W związku z takim podejściem inwestorów lokale mieszkalne o lokalizacji od pierwszego do trzeciego piętra powinny być najdroższe.
Mieszkania z rynku wtórnego
W przypadku lokali mieszkalnych z drugiej ręki, zwłaszcza tych usytuowanych w blokowiskach z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, taka teza wydaje się prawdziwa. Z jednej strony mieszkania położone na parterze są mniej atrakcyjne – chociażby ze względów bezpieczeństwa, co ma znaczenie zwłaszcza w rejonach cieszących się złą sławą. Poza tym należy wspomnieć o ograniczonej prywatności – z ulicy często widać dokładnie, co dzieje się w takich mieszkaniach.
Jeżeli natomiast chodzi o jednostki mieszkalne położone na najwyższych kondygnacjach blokowisk, to na cenę niewątpliwie ma wpływ konieczność korzystania z windy i związane z tym niedogodności. Dźwigi osobowe w tego typu budynkach bardzo często są w nienajlepszym stanie, a to przekłada się na ich sporą awaryjność.
Warto również wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o walory estetyczne np. widok z okna, to mieszkanie na wysokim piętrze na osiedlu złożonym z samych wieżowców nie niesie ze sobą żadnych zalet.
Wydaje się więc, że w przypadku mieszkań z rynku wtórnego stwierdzenie, że najpiej jest kupić mieszkanie na piętrze od pierwszego do trzeciego jest słuszne. Musimy się jednak liczyć z tym, że taki lokal może mieć wyższą cenę od zlokalizowanych na parterze i najwyższych piętrach bloku.
Mieszkania na rynku pierwotnym
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że obserwując rynek pierwotny można dojść do nieco innych wniosków. W nowych inwestycjach deweloperskich o wyższym od przeciętnego standardzie mieszkania położone na wyższych piętrach często są droższe. Jest to m.in. spowodowane tym, że na wyższych kondygnacjach deweloperzy często lokują reprezentatywne lokale, które mają być swoistą reklamą całej inwestycji. Na najwyższych kondygnacjach sytuowane są wtedy mieszkania z wyższej półki o większej powierzchni i podniesionym, a nieraz także apartamentowym standardzie. Tego typu lokale posiadają też przeważnie duży balkon lub taras o powierzchni od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu mkw., który dodatkowo zachęca potencjalnych kupców.
W nowym bloku mieszkalnym, który zlokalizowany jest w okolicy o przeciętnej kilkupiętrowej zabudowie – dostępna panorama dzielnicy i okolic może przeważać nad minusami mieszkania na wyższych kondygnacjach. Przy zakupie lokalu zlokalizowanego na parterze deweloperzy najczęściej starają się złagodzić wady takiego mieszkania przez zaoferowanie ogródka. Poza tym w wielu dzisiejszych inwestycjach można spotkać się z podniesionym parterem, który zapewnia nieco większą prywatność mieszkańców zlokalizowanych na tym poziomie lokali.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?