Dlaczego ogórki w sklepie są zapakowane w folię? Sprawdź, czy warto kupować takie warzywa. Tajemnica folii na ogórkach rozwiązana!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Dlaczego pojedyncze ogórki szklarniowe pakowane są w folię? Czy kupowanie takich warzyw ma sen? Dowiedź się, po co ogórkom jest potrzebna folia.
Dlaczego pojedyncze ogórki szklarniowe pakowane są w folię? Czy kupowanie takich warzyw ma sen? Dowiedź się, po co ogórkom jest potrzebna folia. Charles Deluvio/Unsplash.com
Długie ogórki szklarniowe w folii to częsty widok na sklepowych półkach w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób zastanawia się, dlaczego te zielone warzywa są tak szczelnie w nią zapakowane? Sprawdź, czemu służy nieekologiczna folia na ogórkach!

W zimie mamy ograniczony dostęp do świeżych warzyw prosto z krzaka ogrzewanego słońcem i często sięgamy po produkty wyhodowane w szklarni. Przednówek to czas, gdy miłośnicy aromatycznych zielonych ogórków muszą zadowolić się ich szklarniowymi substytutami, których smak niestety odbiega mocno od walorów ich letnich odpowiedników.

Dlaczego ogórki są pakowane w folię?

Długie szklarniowe ogórki, które zimą goszczą na sklepowych półkach, są szczelnie zapakowane w folię. To jedno z nielicznych warzyw, które kupujemy w takiej formie. Wiele osób zastanawia się, czemu ma służyć folia na każdym ogórku? Wydaje się to dosyć dziwny i archaiczny sposób pakowania, który ma niewiele wspólnego z modną obecnie ekologią i próbą redukcji ilości plastiku m.in. w sklepach i gospodarstwach domowych.

Folia ma za zadanie zredukować parowanie wody, z której ogórek składa się aż w ponad 90 procentach, a co za tym idzie – znacznie wydłużyć jego świeżość i przydatność do spożycia. Takie opakowanie chroni też warzywo podczas wielogodzinnego transportu z innych krajów, zapobiegając jego uszkodzeniom mechanicznym.

Tworzywo sztuczne zabezpiecza ponadto ogórki przed destrukcyjnym działaniem etylenu, na który te warzywa są szczególnie wrażliwe i który może znacznie przyspieszyć ich dojrzewanie, a co za tym idzie zepsucie. Gaz ten wydzielają inne produkty, m.in. jabłka, banany, mango czy dojrzałe pomidory, przy których mogą być składowane ogórki podczas magazynowania, transportu i w sklepie.

Na co zwrócić uwagę, kupując ogórki w folii?

Ogórki zapakowane w folię należy przed zakupem bardzo dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy pod szczelną powierzchnią opakowania nie rozwija się pleśń. Zwróćmy też uwagę, czy skóra danego okazu jest ciemnozielona i nie ma żółtych ani jasnozielonych przebarwień, które świadczą o niezbyt dobrej kondycji warzywa. Ogórek powinien być też twardy, co jest gwarancją jego świeżości i jędrności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom