Dobre wino: jak je wybrać. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Jak wybrać dobre winoWybór wina to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.
Jak wybrać dobre winoWybór wina to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Fotolia
To, co napisane jest o winie na etykiecie, nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Nie trzeba być jednak wybitnym znawcą win, żeby wybrać odpowiedni trunek. Piszemy, jak wybrać dobre wino.

Umiarkowane picie wina jest zdrowe. Jest wielu smakoszy wina nie tylko z tego względu. Smak, zapach i wygląd wina też przekonują do zakupu właśnie tego alkoholu. Po wyglądzie etykiety nie poznamy jednak zawartości butelki z winem. Dowiemy się, czy wino jest słodkie czy wytrawne, czerwone czy białe, w jakim kraju i regionie powstało. Nie wiemy natomiast na 100 procent, czy wino będzie smaczne.

Cena wina to nie wszystko

Amatorzy właściwie nie wiedzą, czy wolą wino czerwone wytrawne, czy bardziej białe słodkie. Zazwyczaj kierują się więc ceną. Dobre wino wcale nie musi być drogie. Jednak z drugiej strony za wyjątkowo niską ceną może się kryć słaba jakość. – Tańsze wina oznaczają przede wszystkim mniej skomplikowany proces produkcji trunku. Nie bez kozery wina tworzy się według ściśle określonej procedury. Przykładem są icewine'y, w przypadku których winogrona zbiera się zimą, gdy są zamrożone. Uzyskujemy z nich mniej wina, tym samym jest oczywiste, że będzie ono droższe – tłumaczy Vano Makhniashvili, ekspert gruzińskiej marki win Marani.

Nasz przewodnik: Jakie są rodzaje win 

Ta prawidłowość dotyczy wielu stylów i smaków win. Na cenę wina wpływają m.in. koszt pracy, sprzętu, ziemi, długość dojrzewania w beczkach, wydajność danego szczepu winogron. Smaczne wino dostaniemy już za cenę 20–30 złotych. Zasada „im droższe, tym smaczniejsze" nie zawsze się sprawdzi.

O dobre wino podpytaj sprzedawcę

Część osób nie chce prosić o pomoc sprzedawcy. Sądzą, że on będzie ich namawiał na produkt, który źle się mu sprzedaje lub że nie zna się na winach i poleci im cokolwiek. – Być może istnieje takie ryzyko w przypadku sklepów wielobranżowych, gdzie asortyment nie ogranicza się tylko do wina – kontynuuje Vano Makhniashvili. – Jednak w punktach specjalizujących się w sprzedaży wina pracują eksperci. Zależy im, aby klient był zadowolony i wrócił do nich. Możemy więc liczyć na szczegółową poradę i pomoc w wyborze dobrego wina. Najważniejsze jednak, żebyśmy umieli powiedzieć sprzedawcy, czego oczekujemy od wina – jaki smak, aromat itp. nas interesują.

Grunt to smak wina

Zanim wybierzemy butelkę wina, zastanówmy się, czego po winie oczekujemy. Może się zdarzyć, że dobry i zachwalany przez inne osoby trunek nie będzie w naszym guście. Łatwo możemy określić, czy mamy ochotę na coś słodkiego, wytrawnego, czy może na coś zrównoważonego. Pamiętajmy: cukier wydobywa smak, dlatego słodkie wina mogą sprawiać wrażenie intensywniejszych niż są w rzeczywistości.

Parametry wina

– Smak czerwonego wina to przede wszystkim taniny – zaznacza ekspert. – Są przeważnie bardziej złożone niż białe, wyczuwamy w nich wiele nut smakowych i zapachowych, mocniej oddziałują na zmysły. Z kolei wina białe operują przede wszystkim kwasowością. Są zdecydowanie delikatniejsze.

Duża ilość tanin w winie powoduje, że czujemy efekt ściągania na języku, który często nazywany jest smakiem „cierpkim". To jednak nie smak wina, a efekt denaturacji białek występujących na naszym języku (wywołany prze taniny zawarte w winie).

Polecamy poradnik: Akcesoria do wina 

Metka na winie

Istotny jest także region, w którym powstało wino. Uogólniając, wina z Francji, Niemiec, Austrii czy Szwajcarii cenią sobie koneserzy. Często są to trunki, w przypadku których znaczenie mają niuanse, wyczuwalne przez znawców. Amatorzy chwalą sobie wina pochodzące z Ameryki, Australii, Nowej Zelandii i Afryki. Zarówno koneserom, jak i amatorom, posmakuje także wino z Gruzji. – Te ostatnie produkowane są z endemicznych szczepów winogron, rosnących tylko w Gruzji. Gruzja uchodzi za kolebkę winiarstwa. Najstarsze znane winne wykopaliska pochodzą właśnie z tego regionu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom