Fasada z cegły klinkierowej. Jak ją prawidłowo wykonać?

Zuza Gunia
Prawidłowo wykonana elewacja z cegły klinkierowejFasada z cegły klinkierowej. Jak ją prawidłowo wykonać?
Prawidłowo wykonana elewacja z cegły klinkierowejFasada z cegły klinkierowej. Jak ją prawidłowo wykonać? materiały prasowe
Oryginalna elewacja z cegły klinkierowej, pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również ochronną. By tak się stało, trzeba zadbać o jej prawidłowe wykonanie.

Cegła klinkierowa na elewacji, jest narażona na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych np. ściekającego deszczu czy dużego nasłonecznienia. Nie pomagają również duże amplitudy temperatur. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe wykonanie prac na etapie budowy, oraz przechowywanie jej wcześniej w odpowiednim miejscu.

Zobacz: Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację to decyzja na długie lata (ZDJĘCIA) 

- Największym problemem pojawiającym się w kontekście elewacji z cegieł klinkierowych są wykwity. Brudne zacieki, biało-szare plamy o różnej intensywności, a nawet pęknięcia, które powiększają się z każdym dniem, mogą pojawić się krótko po zakończeniu murowania lub jeszcze w trakcie prac. Należy pamiętać, że obniżają one nie tylko estetykę domu, ale też właściwości termoizolacyjne elewacji i stabilność całego budynku. Często są przyczyną odpadania tynków czy zawilgocenia, które sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów – przestrzega Tomasz Witczak, doradca techniczny firmy Sopro.

Usunięcie wykwitów to nie lada problem, który wymaga dużego nakładu siły i środków. Dlatego lepiej wcześniej zadbać o to, by problem się nie pojawił. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wykwitami wapiennymi czy solnymi, zawsze bezpośrednią przyczyną problemów jest woda i temperatura.

- Cegły opuszczają fabrykę szczelnie opakowane i w tak nienaruszonym stanie powinny dotrwać do chwili zakończenia murowania. Należy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu na budowie, tj. składowaniu w suchych i zadaszonych miejscach lub na paletach, pod przykryciem z folii. i zbyt duża wilgotność cegieł utrudniają wznoszenie muru, obniżają siłę wiązania zaprawy i zwiększają ryzyko powstania wykwitów i przebarwień – wyjaśnia Tomasz Witczak.

Czytaj też: Skąd bierze się grzyb i pleśń na elewacji? 

Warto również podczas murowania dobrać odpowiedni rodzaj zaprawy i dostosować technikę murowania do określonego typu materiału.

- Najpewniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych zapraw o czystym kruszywie z dodatkami uszczelniającymi i wiążącymi wapno wewnątrz zaprawy. Wybór odpowiedniej techniki murowania klinkieru zapewnia ponadto swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu oraz mniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity – rekomenduje ekspert Sopro.

Prace murarskie powinny być wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli powinno to być tzw. murowanie czyste. Mur nie powinien wymagać dodatkowego czyszczenia z resztek zapasy. Nie używajmy cegieł zabrudzonych błotem czy innym substancjami. Starajmy się korzystać z czystej wody i czystych narzędzi.

By elewacja była wytrzymała zaleca się przeprowadzać pracę w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Lepiej by mur wysychał w podobnej temperaturze.

- Należy unikać intensywnego nasłonecznienia i silnego wiatru, które przyspieszają proces wiązania zaprawy, co z kolei może prowadzić do spękań i tym samym obniżyć siłę wiązania. Wystąpienie opadów deszczu to sygnał do natychmiastowego przerwania prac i osłonięcia muru folią lub plandeką, ale w sposób umożliwiający jego przewietrzanie.Zabezpieczenie usuwa się dopiero po stwardnieniu zaprawy, czyli około po ok. 3-4 dniach od zakończenia murowania. Warto również wykonać odpowiednie zadaszenie, a mury ogrodzeniowe zwieńczyć tzw. „czapą"– radzi Witczak.

Dodatkową ochronę przed wilgocią jest zastosowanie na fundamentach poziomej izolacji. Chroni ona mur dzięki specjalnej powłoce. Po zakończeniu prac zaimpregnujmy całość, zwłaszcza w strefie cokołowej budynku, która jest narażona na sile zabrudzenia.

- Jak widać, zapobieganie nieestetycznym nalotom i pęknięciom elewacji klinkierowej wcale nie jest trudne. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad już na etapie budowy domu. Pozwoli to uniknąć problemów i cieszyć się piękną i trwałą elewacją – podsumowuje Tomasz Witczak. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom