Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Kielcach. Pomoc MdM robi furorę (WIDEO)

Izabela Mortas
Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w KielcachDuże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Kielcach. Pomoc MdM robi furorę (WIDEO)
Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w KielcachDuże zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Kielcach. Pomoc MdM robi furorę (WIDEO) Jacek Świerczyński
Kto może, korzysta z projektu „Mieszkanie dla Młodych". Zmieniają się tendencje rynkowe – tanieją lokale, nabywcy chętniej kupują mieszkania nowe niż te z rynku wtórnego.

Dużą sprzedaż nowych mieszkań odnotowała w styczniu firma Unimax, której udało się sfinalizować 14 transakcji.

Zobacz też: Spełniasz wymogi "Mieszkania dla Młodych"? Niestety nie otrzymasz dopłaty 

– Sprzedaliśmy 6 mieszkań w kompleksie Promenada Solna i 8 na Nowym Baranówku w Kielcach. Jest to bardzo wysoka liczba – mówi Paweł Arabas, pracownik Unimax-u. – W tej chwili pozostało kilka wolnych mieszkań na sprzedaż, lecz zachowujemy płynność sprzedażową. Zainteresowanie naszymi inwestycjami jest duże – dodaje.

Podobną sytuację można odnotować w Nieruchomościach Ryszarda Grzyba, odpowiedzialnych za budowę osiedla Parkowa w Kielcach.

– Pierwszy etap budowy jest już na finiszu i w tej chwili mamy 80% sprzedanych mieszkań – mówi Marta Piątek z działu sprzedaży w firmie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Domator prowadzi sprzedaż mieszkań w dwóch blokach na ulicy Tektonicznej w Kielcach.

– Odbiór pierwszego z nich miał miejsce w ostatnim tygodniu stycznia, w połowie roku zostanie oddany drugi z nich. Choć część mieszkań jest już wykupiona, na właścicieli czeka jeszcze dziewięć lokali łącznie w obu budynkach – mówi Jacek Rek, prezes spółdzielni.

Nowe mieszkania tanieją.

– Coraz więcej budynków powstaje. Konkurencja na rynku wzrasta. Częściej zdarza się sytuacja, że mieszkania oddane do użytku w 2012 i 2013 roku jeszcze nie mają nabywców. Deweloperzy są zmuszeni do obniżenia cen. Nowe mieszkania już są tańsze, a bardzo możliwe, że ceny będą jeszcze spadać – mówi Marek Król, właściciel MarKa Nieruchomości w Kielcach.

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest, a jak twierdzi Jakub Pasich, właściciel GetinHouse i doradca kredytowy, wpływ na to ma niewątpliwie projekt „Mieszkanie dla Młodych", umożliwiający zaciągnięcie kredytu i gwarantujący dofinansowanie młodym nabywcom nieruchomości.

Zobacz też: Coraz więcej mieszkań w programie MDM 

– Wiele osób, które pod koniec roku były zainteresowane mieszkaniami na rynku wtórnym, rezygnowało ze swoich poszukiwań, gdy do-wiedziało się o projekcie. Nabywcy woleli poczekać z decyzjami do nowego roku, skorzystać z dofinansowania i zamiast inwestować w używane lokum, kupić mieszkanie na rynku pierwotnym – mówi Jakub Pasich. – Jeśli ktoś spełnia warunki, chętnie wybiera MdM. W bankach jest dużo wniosków osób, które chcą skorzystać z tego dofinansowania – dodaje.

Projekt „Mieszkanie dla Młodych" nie jest jednak przeznaczony dla każdego, a według Marka Króla, pozostawia wiele do życzenia

– Nabywcy mieszkań narzekają na MdM, bo nie jest do końca dopasowany. Przede wszystkim chodzi o marżę. Przy normalnym kredycie hipotecznym z 5-cioprocentowym wkładem własnym wynosi ona około 1,5 pro-cent, przy MdM-ie już około 1,9 procent. Może dzieje się tak dlatego, że jeszcze mało banków realizuje ten kredyt, a w miarę, gdy na rynek wejdzie ich więcej, marża się automatycznie obniży – mówi Marek Król. – Skorzystanie z MdM-u nie pozwala także na dysponowanie nieruchomością w ciągu 5 lat, co bloku-je między innymi sprzedaż – dodaje.

Sami deweloperzy twierdzą, że jest zainteresowanie projektem i kto może, chętnie korzysta.

Zobacz też: Dotacja MDM w zamian za garaż. Zmowa deweloperów z klientami 

– To dość świeży temat, klienci jeszcze docierają się z bankami, że tak powiem – „proceduralnie". Dla osób, które mogą skorzystać z MdM-u jest to niewątpliwie znaczne ułatwienie, tym bardziej, że nie ma już możliwości zaciągnięcia kredytu w 100%, trzeba mieć wkład własny. W tym roku wynosi on 5%, za rok będzie 10% i ten prób będzie ciągle rósł – mówi Paweł Arabas.

Choć na razie MdM niektórych rozczarowuje, jest nadzieja, że sytuacja się polepszy. – Podobnie było z projektem „Rodzina na swoim". Na początku nie był on dopasowany, z czasem doszło do regulacji i dużo osób faktycznie skorzystało z pomocy rządu. Może tak samo będzie i tym razem – mówi Marek Król. 

Czym jest MdM?
„Mieszkanie dla Młodych" to projekt rządowy, skierowany do osób młodych, które nie przekroczyły 35 roku życia. Jest rodzajem wsparcia finansowego, polegającym na jednorazowym dofinansowaniu zakupu nowo wybudowanego mieszkania i zaciągnięciem na ten cel kredytu. Państwo chce w ten sposób pomóc młodym ludziom przy zakupie pierwszego mieszkania. Dofinansowanie wynosi 10-20% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Maksymalna powierzchnia lokum nie może przekroczyć 75 metrów kwadratowych. Z projektu mogą skorzystać osoby, które nie są właścicielami żadnego budynku ani lokalu mieszkalnego, a kredyt musi być zaciągnięty co najmniej na 15 lat. 

Izabela Mortas
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom