Kosodrzewina nie tylko skalniak. Jak uprawiać sosnę górską w ogrodzie? Poznaj jej wymagania oraz atrakcyjne odmiany kosówki

Katarzyna Józefowicz
Kosodrzewina ma kompaktowe rozmiary, a prezentuje się bardzo ładnie. Można ją sadzić w ogródkach skalnych, żwirowych, na rabatach czy wrzosowiskach.
Kosodrzewina ma kompaktowe rozmiary, a prezentuje się bardzo ładnie. Można ją sadzić w ogródkach skalnych, żwirowych, na rabatach czy wrzosowiskach. Sicha69/Getty Images
Kosodrzewina, czyli sosna górska, zwana też kosówką to atrakcyjne drzewko, który nie potrzebuje wiele miejsca i ma niewielkie wymagania. Pomimo że w naturze rośnie w górach, w uprawie dobrze radzi sobie także na innych terenach i można ją uprawiać w całej Polsce. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować kosodrzewinę, czy trzeba ją przycinać oraz jaką odmianę wybrać.

Spis treści

Kosodrzewina, czyli sosna górska. Jak wygląda ten iglak?

Sosny to wyjątkowo piękne drzewa, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w każdym ogrodzie. Do grona najpopularniejszych należy rodzima sosna górska, nazywana też kosodrzewiną lub kosówką (Pinus mugo). Ta niewielka, dorastająca do 2-3 m wysokości sosna posiada bardzo zmienny, uzależniony od środowiska (w naturze zasiedla górskie zbocza, urwiska i skalne rumowiska). Dzięki pokładającym się na boki, powyginanym gałęziom, przybiera najczęściej rozłożystą, malowniczą formę. Rzadziej rośnie w górę, tworząc gęste, krzaczaste, wzniesione, wielopniowe kępy lub niewielkie drzewa.

Sprawdź też: Jak uprawiać różne gatunki sosny w ogrodzie? Poznaj popularne odmiany, czyli sosnę pospolitą, górską, wejmutkę, drobnolistną i czarną oraz ich wymagania

Jakie wymagania ma kosodrzewina? To wyjątkowo odporne drzewko!

Kosodrzewina jest też wyjątkowo tolerancyjna, dzięki czemu łatwo adaptuje się różnych, czasem bardzo trudnych warunków środowiskowych. Doskonale znosi mróz, silny wiatr, suszę i zanieczyszczone powietrze. Poradzi sobie zarówno na glebach jałowych, kamienistych i piaszczystych, jak i na żyznych, mokrych i ciężkich. Jest tolerancyjna względem pH gleby i bardzo rzadko pada ofiarą chorób i szkodników. Mimo iż jest gatunkiem górskim, dobrze radzi sobie też na nizinach, dlatego może być uprawiana w całym kraju.

Przycinanie kosodrzewiny. Kiedy i jak to robić?

Dla zachowania ładnego pokroju nie wymaga też systematycznego cięcia, choć zabieg znosi bardzo dobrze. Jeśli więc chcemy ograniczyć rozmiary drzewka, możemy je przyciąć, ale tylko na wiosnę (w maju), gdy na szczytach jego pędów pojawiają się nowe, strzeliste, świeczkowate przyrosty, które skraca się o połowę.

Kosodrzewinę posadź w słońcu

W uprawie kosodrzewina nie sprawia zwykle żadnych problemów, ma jednak pewien warunek. Bezwzględnie musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko, gdyż nie znosi cienia. W miejscach niedoświetlonych rośnie słabo, a jej pokrój staje się luźny i nieregularny.

Atrakcyjne odmiany kosodrzewiny do ogrodu

W ogrodzie kosodrzewina może być uprawiana w postaci czystego gatunku, ale znacznie bardziej atrakcyjne są jej wolno rosnące odmiany, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami i kompaktowym pokrojem, a czasem również pięknym zabarwieniem igieł. Do ciekawszych należą m.in.:

  • karłowa „White Tip” o białych pąkach na szczycie pędów,
  • malutka „Sherwood Compact” o ciemnozielonych igłach i gęstym płasko-kulistym pokroju,
  • karłowa „Little Goldstar” o nieregularnym, gęstym pokroju i żółtym zabarwieniu igieł,
  • karłowa „Winter Gold” o krzaczastym pokroju i ciekawym, złocistożółtym, zimowym zabarwieniu igieł,
  • karłowa „Mops” o gęstym, kulistym pokroju i ciemnozielonych igłach,
  • karłowa „Ophir” o szeroko-kulistym pokroju i zimowym, żółtym zabarwieniu igieł,
  • niska „Dezember Gold” o igłach przebarwiających się na złocisto żółty kolor jesienią i zimą.

Kosodrzewina na pniu

Wiele odmian oferowanych jest też w atrakcyjnej formie piennej. Takie drzewka na pniu wyglądają szczególnie ciekawie i zajmują niewiele miejsca.

Ciekawie wygląda kosodrzewina na pniu. Podobnie jak karłowe odmiany sosny górskiej, nadaje się również do uprawy w donicach.
Ciekawie wygląda kosodrzewina na pniu. Podobnie jak karłowe odmiany sosny górskiej, nadaje się również do uprawy w donicach. Yarygin/Getty Images

Gdzie posadzić kosodrzewinę i jak ją wykorzystać w aranżacji ogrodu?

Ze względu na swoją urodę, duże zdolności przystosowawcze i niezwykle małe wymagania uprawowe, kosodrzewina ma w ogrodzie naprawdę szerokie zastosowanie. Doskonale nadaje się do sadzenia na skalniakach, murkach, w alpinariach i w ogródkach żwirowych, gdzie prezentuje się bardzo efektownie i naturalnie. Może być też jednak uprawiana na wrzosowiskach w towarzystwie rododendronów i wrzosów. Sprawdza się także na skarpach, zboczach i nasypach, gdyż znakomicie umacnia grunt, chroni go przed erozją i zapobiega jego osuwaniu się, szczególnie jeśli jest sypki i żwirowy. Większe odmiany o fantazyjnie powyginanych gałęziach znakomicie wyglądają w ogrodach japońskich, gdyż wspaniale wpisują się ich orientalny charakter. Nadają się też do tworzenia ogrodowego bonsai.

Kosodrzewina w donicach lub na dachu zielonym

Karłowe odmiany można też uprawiać w pojemnikach na balkonach, tarasach lub ogrodowym patio. Można z nich też tworzyć szpalery, niskie żywopłoty i obwódki wzdłuż ścieżek, chodników, tarasowych schodów lub ogrodowych placyków. Doskonale nadają się również do uprawy w ogrodach na dachach, gdyż nie tylko są wytrzymałe i płytko się korzenia, ale mają też kompaktowe rozmiary i niewielki ciężar.

Z czym sadzić sosnę górską?

Kosodrzewina atrakcyjnie prezentuje się też w rozmaitych kompozycjach ogrodowych, gdyż doskonale wygląda w towarzystwie krzewów iglastych (np. żywotników, świerków) i liściastych (np. berberysów, tawuł japońskich), a także traw ozdobnych i bylin (np. liliowców, bodziszków, jeżówek, rudbekii). Może być nawet uprawiana w pobliżu oczek wodnych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom