Co drugi Polak bez własnego mieszkania. Raport

Jacek Szydłowski, Home Broker
Budowa nowych mieszkańWiększość młodych internautów nie ma własnego mieszkania
Budowa nowych mieszkańWiększość młodych internautów nie ma własnego mieszkania Maciej Kaczanowski
Ponad połowa młodych internautów nie ma własnego mieszkania. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu europejskiej stawki. Większość rodaków musi wynajmować lokum lub mieszkać z rodziną.

Takie badanie przynosi badanie, przeprowadzone wśród internatów, użytkowników jednego z największych, polskich portali. Uczestników ankiety podzielono na pięć grup wiekowych: 15–24, 25–34, 35–44, 45–54 oraz 55+. Na pytania odpowiedziało blisko 4,5 tys. ludzi. 

Większość, bo prawie 54 proc. badanych nie ma własnego mieszkania. Pod tym względem sytuacja Polaków jest gorsza od tej, jaka rysuje się na podstawie danych Eurostat. Te bazują wskazują, że na 100 lokali w Polsce 31 nie jest zamieszkiwanych przez właścicieli.

Co trzeci spłaca kredyt hipoteczny

Wśród respondentów, którzy mają własne „M", blisko 40 proc. stanowią osoby, które posiłkowały się kredytem hipotecznym. Blisko 2 proc. kupiły mieszkanie z pomocą rodziny.
– Można więc przyjąć, że postali, czyli 61 proc., są w posiadaniu mieszkań, które formalnie, czy nieformalnie, nie są obciążone długiem związanym z ich zakupem – mówi Bartosz Turek, analityk Home Broker. – Odsetek osób posiadających własne M rośnie wraz z wiekiem.
W najmłodszej grupie (15–24 lata) wynosi tylko 15,3 proc., ale w wśród osób od 35 do 44 lat jest to już ponad 56 proc. Wśród najstarszych respondentów własne mieszkanie ma ponad 70 proc. badanych.

Pracują, ale nie mieszkają na swoim

Odwrotna sytuacja panuje w przypadku osób, które zadeklarowały, że nie mają własnego mieszkania. W najmłodszej grupie wiekowej takich respondentów jest aż 85 proc. W najstarszej – nieco ponad 27 proc. W badaniu naje;iczniej reprezentowana była grupa w wieku 25-34 lata.
– Wśród tych respondentów tylko jedna trzecia zadeklarowała, że ma własne M – dodaje Turek. – Pozostali powinni już rozpocząć pracę zawodową. Dlaczego nie mają swojego lokum? Przyczyn może być wiele - zbyt małe zarobki, brak udokumentowanego źródła dochodu, częste przeprowadzki czy po prostu młodzieńczy duch, których nie skłania do „wicia gniazda".

Co trzeci wynajmuje mieszkanie

Wśród osób, które nie mają własnego „M", ponad połowę stanowią respondenci, którzy wynajmują mieszkanie. Co trzecia osoba mieszka z rodziną. Grupa ta zmniejsza się jednak wraz z wiekiem respondentów.

Podsumowując, wysoki odsetek badanych, którzy nie mają swojego M, nie napawa optymizmem – ocenia Turek. – Pamiętajmy, że w Polsce posiadanie własnego mieszkania jest traktowane jako zaspokojenie podstawowej potrzeby społecznej.

Jaka sytuacja na rynku mieszkaniowym panuje w innych krajach Unii Europejskiej?

Kraje biedniejsze charakteryzują się wysokim odsetkiem własności na rynku mieszkaniowym, a państwa bogatsze – mniejszym. Według Eurostatu, jeśli chodzi o odsetek mieszkań zamieszkiwanych przez właścicieli, prym wiedzie Rumunia. Wskaźnik ten sięga tam 80 proc. Niewiele mniejszy jest on w Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji. Polska – z udziałem na poziomie 69 proc. plasuje się w grupie państw „starej" Unii. Rekordzista są Niemcy, gdzie niewiele ponad połowa mieszkań jest zajmowanych przez właścicieli. U naszych zachodnich sąsiadów aż 40 proc. lokali jest wynajmowanych na zasadach rynkowych. Według ekspertów, taka sytuacja wynika z wysokich cen mieszkań, dobrze rozwiniętego rynku najmu oraz dużej mobilności pracowników. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom