Baterie łazienkowe: jak dobrze wybrać z szerokiej oferty

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wnętrze nowoczesnej łazienkiBaterie jednouchwytowe są popularniejsze i wygodniejsze od tych z pokrętłami. Dzięki nim oszczędzamy czas (jedna dźwignia ustawia strumień i temperaturę) oraz pieniądze (mniejsze zużycie wody).
Wnętrze nowoczesnej łazienkiBaterie jednouchwytowe są popularniejsze i wygodniejsze od tych z pokrętłami. Dzięki nim oszczędzamy czas (jedna dźwignia ustawia strumień i temperaturę) oraz pieniądze (mniejsze zużycie wody). Deante
Przy zakupie baterii łazienkowej należy zwracać uwagę nie tylko na jej walory estetyczne. Równie ważna jest funkcjonalność i jakość wybranego modelu.

Musimy wybrać produkty funkcjonalne i estetyczne, ale też takie, które nie przysporzą kłopotów i kosztów w przyszłości.

Duży wybór baterii łazienkowych na rynku

Mnogość ofert baterii łazienkowych potrafi przyprawić o zawrót głowy – począwszy od różnorodności kształtów (półokrągłe, eliptyczne, kwadratowe), rodzaju wykończenia powierzchni (satynowe, chromowane, stal szczotkowana, tzw. inox, czy wreszcie stylizowane na miedź, brąz, mosiądz) na użytecznościach kończąc (np. baterie podświetlane lub z hydromasażem).

Zanim jednak zaczniemy przebierać we wzorach i mechanizmach baterii łazienkowych, zdecydujmy najpierw jak zamontujemy baterię.

Sposób montażu baterii łazienkowych

Jeśli chcemy zamontować betrię łazienkową na na obrzeżu umywalki lub wanny kupmy model sztorcowy/stojący (instalację wodną łączy się z baterią stojącą za pomocą elastycznych wężyków). W tej grupie (obok najpopularniejszych jednootworowych) dostępne są ekskluzywne baterie dwu-, trzy-, cztero- i pięciootworowe, gdzie każda część baterii (wylewka, pokrętła, rączka prysznica) stanowią osobne elementy.

O zakupie baterii ściennych musimy zdecydować jeszcze przed wykończeniem ścian, bowiem tutaj instalacja wodna musi być precyzyjnie doprowadzona do samej baterii, a brak takiego dopasowania poskutkuje rozkuwaniem murów przy późniejszym montażu baterii. Baterie ścienne występują często w starym budownictwie i wielorodzinnych blokach mieszkalnych. Kupowane są zazwyczaj wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez dodatkowych remontów. 

Coraz częściej stosowane są umywalkowe baterie nablatowe i wielootworowe modele wannowe, które być może charakteryzują się mniej standardowym montażem, ale z pewnością są bardziej nowoczesne i ciekawsze wizualnie.

Jedną z najmodniejszych ostatnio propozycji do łazienek urządzonych w nowoczesnym stylu są baterie podtynkowe – montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i pozwala ukryć wszystkie niepożądane elementy instalacji hydraulicznej. W ścianie umieszczany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest tylko dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą i przełącznikiem oraz wylewką.

Sposób na odkręcenie wody

Przy poborze wody z baterii dwuuchwytowej każdorazowo odkręcamy dwa pokrętła. Zdaniem specjalistów marnujemy wtedy wodę, która wylewa się niepotrzebnie do czasu uregulowania strumienia i temperatury wypływającej wody. Każda zmiana ciśnienia i temperatury (np. kiedy inny domownik korzysta z wody w innym pomieszczeniu) powoduje konieczność jej ponownej regulacji.

Baterie jednouchwytowe są popularniejsze i wygodniejsze – oszczędzają nasz czas (jedna dźwignia ustawia strumień i temperaturę) i wodę (koło 30% mniejsze zużycie wody). W niektórych bateriach wykorzystuje się ograniczniki przepływu wody (np. system ECO-SAVE). Podczas odchylania dźwigni wyczuwalny jest wówczas pewien opór. Dopiero jego pokonanie zwiększa do maksimum strumień wody. Rachunki pozwala także obniżyć stosowanie baterii termostatycznych, które dodatkowo zabezpieczają przed ryzykiem poparzenia się. Termostat zamontowany w tego typie baterii odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniej, nastawionej przez nas temperatury wody. To on steruje mechanizmem mieszającym wodę zimną i ciepłą. 

Wśród szerokiej oferty znajdują się również baterie bezdotykowe, które uruchamiają się pod wpływem zbliżenia rąk do czujnika i wyłączają się automatycznie po ich oddaleniu. Jednak tego typu rozwiązanie spotyka się przede wszystkim w miejscach użyteczności publicznej, w szpitalach, toaletach publicznych itp. 

Zanim kupisz baterię do łazienki

  • Warto obejrzeć jej powierzchnię, czy nie posiada zarysowań czy nierówności.
  • Zapytaj o rodzaj zastosowanej głowicy (najtrwalsze są te ceramiczne) – to ważne, ponieważ element ten decyduje o trwałości i szczelności baterii. Aby ochronić głowicę ceramiczną przed działaniem zawartych w wodzie zanieczyszczeń wrato zdecydować się na baterię z wbudowanym filtrem lub zainstalować filtr na instalacji.
  • Jeśli z łazienki korzysta twoja pociecha pomyśl o wybraniu baterii łazienkowej bezpiecznej dla dziecka.
  • Dobierz rodzaj wylewki do swoich potrzeb, weź pod uwagę wysokość wylewki, możliwość jej pochylenia lub wyciągania oraz dopuszczalny obrót.
  • Pomyśl o tym, czy nie kupić modelu z funkcją tłumienia hałasu, żeby bateria była bardziej cicha.
  • Przy decyzji o zakupie baterii bezdotykowej sprawdź łatwość wymiany baterii zasilających. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom