Coraz chętniej kupujemy kawalerki

Katarzyna Piojda, Emmerson
KluczeTo najczęściej młodzi ludzie, single, a także starsze osoby samotne decydują się na zakup kawalerki
KluczeTo najczęściej młodzi ludzie, single, a także starsze osoby samotne decydują się na zakup kawalerki sxc.hu (Am-y)
Mieszkania 1-pokojowe są ciągle w modzie. - Są kupowane zazwyczaj przez młodych ludzi albo przez osoby starsze, które chcą ograniczyć miesięcznie koszty utrzymania lokum - uważa Marek Kiełpikowski prowadzący biuro nieruchomości Arenda w Bydgoszczy.

–Największym powodzeniem cieszą się małe mieszkania 2-pokojowe o powierzchni do 40 metrów kwadratowych – mówi Marek Kiełpikowski. – Zaraz za nimi są kawalerki. Mieszkania takie są kupowane zazwyczaj przez młodych ludzi, singli, albo przez osoby starsze, które chcą ograniczyć miesięcznie koszty utrzymania. Kawalerki kupowane są również z zamiarem wynajmowania i osiągania korzyści z tego tytułu. 

Zobacz też: Mieszkania w Warszawie dwa razy droższe niż w innych miastach

Stałą tendencją obserwowaną w ostatnich kilku latach jest projektowanie coraz mniejszych mieszkań deweloperskich. Firmy budowlane dążą do kompresowania mieszkań. Dzięki niższej cenie całkowitej, więcej osób może sobie pozwolić na zakup lokalu. – To konsekwencja ograniczonego dostępu do kredytów bankowych i niepewnej sytuacji na krajowym rynku pracy – zaznaczają eksperci z Emmerson SA.

Już co ósme mieszkanie w ofercie deweloperów jest kawalerką

Co ciekawe, udział kawalerek w ofercie nie stanowi jednak pochodnej cen. W najdroższym mieście – Warszawie – deweloperzy najrzadziej decydują się na projektowanie mieszkań 1-pokojowych. Być może to skutek zdecydowanie największych zdolności kredytowych mieszkańców stolicy. Mieszkania składające się z jednego pokoju to zazwyczaj największy odsetek wszystkich lokali w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi. Młodzi ludzie po ukończeniu nauki zazwyczaj nabywają taki lokal. Poza tym, jak wspomniał nasz ekspert, dobrze zlokalizowana kawalerka to atrakcyjny produkt inwestycyjny z przeznaczeniem na wynajem. 

Ile trzeba wyłożyć na kawalerkę?

– Ceny mieszkań spadły w ciągu roku średnio o 10 procent – dodaje Kiełpikowski. 

Warto przeczytać: Jak kształtowały się ceny ofertowe mieszkań w październiku 

–  Przykładowo w Bydgoszczy mieszkanie 1-pokojowe o powierzchni 31 metrów, w wielkiej płycie, w stanie do odświeżenia, obecnie kosztuje około 100 tysięcy złotych. Przed rokiem było to 110–115 tysięcy. Jeszcze tańsze są lokale 1-pokojowe o powierzchni około 17–18 metrów, bez kuchni, z aneksem kuchennym w korytarzu. Trzeba za nie dać około 80 tysięcy. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom