Murując elewację, ogrodzenie i elementy małej architektury lub wykańczając cegłą wnętrza, najczęściej skupiamy się na kolorze i strukturze materiału. Fugi dobieramy na końcu. Niestety często robimy to mało uważnie. A przecież to właśnie ten element wpływa w dużej mierze na końcowy efekt i estetykę muru z cegieł i płytek klinkierowych.
Te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej
A ich wygląd zależny od rodzaju i koloru spoiny oraz jego relacji z barwą oraz typem cegły. W ten sposób możemy wykreować wszystko. Powierzchnia muru może być jednolita i spójna, wtedy cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną. Możemy również uzyskać efekt ściennej mozaiki, w której każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę. Na dekoracyjność muru można wpływać także poprzez kształt spoiny, od wklęsłej, przez zlicowaną z murem, po wypukłą, wystającą ponad cegły.
Kolor spoiny
– Kształtując wygląd ceglanej elewacji, najpierw dobieramy cegły – ich barwy, struktury, a także wiązanie. Kolorem i typem spoiny można osiągnięty efekt wzmocnić lub też złagodzić – podkreśla Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben Polska. Charakter tradycyjny bądź stylizowany na stary mur uzyskamy dzięki cegłom piaskowanym lub ręcznie formowanym, z których każda jest inna. Rezultat możemy uwypuklić stosując jasną spoinę. Z kolei w przypadku nowoczesnych elewacji doskonale sprawdzi się gładki klinkier, szczególnie gdy cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń, szarość), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w takim samym kolorze.
Dobieramy fugę: czym się kierować
Oto najważniejsza zasada! Jeśli spoina ma barwę podobną lub taką samą jak cegła, uzyskamy efekt spójnej powierzchni, podobnej do jednolitego wykończenia. Natomiast fuga w kolorze innym niż materiał elewacyjny, kontrastuje z cegłami i przez to podkreśla ich wzór w murze, „wydobywając" je na powierzchnię.

– Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka fuga będzie najlepsza, porozmawiajmy z architektem lub wykonawcą – radzi Lidia Misiuna. – Zaprawy dostępne są wielu kolorach. Dzięki temu każdy wybierze coś dla siebie. Można do tego wykorzystać wzorniki, „przymierzając" je w hurtowni do wybranej przez nas cegły. Pomocne są też wirtualne narzędzia doboru kolorów, dostępne na stronach internetowych np. producentów – dodaje. Jest jeszcze jeden sposób, który może nam pomóc – wypróbujmy wstępnie zaakceptowaną fugę na małym, niezbyt widocznym fragmencie muru. Jeśli nam się nie spodoba, z tak niewielkiej powierzchni zawsze można ją usunąć i zastąpić inną.