Aukuba japońska do doniczki i ogrodu. To roślina idealna do lekkiego cienia. Jak uprawiać, zimować i przycinać ten krzew?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Aukuba japońska ma ładne liście, których nie zrzuca na zimę. Najczęściej uprawia się jej kolorowe odmiany.
Aukuba japońska ma ładne liście, których nie zrzuca na zimę. Najczęściej uprawia się jej kolorowe odmiany. Elizabeth_Underwood/Getty Images
Aukuba japońska to krzew o ozdobnych liściach. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie zrzuca ich na zimę. Można ją uprawiać zarówno w donicach, jak i gruncie, choć nadaje się przede wszystkim do ogrodów w cieplejszych regionach Polski. Radzimy, jak uprawiać aukubę japońską, jak ją przezimować oraz jak i kiedy przycinać.

Spis treści

Aukuba japońska to bardzo efektowny krzew. Pochodzi ona z nieco cieplejszego klimatu niż polski, dlatego jej uprawa w ogrodzie do niedawna była sporym wyzwaniem. Naturalnie rośnie głównie w Azji, ale jest popularna w europejskich ogrodach, np. w Anglii. Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że udaje się również u nas, choć do uprawy gruntowej polecana jest przede wszystkim do cieplejszych regionów Polski. W chłodniejszych lepiej sadzić ją w donicach.

Sprawdź: Gdzie są najzimniejsze i najcieplejsze regiony Polski

Jak wygląda aukuba japońska?

Aukuba japońska ma średnie rozmiary. Dorasta do około 2 m wysokości, ale wielkość zależy od odmiany. Jej gęste pędy nadają jej ładny, krzaczasty pokrój. Główną ozdobą aukuby są dość duże, skórzaste liście o błyszczącej powierzchni i lekko ząbkowanych krawędziach.
Aukuba także kwitnie, jednak jej fioletowe kwiaty pojawiające się na szczytach pędów są dość niepozorne (choć nie brakuje im uroku, gdy już je wypatrzymy). Dekoracyjnie wyglądają również jej owoce, które czerwienieją w miarę dojrzewania. Trzeba jednak wiedzieć, że te krzewy są dwupienne, czyli mają osobniki męskie i żeńskie. Owocują tylko żeńskie, a żeby doczekać się owoców, musimy posadzić „parę” krzewów.
Uwaga: wszystkie części aukuby, łącznie z owocami, są trujące, więc jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, zastanówmy się dobrze nad jej posadzeniem.

Aukuba o kolorowych liściach, czyli „ogrodowy kroton”

Aukuba bywa nazywana „ogrodowym krotonem” w nawiązaniu do domowych krotonów o bardzo kolorowych liściach. Jednak aukuby nie są aż tak barwne, bo ich liście pokrywają wzory o kremowym lub żółtym zabarwieniu.
Najczęściej uprawia się odmianę Variegata o nieregularnych, drobnych żółtokremowych cętkach zdobiących górną powierzchnię liścia. Kolorowe liście ma również aukuba Crotonifolia, Golden King, Gold Dust czy Picturata. Odmiany o barwnych liściach są nieco mniejsze niż gatunek i osiągają ok. 1 m wys.

Aukuba japońska – uprawa i wymagania

Aukuba japońska nie ma przesadnie dużych wymagań i jest tolerancyjna co do podłoża. Trzeba jednak wiedzieć, że nie lubi ciężkiej, podmokłej i gliniastej ziemi. Optymalne dla niej jest próchnicze i koniecznie przepuszczalne podłoże. Jeśli w naszym ogrodzie gleba jest cięższa, warto ją przekopać z piaskiem i kompostem, można też dodać ziemi liściowej. Te krzewy w miarę dobrze znoszą suszę, jednak najlepiej by miały lekko wilgotne podłoże (ale nie może być mokre).
Aukuba należy do roślin, które nie lubią mocnego, bezpośredniego słońca. Grozi to poparzeniem jej liści i ogólnie słabszą kondycją. Idealnym miejscem dla niej będzie półcieniste, np. w towarzystwie innych drzew i krzewów lub przy osłaniającej ją ścianie domu. Radzi sobie także w cieniu, ale jeśli posadzimy w nim aukubę Variegata lub inną kolorową, musimy się liczyć z tym, że jej liście stracą jasne plamki i będą jednolicie zielone.

Zimowanie aukuby w ogrodzie

Aukuba nie jest w pełni odporna na mróz, dlatego miejsce dla niej musi być zaciszne i osłonięte od wiatru. Na zimę wymaga zabezpieczenia – korzenie należy okryć kopczykiem z kory lub kompostu, natomiast część naziemną – agrowłókniną. Jeśli zimą nie ma mrozów, roślinę „rozbierzmy” z tej górnej otuliny.

Przycinanie aukuby. Jak i kiedy to robić?

Aukubę warto przycinać, bo dzięki temu zachowuje ładny, zwarty pokrój i ma gęste liście. Robi się to wiosną, jednak nie należy się spieszyć z cięciem. Poczekajmy, aż minie ryzyko mrozów, bo te uszkodzą młode przyrosty, które pojawią się po cięciu. Pędy można skrócić nawet o 1/3 (lub mniej, w zależności od potrzeb i wielkości krzewu). Wycinamy oczywiście wszystkie pędy podłamane, uszkodzone przez mróz itp.

Rozmnażanie aukuby

Ścięte pędy warto wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Dobrze ukorzeniają się w lekko wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.

Aukuba w donicy

Aukubę uprawia się także w donicach. Można ją potraktować jak roślinę domową, jednak w domu lepiej będzie się czuła w niezbyt mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Najlepszą wersją uprawy doniczkowej tej rośliny jest trzymanie jej od wiosny do jesieni na dworze, np. na ocienionym tarasie oraz zimowanie w chłodnym (ok. 10 st. C) i koniecznie jasnym pomieszczeniu. Świetnie nadaje się do ogrodów zimowych.
Aukubę w doniczce należy podlewać w regularnie, ale niezbyt często – ziemia nie może być mokra. Jeśli zimę spędza w chłodnym pomieszczeniu, podlewanie ograniczamy do minimum. W uprawie pojemnikowej również trzeba jej zapewnić próchniczą, przepuszczalną ziemię i warstwę drenażu (w dnie musi być odpływ) oraz miejsce, gdzie nie praży słońce.

Akuba ma czarne liście?

Aukuba rzadko choruje, jest też odporna na szkodniki. Jednak może się zdarzyć, że jej liście czernieją. Przy uprawie gruntowej to najczęściej efekt przemarznięcia. Jest jednak szansa, że roślina wypuści nowe. Natomiast jeśli liście brązowieją latem, może to być skutek poparzenia przez słońce lub nadmiaru wody.

Aukuba japońska – cena

Ceny aukuby są bardzo zróżnicowane, a zależą przede wszystkim od wielkości sadzonki oraz odmiany. Niewielkie sadzonki kupimy już za 20-30 zł, natomiast za większe i dobrze rozkrzewione zapłacimy 100 zł i więcej.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom