Czego nie robić, gdy starasz się o kredyt. Główne błędy kredytobiorców

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
PieniądzeStarając się o kredyt lepiej od razu wyjaśnić bankowi przyczyny opóźnienia w spłatach poprzednich zobowiązań, niż zataić takie informacje. Większość da się wytłumaczyć, a ukrywając je sami się pogrążamy i stajemy dla banku mniej wiarygodni.
PieniądzeStarając się o kredyt lepiej od razu wyjaśnić bankowi przyczyny opóźnienia w spłatach poprzednich zobowiązań, niż zataić takie informacje. Większość da się wytłumaczyć, a ukrywając je sami się pogrążamy i stajemy dla banku mniej wiarygodni. sxc.hu (LeWy2005)
Staranie się o kredyt hipoteczny to dla wielu droga przez mękę. Bo bank żąda zaświadczeń, druków, dokumentów. Można jednak bezboleśnie przejść bankowe procedury, jeśli do starań o kredyt odpowiednio się przygotujemy.

Wybór banku, który udzieli nam kredytu, jak i samej pożyczki, nie jest łatwy. Po pierwsze dlatego, że większość z nas nie zna się na bankowych procedurach, po drugie - bo wydaje nam się, że uzyskanie pożyczki zajmie wiele czasu i będzie kosztowało sporo nerwów. Bo bank będzie drążył, czy stać nas na kredyt, przejrzy dochody i wcześniejsze pożyczki a nawet... zapyta o kupiony na raty telewizor. Dlatego rozpoczynając szukanie najkorzystniejszej oferty kredytowej warto wiedzieć, czego będzie od nas oczekiwał bank w procesie kredytowym, jakie wymogi musimy spełnić, jakie dokumenty przygotować. Warto to wiedzieć choćby po to, by uniknąć błędów, jakie popełnili inni. Czyli...

Brak kompletu dokumentów

Jedną z głównych przyczyn długiego czasu rozpatrywania wniosku jest niezłożenie wszystkich dokumentów wymaganych przez bank. Klienci często na raty donoszą kolejne oświadczenia, wydruki i wnioski, a to znaczenie wpływa i przedłuża proces kredytowy. Należy pamiętać, że bank zaczyna analizować wniosek kredytowy od momentu skompletowania całego wniosku o przyznanie kredytu. Jeśli bank nie otrzyma wszystkich wymaganych dokumentów, często pozostawia taki wniosek bez rozpatrzenia. Dlatego jeśli klient działa opieszale, to sam sobie wydłuża czas oczekiwania na decyzję kredytową. I tu pojawia się problem - bo dla klienta czas płynie od pierwszej wizyty, więc winą za wydłużone oczekiwanie obarcza bank.

Niewiedza na temat własnych dochodów i zobowiązań finansowych

Mylenie dochodów netto i brutto, a także pomijanie informacji o potrąceniach wynikających z pracowniczych pożyczek to bardzo częsty błąd kredytobiorców. Często również zapominają, że posiadają kartę kredytową. To błąd, ponieważ w procesie kredytowym bank interesuje wszystko. I już samo posiadanie karty kredytowej lub limitu kredytu odnawialnego w koncie jest dla banku równoznaczne z wykorzystaniem tych środków, nawet jeśli jest inaczej. Dlatego warto przed wizytą u doradcy lub w banku dokładnie zweryfikować swój budżet domowy, a także pozamykać dodatkowe obciążenia, które mogą negatywnie wpłynąć na wyliczenie zdolności kredytowej.

Zatajanie zobowiązań

Wielu klientów (zwykle tych mających wiele finansowych zobowiązań - w tym także zakupy na raty) starających się o kredyt hipoteczny „zapomina" o przedstawieniu bankowi części swoich obciążeń. Klienci uważają, że jeśli są w posiadaniu jakiegoś produktu kredytowego, ale z niego nie korzystają, to jakby go nie było i nie warto o nim wspominać. Również informacje na temat niespłaconych kredytów są ukrywane. Ale to nic nie daje. Bo nasza historia kredytowa jest skrupulatnie odnotowywana przez Biuro Informacji Kredytowej, z którym współpracują wszystkie banki w Polsce. W związku z tym, bank łatwo dotrze do informacji o naszych zobowiązaniach.

Nie zawsze spłata kredytu równa się jego zamknięciu

Zdarzają się sytuacje, w których klienci są nieświadomi tego, że mimo spłacenia wcześniejszego kredytu, nawet wziętego w innym banku, (na pralkę czy samochód) nie uległ on zamknięciu bez bank i widnieje jako zobowiązanie. Jeżeli chcemy mieć pewność, że pozbyliśmy się obciążenia, poprośmy bank o zaświadczenie o tym mówiące. Może zaoszczędzić nam to w przyszłości wielu kłopotów z zaciąganiem nowych kredytów.

Zatajanie liczby dzieci na utrzymaniu

Takie rzeczy trudno sprawdzić i banki rzadko skrupulatnie weryfikują takie informacje, ale zdarza się, że we wniosku kredytowym zadeklarowano posiadanie jednego dziecka, a w zeznaniu podatkowym PIT jest wpisana ulga na dzieci w podwójnej wysokości. Takie kłamstwo ma krótkie nogi. Pamiętajmy, że bank prędzej czy później raczej zdobędzie takie informacje.

Brak informacji o wcześniejszych zaległościach w spłatach

Ten sposób zachowania się klientów dotyczy prawie wszystkich, którzy wcześniej mieli zaległości w spłatach. Liczą, że informacja o zaleganiu za spłatami nie jest nigdzie odnotowywana. Niestety dla nich - jest. Dlatego starając się o kredyt lepiej od razu wyjaśnić przyczyny opóźnienia w spłatach niż zataić takie informacje. Większość z nich da się wytłumaczyć, a ukrywając je sami się pogrążamy i stajemy dla banku mniej wiarygodni.

Składanie wniosków do zbyt wielu banków jednocześnie

Nadgorliwi klienci często wpadają na pomysł jednoczesnego starania się o kredyt w kilku bankach. Niestety, nie jest to dobry pomysł, bo może on zmniejszyć szanse na otrzymanie kredytu. W przypadku każdego wniosku bank wysyła zapytanie o naszą historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej. Takie zapytania są odnotowywane. W momencie zbyt wielu zapytań w krótkim czasie, każdy następny bank może mieć podejrzenia co do ich ilości, czy aby w poprzednich przypadkach nie znaleziono czegoś co spowodowało decyzję odmowną i doprowadziło do złożenia wniosku u nich. Dlatego przed złożeniem wniosku warto rozeznać się na rynku i samemu posprawdzać oferty banków. Tym bardziej, że bez problemów udzielają wszystkich informacji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom