Baterie podtynkowe - zalety i wady łazienkowej armatury podtynkowej

redakcja.regiodom
Podtynkowa bateria natryskowaRozmieszczenie części składowych instalacji podtynkowej powinno się bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ w bezpośredni sposób przekłada się ono na komfort użytkowania.
Podtynkowa bateria natryskowaRozmieszczenie części składowych instalacji podtynkowej powinno się bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ w bezpośredni sposób przekłada się ono na komfort użytkowania. Grupa Armatura
Baterie podtynkowe zyskują coraz więcej zwolenników zarówno wśród instalatorów, projektantów wnętrz, jak i inwestorów indywidualnych. Zobacz, czy warto w nie inwestować urządzając nową łazienkę lub remontując starą.

Ich główną przewagą nad tradycyjną armaturą jest nowoczesny, minimalistyczny charakter oraz większe możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Na tym zalety baterii podtynkowych się nie kończą, a nie powinniśmy zapomnieć też o ich wadach. 

Przeczytaj również: Rodzaje i funkcje baterii łazienkowych

Baterie podtynkowe projektowane są zgodnie z zasadą, że to, co nie zdobi wnętrza, powinno być ukryte przed naszymi oczami. Ten nowoczesny i elegancji design polubi każda nowoczesna łazienka. Podtynkowe rozwiązania sprawdzą się idealnie również w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Baterie podtynkowe na każdą ścianę

Najczęściej spotykanymi bateriami podtynkowymi są baterie prysznicowe, a rzadziej umywalkowe, wannowe i natryskowo-wannowe, a najrzadziej  ̶  bidetowe. Bateria może być jednouchwytowa (model z systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę) lub dwuuchwytowa (czyli z dwoma oddzielnymi pokrętłami). Można zdecydować się również na baterię termostatyczną – umożliwiająca precyzyjne ustawienie temperatury wody.
Armatura podtynkowa składa się z dwóch części: 

  • natynkowej   ̶  czyli widocznej części baterii: dźwigni regulacji temperatury i mocy strumienia (ewentualnie 2 oddzielnych dźwigni) i rozety maskującej; 
  • podtynkowej   ̶   czyli elementów dostarczających wodę, które ukryte są w ścianie.

Co zyskujemy dzięki ukryciu elementów baterii pod tynkiem?

– Dzięki ukryciu w procesie montażu mieszacza i podłączeń, widoczny pozostaje jedynie uchwyt baterii i ozdobna rozeta. Zabudowane elementy instalacyjne nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Ograniczona jest również ich ekspozycja na długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Fakt, że podłączenia są schowane pod tynkiem, znacząco ułatwia także utrzymanie czystości. Części o najbardziej skomplikowanych kształtach pozostają niewidoczne i nie wymagają mycia. Jednak, by osiągnąć pełnię korzyści wynikających z zamontowania natryskowego zestawu podtynkowego, konieczny jest właściwy dobór jego elementów. Zabudowanie połączeń i mieszacza, a co za tym idzie – późniejsze utrudnienia w dostępie do tych części, determinuje konieczność wyboru modeli trwałych i niezawodnych. Dużą solidnością charakteryzują się mieszacze z odporną na rozszczelnienia głowicą ceramiczną – mówi Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Dowiedz się: Czym są instalacje podtynkowe

Dzięki systemowi podtynkowemu można zrealizować własny projekt połączenia różnych elementów, takich jak: wylewki, dysze do masażu, zestaw prysznicowy, deszczownica itp. Dzięki temu możemy na przykład dysze do hydromasażu umieścić na odpowiedniej wysokości i w miejscu, gdzie będą precyzyjnie stymulowały okolice naszych barków i lędźwi. Co ważne elementy sterujące nie muszą być umieszczone w pobliżu wylewki, jak ma to miejsce w tradycyjnej baterii, można więc poprawić komfort korzystania z baterii.

Unikajmy błędów przy montażu baterii podtynkowych

Poprawny montaż baterii podtynkowej jest podstawą jej bezawaryjnego działania. Wymaga jednak dużo więcej pracy (a co za tym idzie i nakładów finansowych), niż instalacja tradycyjnej baterii. A błędy popełnione na tym etapie to duży problem, ponieważ najczęściej zmuszają do ponownego kucia ściany i płytek.
Najczęściej montuje się baterie podtynkowe natryskowe. To idealne rozwiązanie do małych łazienek, w których coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem. Zamiast tego robi się kabinę bez brodzika z odwodnieniem liniowym w posadzce i baterią prysznicową podtynkową, która nie ogranicza swobody ruchów i przestrzeni kąpielowej.

– Proces mocowania natryskowego zestawu podtynkowego przeprowadzamy jeszcze przed położeniem płytek. Pierwszym krokiem jest wybór miejsca montażu baterii, a następnie – doprowadzenie tam przewodów z zimną (z prawej strony) i ciepłą wodą (z lewej strony). Za optymalną wysokość umiejscowienia korpusu armatury natryskowej uznaje się ok. 120 centymetrów, a głowicy lub dysku natryskowego na około 210 cm od dna brodzika. Aby umieścić korpus baterii w ścianie, należy wykuć wnękę o dostosowanych do wielkości armatury wymiarach. Informacji o dopuszczalnej głębokości montażu udziela producent, na dokumentach dołączonych do opakowania. Następnie przystępujemy do zamocowania przewodu instalacyjnego z natryskiem. Elementy natynkowe – uchwyt baterii natryskowej i zewnętrzną osłonę, mocujemy dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych. Z tego powodu, jeszcze przed położeniem glazury, warto sprawdzić działanie instalacji i szczelność poszczególnych elementów. Jeśli moduły podtynkowe zostały umieszczone zbyt głęboko, pomocny jest zestaw przedłużający do głębokości nawet 14 centymetrów  ̶  radzi ekspert Grupy Armatura.

Zobacz:Przykładowe schematy pokazujące armaturę podtynkową

Gdy montujemy podtynkową baterię wannową, to jej wylewka powinna znajdować się na wysokości 10 cm od brzegu wanny, a jej korpus 30 cm. Zawsze jednak pamiętajmy, że poza zaleceniami producentów i umiejscowieniem innych elementów wyposażenia łazienki warto uwzględnić też wzrost domowników oraz ich indywidualne potrzeby.

Jeśli przy montażu instalator zamieni przyłącza ciepłej wody z zimną, to problem ten można rozwiązać kupując specjalny adapter korygujący tę sytuację.

O minusach baterii podtynkowych słów kilka

Minusem armatury podtynkowej jest czasochłonny montaż. Jej instalacja wymaga uprzedniego przygotowania wnęki w ścianie. Dlatego baterie podtynkowe stosuje się zazwyczaj w nowo urządzanych pomieszczeniach lub przy gruntownym remoncie starych łazienek.
Wadą rozwiązań podtynkowych jest też to, że w przypadku usterki naprawa takiej instalacji to spore wyzwanie, ponieważ jej część znajduje się w ścianie. Biorąc to pod uwagę, dobrze jest podczas jej montażu pozostawić dostęp (rewizję) chociażby w postaci jednej, odpowiednio przymocowanej płytki ceramicznej. Dodatkowo niektórzy producenci zadbali o to, by po zdjęciu ozdobnej osłony znajdującej się pod baterią, możliwy był dostęp do jej podtynkowego korpusu. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie baterii.
Uważać należy również na możliwość wystąpienia dodatkowych kosztów. W przypadku niektórych modeli baterii trzeba dokupić elementy hydrauliczne, niezbędne do ich montażu, a to podnosi koszt instalacji. Tym bardziej, że ceny baterii podatkowych są wyższe od cen modeli tradycyjnych. 

Radzimy: Jak uporać się z zatkanym odpływem w umywalce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom