Anginka to lecznicza i pachnąca roślina. Jest łatwa w uprawie i ładnie wygląda. Na co pomaga geranium i jak je uprawiać? Sprawdź

Ilona Burkowska
Pelargonia pachnąca jest półkrzewem, dlatego tylko dolna część pędu rośliny jest zdrewniała, a górna pozostaje zielna. Geranium osiąga wysokość około metra. Intensywnie zielone liście anginki pokryte są drobnymi włoskami, a po roztarciu w dłoni roztaczają intensywny zapach.
Pelargonia pachnąca jest półkrzewem, dlatego tylko dolna część pędu rośliny jest zdrewniała, a górna pozostaje zielna. Geranium osiąga wysokość około metra. Intensywnie zielone liście anginki pokryte są drobnymi włoskami, a po roztarciu w dłoni roztaczają intensywny zapach. Katarzyna Laszczak
Geranium, zwane też anginką, jest ładne, a jej liście wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. Anginka ma też właściwości lecznicze. Pomaga przy niektórych schorzeniach. Przy jakich dolegliwościach liście anginki mogą być pomocne? Lista jest długa. Cenny jest także olejek eteryczny z geranium, który wykorzysuje się m.in. w produkcji mydeł, perfum i kremów do pielęgnacji twarzy. Radzimy, jak uprawiać anginowiec i jak wykorzystać jego cenne właściwości.

Spis treści

Geranium – skąd pochodzi ta roślina?

Mówiąc o geranium często spotkamy się również z innymi nazwami:

  • anginka,
  • anginowiec.

Geranium jest rośliną pochodzącą z południowej Afryki. W Europie pojawiło się ono w latach 30-tych dwudziestego wieku. W naturalnych warunkach anginowiec rośnie jako dość duży krzew, a w klimacie południowoeuropejskim uprawia się go na plantacjach. W Polsce – z racji klimatu – geranium można uprawiać tylko w doniczce. Anginka nie jest wymagająca i z jej uprawą poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba.

Geranium uprawiane w naszych mieszkaniach botanicy określają jako pelargonię pachnącą (Pelargonium graveolens), choć uprawiamy najczęściej mieszańce pochodzące od tego gatunku. Czasem można także spotkać nazwę – pelargonia szorstka.

Polecamy przeczytać

Geranium jest rośliną wieloletnią o gałęzistych, drewniejących pędach. Ma jasnozielone liście na długich ogonkach, a całą roślinę pokrywają drobne włoski, które mają gruczoły z olejkami eterycznymi, o delikatnym cytrynowo-różanym zapachu.

Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami.
Geranium zakwita – choć rzadko – małymi, jasnoróżowymi kwiatkami. Fot. Katarzyna Laszczak

Jak pielęgnować anginowiec i jak go rozmnożyć?

Podczas pielęgnacji anginki należy pamiętać o regularnym przycinaniu pędów, żeby nadać roślinie ładny kształt i pobudzić ją do wzrostu oraz o obrywaniu zeschniętych liści. Jeśli roślina rośnie w górę, ale nie rozgałęzia się, warto ją nieco przyciąć. Dzięki temu rozkrzewi się.  Ważne jest też regularne podlewanie rośliny. Najlepiej wlać wodę do podstawki i pozwolić geranium się napić. Po około 30 minutach nadmiar wody wylejmy.

Anginka lubi światło – dobrze będzie czuła się na parapecie, w jasnym miejscu. Anginka jest też łatwa do rozmnażania. Do uzyskania nowych roślin wystarczy ścięty pęd.

Świeże liście geranium – właściwości i zastosowanie. Anginka jest pomocna przy wielu dolegliwościach

Liście wspomnianej rośliny są pomocne m.in.

  • w reumatyzmie – trzeba sporządzać z nich okłady na bolące miejsca,
  • pomagają na ból uszu – podobno skutecznie działa wkładanie do nich świeżych liści lub olejku z nich
  • działają łagodząco na skórę – geranium likwiduje liszaje, choroby skóry, egzemy. Jak skorzystać z właściwości? Garść świeżych listków drobno kroimy i dodajemy do kąpieli (bezpośrednio do wanny z wodą lub po zaparzeniu pod przykryciem), 
  • niektórzy uważają, że wdychanie zapachu liści lub olejku z geranium obniża ciśnienie krwi.

Polecamy przeczytać

Olejek eteryczny z geranium ma cenne właściwości

Właściwości lecznicze ma również olejek eteryczny z geranium.
Działa on:

  • przeciwbakteryjne (unicestwia np. gronkowce i paciorkowce),
  • przeciwwirusowo – używa się go do leczenia chorób układu oddechowego, przeziębień, grypy, kataru, kaszlu i stanów zapalnych zatok.

Jest również pomocny, gdy wystąpią u nas infekcje skóry (przy trądziku, egzemach, opryszczkach i rozstępach skóry). Ponadto olejek eteryczny z anginki reguluje krążenie krwi (wdychanie codziennie przez ok, 10 minut zapachu z liści geranium obniża ciśnienie krwi) gospodarkę płynami (przy nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką lub w przypadku cellulitu).

 

Anginka lubi światło, ale mocne i bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście.
Anginka lubi światło, ale mocne i bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście. Fot. Martyna Jaros

Jak wykorzystać olejek eteryczny z geranium?

Olejek eteryczny z geranium wykorzystywany jest do różnych rzeczy. Przede wszystkim:

  • skutecznie odstrasza komary, 
  • odświeża powietrze w pomieszczeniu, 
  • stosowany jest do produkcji różnego rodzaju mydeł i perfum, 
  • wchodzi w skład zapachowych mieszanek kwiatowych,
  • stosuje się go jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych do twarzy.

Polecamy przeczytać

Liście i kwiaty anginki mają zastosowanie w kuchni

Listki i kwiaty geranium można kandyzować, by wykorzystać je do dekoracji ciast i deserów. Dodatkowo wieczorna inhalacja z liści geranium działa na niektóre osoby nasennie. Osoby, które sporo się stresują, mogą pić uspokajającą lemoniadę z geranium. Aby ją przygotować, należy:

  • poszatkować liście geranium (pół garści) i wymieszać je z siedmioma łyżkami miodu,
  • po co najmniej 2 godzinach zalewamy papkę czterema szklankami wody,
  • dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny i gotowe.

Liście mogą być także dodatkiem do potraw. Można dodać je na przykład do herbaty, co polepszy jej aromat; natomiast kuchnia południowoeuropejska używa ich jako dodatku do sosów, dżemów, słodkiego pieczywa.

Sięgnij po zdrowie z czystkiem: Jakie właściwości ma czystek

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom