Białystok: apartamenty dla zamożnych klientów

redakcja.regiodom, mzebr
Apartamenty Sienkiewicza w BiałymstokuApartamenty Sienkiewicza w Białymstoku to przykład prestiżowej inwestycji firmy Yuniversal Podlaski.
Apartamenty Sienkiewicza w BiałymstokuApartamenty Sienkiewicza w Białymstoku to przykład prestiżowej inwestycji firmy Yuniversal Podlaski. Yuniversal Podlaski
Mimo kryzysu deweloperzy nie rezygnują z oferowania droższych mieszkań, ale prestiżowych i o podwyższonym standardzie.

Nabywcy apartamentów, czyli lokali powstających w najwyższym standardzie, to osoby chcące podkreślić wysoki poziom swojego życia poprzez posiadanie luksusowego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji – najczęściej w centrum miasta.

Zobacz koniecznie: Nowe mieszkania i domy w Białymstoku

Jak wyjaśnia Tomasz Kołodziejczyk z redNet Consulting, klientami firm deweloperskich realizujących tego typu inwestycje są zarówno osoby zamożne – dysponujące własnymi funduszami, jak również osoby aspirujące do tej grupy. Czyli takie, które nie zgromadziły jeszcze wystarczającej kwoty na zakup tak drogiego lokum, ale ich bieżące dochody są na tyle wysokie, że mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu i spłatę wysokiej raty miesięcznej.

Najczęściej biznesmeni

Zdaniem eksperta większość spośród indywidualnych nabywców apartamentów są to ludzie biznesu, którzy chcą zamienić swoje dotychczasowe mieszkania na większe, wygodniejsze i lepiej wykończone, przeprowadzić się z podmiejskich rezydencji, z których dojazd do centrum miasta jest utrudniony – tutaj również chodzi o pobyt przez kilka dni w tygodniu osoby pracującej, podczas gdy rodzina pozostaje we właściwym miejscu zamieszkania.
– Część lokali w inwestycjach apartamentowych trafia do firm kupujących mieszkania swoim pracownikom – tłumaczy Tomasz Kołodziejczyk. – Dotyczy to przede wszystkim międzynarodowych korporacji, które w ramach kontraktu zapewniają lokum zatrudnionym przez siebie zagranicznym pracownikom na szczeblu od menadżera w górę.

Więcej niż zwykłe bloki mieszkalne

Aby zainteresować najzamożniejszych nabywców, inwestycja powinna znacząco wyróżniać się spośród szerokiej oferty mieszkań dostępnych na lokalnym rynku.
Tomasz Kołodziejczyk wyjaśnia, że decydującym czynnikiem jest prestiżowa lokalizacja – największym zainteresowaniem cieszą się projekty zlokalizowane w centrach miast, w ich historycznych częściach, a także w bezpośrednim sąsiedztwie rozległych terenów zielonych.
Ogromne znaczenie ma też wyróżniająca się architektura, często sygnowana nazwiskiem znanego projektanta oraz wysokiej jakości materiały wykończeniowe.
Deweloperzy w swoich inwestycjach stosują liczne zabiegi mające na celu podniesienie jakości życia poprzez np. instalację klimatyzacji, inteligentnego systemu zarządzania budynkiem, zaprojektowanie hollu wejściowego z recepcją – często oferującą również tzw. usługi consierge. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa poprzez monitoring i całodobową ochronę.  

Niezbędne minimum

– Lokale uznawane za atrakcyjne według docelowej grupy klientów powinny spełniać wymogi stawiane apartamentom: posiadać wyraźny podział na część dzienną i nocną, dostosowaną do liczby pokoi liczbę łazienek oraz układne i regularne rzuty umożliwiające ich swobodną aranżację – dodaje fachowiec z redNet Consulting. – Nabywcy oczekują również komfortu w postaci ponadprzeciętnej wysokości lokali. Pozytywnie postrzegane jest także zachowanie prywatności, związane z brakiem bliskiego sąsiedztwa innych budynków.

Głównymi czynnikami decydującymi o popycie na dobra luksusowe (w tym także apartamenty z najwyższej półki) w danym rejonie są: liczba osób o stosunkowo wysokim dochodzie, poziom ich zarobków oraz skłonność do przeznaczania tych zarobków na zakup dóbr luksusowych.
Wobec tego inwestycje luksusowe powstają głównie w największych miastach będących centrami biznesowymi kraju, gdzie potencjalna grupa nabywców jest najszersza. Rynkiem, gdzie realizowanych jest najwięcej tego typu przedsięwzięć jest oczywiście Warszawa. Potencjał dla projektów luksusowych w miastach mających mniejsze znaczenie gospodarcze, jak stolica województwa podlaskiego, jest niestety znacznie ograniczony. 

Apartamentowce budowane także w Białymstoku

Mimo jednak, iż Podlasie nie należy do najbogatszych regionów Polski – tutejsi deweloperzy w swoich ofertach również posiadają mieszkania, które bez cienia przesady można nazwać apartamentami.
Przykładem mogą być inwestycje firmy Rogowski Development. Sztandarową jest Rezydencja Nowy Świat w Białymstoku. Budynek położony jest w ścisłym centrum miasta, od Rynku Kościuszki dzieli go kilkaset metrów. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe to jeden z najważniejszych atutów.
– Na 70 mieszkań, wolne zostały tutaj zaledwie trzy. Są gotowe do odbioru – zapewnia Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development. Wymienia też inne prestiżowe inwestycje. Budowa Apartamentów Tysiąclecia II zakończona ma zostać w czerwcu tego roku. Ceny za metr kwadratowy wynoszą od 4600 do 5000 zł.

Warto zobaczyć: Białystok: Rezydencja Piotrkowska w samym sercu miasta 

Prezes podkreśla, że jest gotowy na ewentualne negocjacje cen z klientami. Apartamenty Tysiąclecia – co trzeba przyznać – wyróżniają się architekturą. Wystarczy przyjrzeć się pierwszemu budynkowi, gotowemu od jakiegoś czasu. Kolejne walory mające wzbudzić zainteresowanie klientów to pomieszczenia podwyższone do 2,7 m, drewniana stolarka czy przestronne balkony i bardzo duże okna, często rozciągające się niemal od podłogi.

Przeczytaj też: Apartamenty Branickiego. Luksus i wspaniała panorama miasta 

Inną, bardziej kameralną propozycją, w otoczeniu dużej ilości zieleni, jest osiedle przy ul. Warmińskiej, gdzie lada dzień zacznie powstawać kolejny budynek. 

Prestiżowa kamienica

Przykładem białostockiej inwestycji na wysokim poziomie są także Apartamenty Sienkiewicza – zlokalizowane przy ulicy Sienkiewicza, obok Komendy Wojewódzkiej Policji. To propozycja firmy Yuniversal Podlaski.
– Są wyjątkowe nie tylko przez wzgląd na położenie, ale też przez niestandardowe połączenie klasyki XIX wieku z nowoczesnością. Odrestaurowaliśmy zabytkową kamienicę, która teraz jest częścią elewacji budynku – wyjaśnia Hubert Piekut, kierownik ds. marketingu w Yuniversalu Podlaskim. – Sama budowa jest bardzo kosztowna, elewacja jest częściowo z naturalnego kamienia, również klatki schodowe są wykończone w marmurze, w budynku znajduje się portiernia. To wszystko ma odzwierciedlenie w cenie metra kwadratowego. Jeśli chodzi o apartamenty, trzeba tutaj zapłacić na poziomie 5900 zł/mkw., natomiast w przypadku lokali usługowych – od 7000 zł/mkw.
W kamienicy przy ul. Sienkiewicza jest jeszcze dość duży wybór – powierzchnia lokali wynosi od 14 do 184 mkw.
– Wśród nabywców, przyszłych mieszkańców Apartamentów Sienkiewicza, są takie osoby, które czekały bardzo długo, by kupić tu mieszkanie i jak tylko dostaliśmy pozwolenie, podpisaliśmy z nimi umowę – podkreśla Hubert Piekut. – Na produkty luksusowe zawsze był popyt. Może nie sprzedają się tak szybko, jak na przykład mieszkania przy Produkcyjnej, które mamy już od 3800 zł/mkw., ale w przypadku takich nieruchomości warto poczekać na klienta. Po to, by później widzieć, że nasz apartament jest dokładnie tym, czego szukał. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom