Aloes – jak dbać o tę roślinę? Poznaj tajniki pielęgnacji aloesu i ciesz się jej pięknem oraz właściwościami leczniczymi

Anna Chreptowicz
Aloes jest wyjątkowo łatwy w uprawie. Szczególnie dobrze znosi czasowe braki wody i suche powietrze.
Aloes jest wyjątkowo łatwy w uprawie. Szczególnie dobrze znosi czasowe braki wody i suche powietrze. https://www.gettyimages.com/jchizhe
Jak pielęgnować aloes? Jeśli należysz do osób, które nie mają tzw. ręki do roślin, nic straconego. Uprawa aloesu w warunkach domowych nie należy do wymagających. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze odmiany tej rośliny oraz jakie warunki musisz spełnić, aby cieszyć się jej pięknem. Poniżej znajdziesz również garść informacji dotyczących tego, jakie właściwości lecznicze ma aloes.

Spis treści

Aloes – powody, dla których warto uprawiać tę roślinę w swojej domowej dżungli!

Aloes znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Podobno już Aleksander Wielki zalecał jego stosowanie rannym żołnierzom. Pędy aloesu pomagają dezynfekować rany i przyspieszają ich gojenie. To tylko jeden z powodów, dla których warto uprawiać aloes w swoim domu.

Polecamy również: Stewia to naturalny słodzik

Aloes obejmuje około 250 różnych gatunków. Naturalnym środowiskiem rośliny są tereny Afryki, Madagaskaru i Półwyspu Arabskiego. Do najpopularniejszych odmian aloesu należą:

  • aloes zwyczajny (Aloe vera),
  • aloes pstry (Aloe variegata),
  • aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Aloes pstry – jak pielęgnować tę ozdobną odmianę aloesu?

Aloes pstry charakteryzuje się biało nakrapianymi, wzniesionymi liśćmi, które mają gładkie brzegi. W zależności od ilości dostarczanej wody, liście mogą być koloru zielonego (dużo wody) lub czekoladowo-brązowego (niezbyt duża ilość wody). Jednak ten drugi przypadek zdarza się niezmiernie rzadko, w warunkach uprawy ogrodowej, w momencie suszy. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki do wzrostu, może zakwitnąć. Jak na roślinę, która nie rośnie zbyt wysoko, wytwarza duży kwiatostan, czyli luźne grono, składające się z około 30 rurkowatych, zwisających kwiatków. Kwiaty tej odmiany wytwarzają bardzo dużo nektaru.

Uprawa rośliny nie jest kłopotliwa. Aloes pstry jest bardzo odporny, może długo wytrzymać bez wody. Potrzebuje bardzo dużo słońca, najlepiej więc doniczkę ustawić na najbardziej nasłonecznionym parapecie.

Ten gatunek aloesu najlepiej wsadzić do ziemi przeznaczonej dla kaktusów. Roślina najlepiej bowiem rośnie w warunkach pustynnych. Nie lubi zbyt wiele wilgoci przy korzeniach. Na zimę dobrze jest przenieść roślinę w miejsce, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach od 7 do 10 stopni Celsjusza (najlepiej z dala od grzejnika). To odmiana ozdobna.

Polecamy przeczytać

Aloes drzewiasty, czyli odmiana o najbardziej leczniczych właściwościach

  • Odmiana aloesu drzewiastego, w przeciwieństwie do aloesu pstrego, nie lubi być wystawiana na zbyt duże słońce.
  • W warunkach domowych roślina wzrasta maksymalnie do dwóch metrów wysokości,
  • optymalną temperaturą dla aloesu drzewiastego jest 16 stopni Celsjusza,
  • liście aloesu drzewiastego są wąskie, mięsiste i długie. Mają szarozielony kolor i krawędzie zakończone kolczastymi wypustkami. Wypełnia je gorzki sok o leczniczych właściwościach,
  • podobnie jak pozostałe gatunki, roślina woli raczej umiarkowane podlewanie.

Aloes drzewiasty należy do odmian o najbardziej leczniczych właściwościach. Warto więc mieć go w swoim domu.

Dowiedz się: Jak uprawiać czystka i na co pomaga ta zbawienna roślina

Aloes zwyczajny – roślina doniczkowa łatwa w uprawie

Maksymalna wysokość aloesu zwyczajnego wynosi 50 cm. Roślina tworzy liczne odnogi. Liście rosną gęsto, układając się w rozetę. Są mięsiste, o jasnozielonym kolorze i ząbkowanych brzegach.

Aloes zwyczajny jest rośliną doniczkową, którą bardzo łatwo się uprawia. Najważniejsze, to ustawić ją w jasnym miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu, najlepiej na parapecie, i pamiętać o tym, że nie lubi zbyt obfitego podlewania. Roślina rozrasta się bardzo szybko, dlatego kupując ją w sklepie, wybierajmy raczej mniejsze okazy.

Aloes bardzo lubi suche powietrze, najlepiej będzie więc rósł w pomieszczeniu ogrzewanym.

  • Latem powinno się go podlewać maksymalnie trzy razy w tygodniu. Pamiętajmy o tym, żeby nie podlewać rośliny z góry, ponieważ źle toleruje wodę w rozetach liści,
  • uważajmy też na przeciągi podczas wietrzenia zimą - powiewy zimnego powietrza również źle znosi.

Wybór ziemi do doniczki również nie przysporzy nam kłopotów. Aloes będzie dobrze rósł w zwykłej ziemi kwiatowej, ale lepiej przemieszać ją z pieskiem lub drobnym żwirem, żeby zwiększyć przepuszczalność. Wszystkie aloesy należy sadzić w doniczkach, które mają odpływ i warstwę drenażu.

Polecamy przeczytać

Właściwości lecznicze aloesu i jego zastosowanie

Liście aloesu zwyczajnego mogą służyć jako naturalny środek dezynfekujący ranę i przyspieszający jej gojenie. Roślina zawiera bowiem około 150 składników czynnych biologicznie. Liść wystarczy przekroić na pół i przyłożyć jego miąższ do rany. Miąższ aloesu zwyczajnego działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jest również składnikiem wielu leków i kosmetyków. Zmiksowane z wodą liście aloesu działają regenerująco. Natomiast wcierane regularnie w skórę głowy znacząco poprawiają kondycję włosów.

Aloes jest bardzo ważnym i lubianym przez skórę składnikiem, dlatego stosowany jest w kosmetykach. Odpowiada na za odpowiednie nawilżenie ciała oraz
Aloes jest bardzo ważnym i lubianym przez skórę składnikiem, dlatego stosowany jest w kosmetykach. Odpowiada na za odpowiednie nawilżenie ciała oraz włosów. Aloes zawiera witaminy A, B, C, D i E oraz oligoelementy i aminokwasy  Fot. Phonlawat Chaicheevinlikit (123RF)

Warto przeczytać: Na co pomaga ostropest i jak go uprawiać 

Jeśli mowa o aloesie drzewiastym, tu również największe właściwości lecznicze mają liście. Można wykorzystać je jako naturalny opatrunek na ranę, a przyspieszą jej gojenie się. Jednak składniki zawarte w liściach tej odmiany aloesu mają również właściwości odtruwające i zwiększające odporność naszego organizmu (uzupełniają niedobór witamin i minerałów oraz pobudzają produkcję limfocytów ). Działają przeczyszczająco i są polecane osobom mającym problemy z wrzodami. Mogą pomóc złagodzić dolegliwości związane ze zmęczonymi oczami, czy podrażnioną śluzówką w przełyku, a także zwyczajnie poprawić nam samopoczucie. W tym celu powinniśmy zerwać kilka dojrzałych liści aloesu, na kilka dni zostawić je w ciemnym pomieszczeniu. Następnie zetrzeć blenderem lub w robocie kuchennym, połączyć z miodem, spirytusem i wytrawnym winem i... uzyskany napój pić co wieczór przed snem. 

Uwaga: nie wszystkie aloesy mają właściwości lecznicze, nie należy ich też mylić z innymi sukulentami, które są do nich podobne (np. haworsja).

Poza tym nawet lecznicze aloesy mają właściwości przeczyszczające, trzeba więc zachować umiar, szczególnie kiedy zaczynamy z nich korzystać i nie wiemy, jak organizm zareaguje.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom