Ceny działek budowlanych wciąż rosną. Budowa domu drożeje, także przez materiały budowlane

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Działka budowlana jest dziś łakomym kąskiem zarówno dla dewelopera, jak i osoby marzącej o budowie domu.
Działka budowlana jest dziś łakomym kąskiem zarówno dla dewelopera, jak i osoby marzącej o budowie domu. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny działek budowlanych nie zachęcają dziś do budowy domu, a eksperci spodziewają się, że będą nadal rosły. To częściowo efekt wykupowania gruntów pod osiedla przez deweloperów, a częściowo skutek ogromnego popytu na ziemię.

Ceny działek budowlanych nie przestają piąć się w górę

Ziemia pod zabudowę to dziś cenny towar. Jeśli tylko działka budowlana jest atrakcyjnie położona, nabywcy niemal wyrywają ją sobie z rąk. Najlepiej widać to po cenach w największych miastach, gdzie o grunty walczą deweloperzy szukający terenów pod nowe bloki i osiedla. Wystarczy zerknąć do raportu o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium (dane za III kw. 2021 r.):

  • Gdańsk – średnio 626 zł/m kw. (o 13,4 proc. drożej niż przed rokiem),
  • Kraków – średnio 561 zł/m kw. (o 13,2 proc. drożej),
  • Wrocław – średnio 407 zł/m kw (o 6,1 proc. drożej),
  • Olsztyn – średnio 370 zł/m kw (o 14,4 proc. drożej),
  • Łódź – średnio 285 zł/m kw (o 20,3 proc. drożej).

Najwyższe ceny działek, jak łatwo zgadnąć, są w Warszawie, gdzie za grunt pod zabudowę płaci się średnio 783 zł/m kw. Tu jednak odnotowano wzrost cen jedynie o 1 proc. w skali roku.

Poza największymi miastami ziemia też drożeje

Działki kosztują coraz więcej nie tylko w miastach, ale i w całym kraju, choć tempo podwyżek mocno się różni w zależności od regionu. Jak czytamy we wspomnianym raporcie, rekordowo szybko drożeją grunty w województwach:

  • lubelskim – średnio 89 zł/m kw. (o 27,1 proc. drożej niż rok wcześniej),
  • wielkopolskim – średnio 108 zł/m kw. (o 21,7 proc. drożej niż rok wcześniej),
  • małopolskim – średnio 134 zł/m kw. (o 21,6 proc. drożej niż rok wcześniej).

Najmniej wzrosły ceny ziemi pod zabudowę w województwach łódzkim (88 zł/m kw., wzrost o 4,8 proc. rocznie) i dolnośląskim (101 zł/m kw., wzrost o 7,5 proc. rocznie). Z kolei na Mazowszu ceny nawet nieznacznie spadły (o 0,3 proc.), choć nadal nie jest tanio (średnio 151 zł/m kw.).

Pośrednicy nieruchomości: ziemia drożeje i będzie drożeć

Jak się okazuje, większość osób znających rynek jest przekonanych, że ceny gruntów nadal będą rosnąć. Podwyżek cen ziemi w I kw. 2022 r. spodziewa się aż 65 proc. z 740 biur i agentów nieruchomości ankietowanych przez portal Nieruchomosci-online.pl we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

– 27 proc. agentów prognozuje, że ceny pozostaną na podobnym poziomie co pod koniec 2021 r., a 7 proc. stanowią optymiści, którzy dostrzegają szansę nawet na spadek cen – mówi cytowana przez innpoland.pl Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Eksperci wskazują, że za drożyznę na rynku gruntów odpowiada przede wszystkim duży popyt na działki budowlane. Zainteresowanie jest spore zarówno ze strony deweloperów, jak i prywatnych inwestorów. Pośrednicy są zdania, że popyt może napędzać m.in. wprowadzenie w styczniu możliwości budowy domu bez pozwolenia na budowę, choć warto zauważyć, że jak na razie Polacy nie wykazują zainteresowania tym rozwiązaniem.

Mimo drożyzny chętnych do budowy domu nie brakuje

Mimo drożyzny i przewagi popytu nad podażą eksperci są zdania, że sytuacja na rynku działek jest dobra – ceny nie odstraszają inwestorów, a ziemi do nabycia wciąż jest sporo. Podobnego zdania wydają się też być osoby marzące o budowie domu, które chętnie ruszają z pracami. Przykładowo, wg GUS w listopadzie 2021 r. rozpoczętych budów było o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Budowy nie ułatwiają jednak wysokie ceny materiałów budowlanych, które od miesięcy rosną w szalonym tempie. Od początku fali podwyżek niektóre materiały podrożały nawet o kilkaset procent. Jak szacuje Grupa PSB Handel, w grudniu 2021 r. średnie ceny materiałów były aż o 24 proc. wyższe niż w grudniu 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom