Baterie łazienkowe: rodzaje i funkcje. Jak wybierać

Joanna Turakiewicz, zdjęcia dzięki uprzejmości Glazury Królewskiej
Bateria łazienkowa stojącaJednootworowe baterie sztorcowe to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie.
Bateria łazienkowa stojącaJednootworowe baterie sztorcowe to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie. (jmt)
Rozważnie dobrana bateria łazienkowa jest nie tylko pięknym detalem użytkowym, ale ułatwia korzystanie z łazienki i pomaga oszczędzać wodę.

Niezależnie od tego, czy umywalkowe, wannowe, prysznicowe, czy też do bidetu, baterie mogą być jedno-, dwu- lub bezuchwytowe, przy czym trzeba przyznać, że te pierwsze, z mieszaczem ciepłej i zimnej wody, wypierają z rynku modele z dwoma pokrętłami, które ostały się jeszcze głównie w stylu retro.

Jeden uchwyt, którym regulujemy zarówno silę strumienia wody (w ustawieniu pionowym), jak i jej temperaturę (w ustawieniu poziomym), jest wygodniejszy w użyciu od dwóch pokręteł. Najbardziej higienicznym i ekonomicznym w użytkowaniu rozwiązaniem są dziś baterie bezuchwytowe, uruchamiane przyciskiem, dotykiem lub na fotokomórkę, ale są to wciąż rozwiązania dość drogie, stosowane na ogół w publicznych łazienkach np. w hotelach i restauracjach, gdzie temperatura wody do mycia rąk zostaje ustawiona odgórnie.

Zobacz również: Jak zamontować baterię łazienkową. Poradnik 

Pod kątem sposobów montażu wyróżniamy:

  • baterie sztorcowe (inaczej stojące),
  • baterie ścienne,
  • baterie podtynkowe,
  • baterie wolnostojące.

Baterie sztorcowe montowane w otworach na obrzeżu wanny, bidetu czy umywalki to nadal najpopularniejsze rozwiązanie, głównie dzięki łatwości montażu i możliwości korekty lokalizacji bez konieczności kucia ścian. Łączy się ją z instalacją wodną zwykle za pomocą elastycznych wężyków, dzięki czemu instalacja musi znajdować się w pobliżu miejsca montażu baterii, ale nie ma konieczności precyzyjnego rozmieszczania rur przed wykończeniem ścian i położeniem glazury.

Inaczej jest w przypadku baterii ściennych natynkowych, które przymocowuje się bezpośrednio do instalacji. Dlatego najczęściej wykorzystuje się je do wanien i pryszniców, a rzadziej do umywalek. Podobnie jak ścienne baterie podtynkowe, w których cały mechanizm sterujący montuje się w ścianie, na zewnątrz pozostawiając jedynie dźwignię baterii z maskownicą, przełącznikiem i wylewką.

Baterie wolnostojące montuje się przy wannach lub umywalkach: na podłodze, lub blacie poniżej. Nie jest to rozwiązanie najtańsze, ale za to niezwykle eleganckie. Najlepiej wygląda i tak też jest stosowana, w zestawieniu z wolnostojącymi wannami i umywalkami nablatowymi.

Baterie można podzielić również ze względu na liczbę otworów wymaganych do instalacji: od jednootworowych (wylewka i uchwyty mają jeden wspólny otwór), poprzez dwuotworowe (z osobnymi otworami dla wylewki i uchwytów),  po coraz bardziej popularne, choć wciąż drogie baterie trzy-, cztero- i pięciootworowe.

O ile dwuotworowe można dostać w każdym sposobie montażu, te z trzema otworami są już niedostępne jako stojące, a z pięcioma występują tylko w wannowych bateriach sztorcowych. Montuje się je na obrzeżu wanny, a pokrętła do ciepłej i zimnej wody lub mieszacz, wylewka i rączka prysznicowa funkcjonują jako oddzielne elementy.

Głowica: suwakowa, ceramiczna, termostatyczna

Mosiężne głowice suwakowe stosowane w bateriach starszego typu, teraz coraz rzadziej spotykamy w nowych produktach. Wyparły je bardziej precyzyjne i wytrzymałe głowice ceramiczne, ułatwiające szybkie ustawienie temperatury i siły strumienia wody, pozwalając na bardziej oszczędne gospodarowanie. Najbardziej precyzyjne są stosowane w bateriach termostatycznych głowice termostatyczne.

Ważne parametry baterii łazienkowych

Wybierając baterię, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • wydajność przepływu,
  • zużycie wody,
  • wysokość baterii,
  • długość wylewki.

Ten pierwszy parametr ma największe znaczenie dla właścicieli wanien – im większa wydajność przepływu, tym szybciej uda nam się przygotować kąpiel. Największy przepływ, wyrażany w litrach mają baterie podtynkowe, najmniejszy zaś – sztorcowe jednouchwytowe.

Zużycie wody z kolei ma znaczenie ekologiczne i ekonomiczne. Różnicę czyni już zamiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową, przy której zużyjemy znacznie mniej wody na wyregulowanie siły i temperatury strumienia. Najlepsze pod tym względem parametry mają baterie:

  • termostatyczne – wyposażone w system kontroli temperatury, którą ustawia się na pokrętle, by odtąd właśnie taka woda leciała z kranu zaraz po odkręceniu. Sprawdza się nie tylko do mycia rąk, szczególnie przez dzieci, ale też, pod prysznicem i na wannie, gdyż kąpiel zawsze będzie tak samo ciepła, bez niespodzianek.
  • przyciskowe – jednootworowe z mieszaczem i pokrętłem do ustawienia wody, z reguły samozamykające się – woda przestaje lecieć po upływie określonego czasu lub zużyciu ustalonej ilości wody.
  • dotykowe i bezdotykowe – by je uruchomić, wystarczy dotknąć lekko baterię albo podstawić dłoń pod kran, na poziomie którego znajduje się fotokomórka. Takie baterie również należą do samozamykających się.

W ekonomicznym gospodarowaniu wodą pomogą nam baterie wyposażone w jedną ze wspomagających oszczędność funkcji:

  • perlatory eko – zmniejszają zużycie wody dzięki procesowi napowietrzania. Strumień leci silny i wydajny, ale ze zmniejszoną znacznie ilością wody,
  • dwustopniowa dźwignia uchwytu – uchwyt pionowo można podnieść w dwóch stopniach, oddzielonych punktem oporu, dzięki czemu nie zdarzy nam się „niechcący" odkręcić pełnego strumienia.
  • ogranicznik **oporowy temperatury wody** – wymaganą ciepłotę ustawia się przy montażu baterii. By uzyskać cieplejszą wodę, trzeba pokonać lekki opór ogranicznika.
  • quick Stop – po naciśnięciu przycisku z baterii wypłynie określona ilość wody.

Wysokość wylewki powinna umożliwiać swobodne nalewanie wody do choćby kubka i nie przeszkadzać w myciu się. Najlepiej jest sprawdzić przed zakupem, czy wybrany zestaw (umywalka i bateria) będzie wygodny: przyłóżmy w sklepie baterię do umywalki w taki sposób, jak będzie zamocowana i nachylmy się, jak do mycia twarzy. Jeśli nic nam nie przeszkadza – można brać.

Projektanci prześcigają się też w wymyślaniu coraz to bardziej funkcjonalnych i eleganckich rodzajów wylewek. Mogą one być wyciągane, czyli zaopatrzone w schowany w niej wąż prysznicowy, klasyczne obrotowe (przydatne raczej w kuchni), kaskadowe o szerszym strumieniu wody, a nawet bezdotykowe ukryte w umywalkach.

Ciężka znaczy solidna i nie „made in CHRL"

Bateria to zakup na lata, więc nie należy na niej zbytnio oszczędzać. Porządna, solidna, z dobrej jakości ceramiczną głowicą będzie raczej... ciężka. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, tym względem kieruje się wielu sprzedawców przy wyborze towaru do swoich sklepów i monterzy doradzając zakup klientom.

Im cięższa bateria, tym lepsza, bo wykonana bez oszczędzania na materiale. Warto też upewnić się, gdzie dany towar został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie firmy, które kupują kontenery towaru w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym przypadku - wymieniają głowice na solidniejsze i sprzedają jako produkt krajowy. Niektóre z takich baterii wytrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się wycierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Warto przy zakupie pamiętać, że solidni producenci na swoje towary dają przeważnie dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom