Fuga w murze: jej kolor i kształt ma duże znaczenie

redakcja.regiodom, Röben Polska
Mur z fugą wypukłąMur z fugą wypukłą, wykonany z cegły licowej ręcznie formowanej tworzy powierzchnię o stylistyce rustykalnej.
Mur z fugą wypukłąMur z fugą wypukłą, wykonany z cegły licowej ręcznie formowanej tworzy powierzchnię o stylistyce rustykalnej. Röben Polska
Fugi mają wpływ na wygląd muru z cegieł. Może ona być jasna lub ciemna, zbliżona kolorem do cegły lub zupełnie odmienna, wklęsła albo wypukła. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, a potem dobierz odpowiednią spoinę.

Murując elewację, ogrodzenie i elementy małej architektury lub wykańczając cegłą wnętrza, najczęściej skupiamy się na kolorze i strukturze materiału. Fugi dobieramy na końcu. Niestety często robimy to mało uważnie. A przecież to właśnie ten element wpływa w dużej mierze na końcowy efekt i estetykę muru z cegieł i płytek klinkierowych.

Te same cegły mogą wyglądać zupełnie inaczej

A ich wygląd zależny od rodzaju i koloru spoiny oraz jego relacji z barwą oraz typem cegły. W ten sposób możemy wykreować wszystko. Powierzchnia muru może być jednolita i spójna, wtedy cegły zlewają się ze sobą i ze spoiną. Możemy również uzyskać efekt ściennej mozaiki, w której każda pojedyncza cegła jest wyraźnie podkreślona poprzez otaczającą ją fugę. Na dekoracyjność muru można wpływać także poprzez kształt spoiny, od wklęsłej, przez zlicowaną z murem, po wypukłą, wystającą ponad cegły.

Kolor spoiny

– Kształtując wygląd ceglanej elewacji, najpierw dobieramy cegły – ich barwy, struktury, a także wiązanie. Kolorem i typem spoiny można osiągnięty efekt wzmocnić lub też złagodzić – podkreśla Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben Polska. Charakter tradycyjny bądź stylizowany na stary mur uzyskamy dzięki cegłom piaskowanym lub ręcznie formowanym, z których każda jest inna. Rezultat możemy uwypuklić stosując jasną spoinę. Z kolei w przypadku nowoczesnych elewacji doskonale sprawdzi się gładki klinkier, szczególnie gdy cegły będą miały chłodne barwy (np. czerń, szarość), a do fugowania zastosujemy prawie niewidoczną, cienką spoinę w takim samym kolorze.

Dobieramy fugę: czym się kierować

Oto najważniejsza zasada! Jeśli spoina ma barwę podobną lub taką samą jak cegła, uzyskamy efekt spójnej powierzchni, podobnej do jednolitego wykończenia. Natomiast fuga w kolorze innym niż materiał elewacyjny, kontrastuje z cegłami i przez to podkreśla ich wzór w murze, „wydobywając" je na powierzchnię.

W zależności od tego, jaka wybierzemy fugę, ta sama cegła w elewacji wygląda zupełnie inaczej. Oto przykład trzech kolorów spoiny zastosowanych do murowania
W zależności od tego, jaka wybierzemy fugę, ta sama cegła w elewacji wygląda zupełnie inaczej. Oto przykład trzech kolorów spoiny zastosowanych do murowania białych cegieł. Röben Polska

– Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka fuga będzie najlepsza, porozmawiajmy z architektem lub wykonawcą – radzi Lidia Misiuna. – Zaprawy dostępne są wielu kolorach. Dzięki temu każdy wybierze coś dla siebie. Można do tego wykorzystać wzorniki, „przymierzając" je w hurtowni do wybranej przez nas cegły. Pomocne są też wirtualne narzędzia doboru kolorów, dostępne na stronach internetowych np. producentów – dodaje. Jest jeszcze jeden sposób, który może nam pomóc – wypróbujmy wstępnie zaakceptowaną fugę na małym, niezbyt widocznym fragmencie muru. Jeśli nam się nie spodoba, z tak niewielkiej powierzchni zawsze można ją usunąć i zastąpić inną.

Zobacz również: Fugowanie cegieł w starej ścianie: krok po kroku 

Kształt spoiny

Fugę można ukształtować na kilka sposobów. Należy przy tym podkreślić, że aby mur zachował trwałość i nie niszczał, musimy unikać murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, niestykające się z brzegiem cegły).

– Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, w niewypełnionych miejscach będzie gromadzić się woda opadowa. Z czasem może się ona przedostać w głąb muru. Mogą wtedy powstać wykwity lub nastąpi osłabienie całej konstrukcji – ostrzega Lidia Misiuna. Pozostaje nam więc murowanie na spoiny stykające się z licem cegły. I tak mamy spory wybór, ponieważ istnieją co najmniej cztery poprawne „kształty" fug:

  • fuga idealnie zlicowana z cegłą (gładka powierzchnia bez wypukłości ani wklęsłości);
  • fuga wklęsła (górny i dolny brzeg spoiny zlicowany z cegłą, nieco wgłębiona część środkowa);
  • fuga wypukła (brzegi spoiny zlicowane z cegłą, środkowa część wystająca przed lico);
  • fuga pod kątem (górna część spoiny cofnięta a dolna zlicowana z cegłą, co pozwala na spływanie deszczu).

Gra światła i cienia

Jedną z najpopularniejszych fug jest fuga wklęsła. Daje ona szczególny efekt, jeśli zastosujemy ją przy klinkierze o nierównej strukturze, np. cegłach licowych ręcznie formowanych. W zależności od położenia słońca, wklęsła fuga stworzy magiczną grę światła i cienia.

– Taka spoina pozwoli stworzyć unikalny efekt światłocienia, co sprawi, że elewacja będzie nieustannie zmieniać swoje oblicze – dodaje Lidia Misiuna. Natomiast fuga zlicowana z powierzchnią cegieł da efekt przeciwny – stały, jednolity, spójny, sprawdzający się szczególnie w realizacjach o charakterze bardzo nowoczesnym. Wykorzystując spoinę wypukłą, uzyskamy jeszcze inny wygląd muru – nieco niedbały, zawadiacki, bardzo oryginalny i z pewnością pasujący do obiektów o stylistyce rustykalnej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom