Dlaczego warto jeść wiśnie? Sięgaj po wiśnie na zdrowie i dla urody

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
WiśnieWiśnie oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie i wygląd. To dlatego warto się nimi zajadać chociaż w wakacje.
WiśnieWiśnie oddziałują pozytywnie na nasze zdrowie i wygląd. To dlatego warto się nimi zajadać chociaż w wakacje. Łukasz Kasprzak
Wiśnie warto jeść, ponieważ to w 80 procentach woda, ale pozostałe 20 procent stanowią witaminy i minerały. Uwzględnij więc wiśnie w swojej diecie chociaż latem. Poznaj właściwości wiśni.

Istnieje takie określenie „wisienka na torcie". Oznacza, że coś, co jest dobre, stanie się lepsze. Niektórzy mówią, że nie bez powodu w tym zwrocie znajduje się wisienka. Ten owoc bowiem ma ukryte zalety.
Owoce wiśni przyciągają zapachem, a przede wszystkim smakiem, chociaż są i tacy, którzy uważają, że o wiśniach można wiele powiedzieć, ale na pewno nie to, że są słodkie.

Zobacz wideo »

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Właściwości wiśniowe – owoce na zdrowie!

Te niewielkie owoce w 80 procentach składają się z wody, natomiast pozostałe 20 procent to minerały oraz witaminy. Okrągłe owoce, o przeciętnej średnicy wynoszącej 1,5 centymetra, to prawdziwe pokłady kwasów owocowych, które ułatwiają oczyszczanie organizmu. Działają moczopędnie, więc sprzyjają odchudzaniu. Jest nawet dieta wiśniowa, opierająca się głównie na surówkach i świeżych wiśniach.

Wiśnie skrywają w sobie przeciwutleniacze, m.in. spowalniające procesy starzenia się. Owoce te dobrze wpływają na pracę serca oraz układ krążenia, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia oraz chronią przed cukrzycą. Witamina C w wiśniach zwiększa naszą odporność na przeziębienie, a przecież i latem można nabawić się kataru i kaszlu. Te owoce mogą działać łagodząco również przy bólu.

Warto przeczytać: Właściwości zdrowotne imbiru

Witaminy z grupy B, które występują w wiśniach, przyczyniają się do odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. W tych owocach jest także kwas foliowy, konieczny do prawidłowego rozwoju organizmu – z tego względu po wiśnie powinny sięgać m.in. kobiety ciężarne. Osobom, walczącym z anemią, lekarze sugerują włączenie do diety produktów, które zawierają dużo żelaza. A właśnie wiśnie posiadają żelazo. Biegacze oraz inni sportowcy, którzy w treningi wkładają sporo wysiłku, tak samo powinni zaprosić wiśnie do swojej diety, gdyż one ograniczają ból mięśni po dużym wysiłku fizycznym. Kto zmaga się z chorobami jelit, niech również pamięta o korzyściach płynących z jedzenia wiśni. To dlatego, że mają one w sobie błonnik, sprzyjający odpowiedniej pracy jelit. Osoby, które narzekają na zmęczony wzrok i niedokładnie widzą (na tę dolegliwość skarżą się np. pracownicy biurowi, siedzący kilka godzin dziennie przed komputerem), też niech sięgają regularnie po wiśnie, przynajmniej w sezonie letnim. Występują w tych owocach antocyjany, zwane dietą dla oczu, a które poprawiają ostrość widzenia. 

Polecamy teżCzereśnie – dlaczego warto je jeść 

Wiśnie podobno pomagają lepiej funkcjonować osobom chorym na Alzheimera, ponieważ mózg lepiej pracuje, aczkolwiek ta teza jest podważana przez pewne grono badaczy. Wiśnie na dobry sen? To stwierdzenie dziwne, ale ponoć prawdziwe (chociaż tutaj zdania naukowców też są podzielone). Część badaczy podkreśla, że melatonina, obecna w soku z wiśni, pomaga zasnąć. Zaleca się, aby pół godziny przed położeniem się do łóżka, wypić przynajmniej pół szklanki soku, wyciśniętego z tych owoców.

Są znane także dwa podejścia dotyczące wpływu jedzenia wiśni na stany zapalne, w tym zapalenie stawów. Jedni naukowcy sądzą, że za sprawą związków przeciwzapalnych, będących w tych owocach, da się złagodzić skutki zapalenia. Inni eksperci zaznaczają, iż wiśnie w ogóle nie wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego i jednoczesne polepszenie kondycji stawów.

Wiśnia jak kosmetyk

Kto ma zmęczoną, szarą cerę, niech sprawi sobie maseczkę z rozgniecionych wiśni, po wcześniejszym usunięciu pestek (mogą być wiśnie plus czereśnie). Po kilku czy kilkunastu minutach cera nabierze blasku i odzyska świeży wygląd. Jedzenie wiśni poprawi również cerę, działając od środka. Skóra stanie się gładsza. Można kupić szampon wiśniowy, zaleca się go przede wszystkim do włosów farbowanych. Jest również wiśniowy krem do rąk. Działa odświeżająco i nawilżająco.

Przeczytaj jeszczeDiety owocowe dobre na sezon 

Nie tylko owoce wiśni mają zalety

Doceniamy walory owoców wiśni, lecz okazuje się, że inne części tej rośliny także korzystnie mogą wpływać na nasze zdrowie. Napar z kwiatów wiśni, w połączeniu choćby z miętą lub dziurawcem, pomaga wyeliminować toksyny z organizmu. Korzystnie też wpływają na poziom cukru we krwi. Nasze babki gotowały nawet ogonki wiśni i twierdziły, że taka swoista herbatka wspomaga odchudzanie. Jedną z tradycyjnych metod walki z reumatyzmem była kąpiel się w wodzie z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni, który miał sprawiać, że bóle nieco ustępowały. Wywar z szypułek był zalecany paniom, które narzekały na zbyt obfite krwawienie menstruacyjne. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom