłacaną u operatora. W dokumencie powinny się pojawić nasze pełne dane, okres rozliczeniowy oraz wysokość abonamentu. Koniecznie przechowujmy te kwity. Jeżeli operatora mamy wykupione kilka usług (telewizja kablowa, telefon, Internet), to w fakturze za usługi musi być wyszczególniona kwota za dostęp do sieci.

Do archiwizacji dokumentów dla fiskusa wystarczy ekologiczna forma faktury w wersji elektronicznej, którą możemy wydrukować w dowolnym momencie. Porządek w papierach sprawi, że później nie będzie problemu z odliczeniem ulgi internetowej i jej dokumentacją. Jeżeli na rachunku nie widnieje informacja, że został faktycznie opłacony, to musimy do niego dołączyć potwierdzenie przelewu bankowego lub inny dowód wpłaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom