Jak dbać o cegły klinkierowe, by nie miały wykwitów

redakcja.regiodom
Wykwity na ogrodzeniu klinkierwoymElewacje i ogrodzenia wykonane z cegły klinkierowej nie wymagają od inwestorów poświęcania im większej uwagi. Należy jednak zadbać o ich prawidłowe wykonawstwo i odpowiednie zabezpieczenie, aby w przyszłości uniknąć wielu niechcianych problemów. Ocenia się, że ceglana elewacja to inwestycja nawet na sto lat.
Wykwity na ogrodzeniu klinkierwoymElewacje i ogrodzenia wykonane z cegły klinkierowej nie wymagają od inwestorów poświęcania im większej uwagi. Należy jednak zadbać o ich prawidłowe wykonawstwo i odpowiednie zabezpieczenie, aby w przyszłości uniknąć wielu niechcianych problemów. Ocenia się, że ceglana elewacja to inwestycja nawet na sto lat. Röben
Elewacje i ogrodzenia wykonane z cegieł klinkierowych są wyjątkowo trwałe. Aby mogły one przetrwać kilkadziesiąt lat, muszą być fachowo wykonane.

Cegły klinkierowe powstają w wyniku wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1000 stopni Celsjusza). Taki proces produkcji zapewnia materiałowi wyjątkową trwałość i wytrzymałość (również na korozję biologiczną). Dzięki bardzo niskiej nasiąkliwości klinkierowi nie szkodzą nawet niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym najcięższe mrozy. Dlatego cegły klinkierowe, które zostaną fachowo wmurowane, nie będą wymagać w zasadzie żadnych renowacji. Ponadto mur z cegieł klinkierowych lub licowych przez cały okres użytkowania nie zmieni koloru, ponieważ klinkier nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. 

Zobacz równieżSchody i podest z klinkieru 

Cegły klinkierowe są też łatwe w czyszczeniu, bo nie wnika w nie bru i kurz. Wszelkie zabrudzenia zmyje deszcz lub możemy zrobić to sami, polewając elementy z cegły klinkierowej czystą wodą.

Klinkier bez wykwitów, a wykonawstwo

Estetyka elewacji lub ogrodzenia z klinkieru oraz ich wytrzymałość zależą nie tylko od użytego materiału budowlanego, ale przede wszystkim od rzetelności wykonania. Podczas budowy murów klinkierowych nie należy używać wapna, by nie powstały białe zacieki, nazywane wykwitami. Bardzo ważna jest również ochrona cegieł przed wilgocią w czasie budowy i użycie specjalnej zaprawy do klinkieru. 

Ekspert Sopro radzi, jak uniknąć wykwitów na klinkierze

Należy przestrzegać kilka prostych zasad sztuki budowlanej, które zmniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity.

Po pierwsze, chrońmy cegły klinkierowe przed wilgocią i wodą opadową. Jeszcze przed zakupem upewnijmy się, czy były należycie przechowywane, a na budowie pamiętajmy o składowaniu materiału na paletach pod folią. Zbyt duża wilgotność cegieł w znacznym stopniu utrudnia wznoszenie muru, obniża siłę wiązania zaprawy i przyczynia się do zwiększenia ryzyka powstawiania nieestetycznych wykwitów i przebarwień.
Po drugie, zarówno klinkier, jak i zaprawa nie lubią nagłych zmian temperatur. W przypadku opadów atmosferycznych należy natychmiast przerwać pracę, zabezpieczając powstałą konstrukcję. Natomiast nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do przyspieszonego wiązania zaprawy, przez co obniża się siła wiązania oraz powstają rysy i spękania.
Po trzecie, świeży mur klinkierowy należy chronić przed słońcem i deszczem, najlepiej zabezpieczając go folią. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza, odsłonięcie powinno nastąpić po około 3–4 dniach od zakończenia murowania.
Na koniec możemy wykonać impregnację klinkierowej fasady lub ogrodzenia. Zabieg ten ochroni elementy klinkierowe przed powstawianiem zacieków, nalotów i wykwitów. 

Większa ochrona cegieł klinkierowych

Jak wspominaliśmy, klinkier nie wymaga specjalnego traktowania. Dostępne są jednak preparaty, które dodatkowo zabezpieczają elementy klinkierowe. Przystępując do impregnacji klinkieru warto zwrócić większą uwagę na miejsca szczególnie narażone na wilgoć, tj. cokoły i parapety.
Impregnacja zabezpieczy dodatkowo elementy przed porastaniem mchów, zwłaszcza w miejscach bardziej zacieniowanych np. północnych elewacjach. Wybierając odpowiedni preparat do zabezpieczenia elewacji, należy pamiętać, żeby nie wpływał on na naturalne właściwości materiału, takie jak paroprzepuszczalność, oraz nie tworzył na powierzchni powłoki mogącej ulegać złuszczeniu.

Konserwując mur z klinkieru wydobywa się barwę i fakturę klinkieru, a także zabezpiecza pory w cegłach przed penetracją wody. Zabieg ten powinno przeprowadzać się raz na kilka lat.

Gdy jednak pojawią się problemy z klinkierem

W wyniku błędów podczas prac montażowych spoiny mogą się kruszyć lub zostać przerwane. To natomiast będzie prowadzić do wnikania wody do wnętrza muru. Dopełnieniem złego może być nieskuteczna wentylacja, przez co ściana nie będzie oddawać wilgoci do otoczenia.
Gdy woda pozostaje w murze i stopniowo odparowuje, to sole w niej zawarte pozostają na powierzchni materiału powodując charakterystyczne białe zacieki tzw. wykwity.
Jak pozbyć się białych wykwitów z klinkieru? Można je usunąć poprzez uszczelnienie fug lub elementów uszkodzonego klinkieru, następnie szczotkując powierzchnię cegieł na sucho. Na koniec należy zmyć ścianę ciepłą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli stan muru jest w bardzo złym stanie, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do usuwania wykwitów.

Polecamy: Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz

Mniejszym i rzadziej spotykanym problemem są mchy i porosty. Zwykle osadzają się one na zaprawie łączącej cegły, głownie w miejscach narażonych na dłuższy kontakt z wodą albo trudno wysychających. W tym przypadku niezbędne jest użycie preparatu grzybobójczego, usuwającego mikroorganizmy oraz impregnującego powierzchnię przed ponownym obrastaniem mchami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom