Spełniasz wymogi "Mieszkania dla Młodych"? Niestety nie otrzymasz dopłaty

Ewa Wieczorska, Expander
Problem tkwi w uchwalonej ustawieSpełniasz wymogi "Mieszkania dla Młodych"? Niestety nie otrzymasz dopłaty
Problem tkwi w uchwalonej ustawieSpełniasz wymogi "Mieszkania dla Młodych"? Niestety nie otrzymasz dopłaty RegioDom
Jak wynika z badań, do tej pory wypłacono jedną dopłatę w ramach programu MdM. Jak widać, uzyskanie rządowego wsparcia może być trudniejsze, niż się wydaje.

Wiele osób, które spełniają warunki programu i posiadają odpowiednie mieszkanie, niestety musi liczyć się z odmową udzielenia dopłaty.

Warto wiedzieć: **

Gdzie trudno, a gdzie łatwo o mieszkanie z dopłatą w MdM

**

Czyja wina?

Wszystkiemu winne są przeoczenia w uchwalonych przepisach dotyczących programu "Mieszkanie dla Młodych". Mimo 1900 złożonych wniosków, do tej pory wypłacono jedną dopłatę. W części wynika to z czasu, który potrzebny jest na załatwienie wszystkich potrzebnych formalności. Dopłata wypłacana jest dopiero jako ostatnia transza płatności za mieszkanie.

Istotnym powodem jest ustawa, która stanowi, że osoba chcąca zakupić mieszkanie oddane do użytkowania, którego nabycie nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej, otrzyma dopłatę, ale dopiero po tym, gdy stanie się właścicielem tego lokalu. Zatem z sytuacji wynika, iż deweloper uzyska pieniądze dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Niestety dla banku, który pożycza deweloperowi pieniądze na budowę mieszkań, taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Polecamy: Dotacja MDM w zamian za garaż. Zmowa deweloperów z klientami

Warto wiedzieć

Zabezpieczeniem kredytu jest wpis na hipotece całego budynku wraz z działką budowlaną. Klient, który płaci za lokum, kupuje lokal wydzielone z całego budynku, razem z oddzielną księgą wieczystą, która nie jest obciążona długiem dewelopera. To w niej musi znaleźć się hipoteka na rzecz banku, który udzieli kredytu w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Cały problem tkwi w tym, iż w udzielonych przez banki umowach kredytów dla deweloperów zapisano, że wydzielenie lokalu jest możliwe dopiero po wpłacie 100% ceny mieszkania.

Jak poradzić sobie z problemem?

– Problem leży w umowach kredytów deweloperskich. To banki mogłyby zawrzeć z deweloperami aneksy do umów kredytowych. Wprowadzono by w nich zapisy mówiące o tym, że jeśli klient kupujący mieszkanie przedstawi z BGK promesę gwarantująca wypłatę dopłaty, to możliwe jest bez ciężarowe wydzielenie lokalu po wpłaceniu kwoty pokrywającej wartość mieszkania pomniejszoną o dopłatę. – twierdzi Konrad Płochocki, Dyrektor PZFD.

Czytaj również: Coraz więcej mieszkań w programie MDM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom