Afera śmieciowa w gminie Staszów. Za śmieci zapłacimy krocie

Agnieszka Kuraś
Sesja Rady Miejskiej StaszowaPodczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Staszowa burmistrz Leszek Kopeć przekonywał, że podwyżki za śmieci są konieczne. Tłumaczył, dlaczego gmina znalazła się w takiej sytuacji.
Sesja Rady Miejskiej StaszowaPodczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Staszowa burmistrz Leszek Kopeć przekonywał, że podwyżki za śmieci są konieczne. Tłumaczył, dlaczego gmina znalazła się w takiej sytuacji. Agnieszka Kuraś
Od lipca mieszkańcy Staszowa za śmieci segregowane zapłacą o 2,5 złotego więcej niż dotychczas, a za odpady zmieszane aż o 8 złotych więcej. Skąd te podwyżki? Sprawa jest trudna, a jeszcze trudniejsze będzie wyjście z tej sytuacji.

Wygląda na to, że podwyżki cen za wywóz śmieci nie są fanaberią burmistrza Staszowa i radnych zasiadających w Radzie Miejskiej. Sprawa zdaje się mieć drugie dno.

Nowe, wyższe stawki za śmieci w gminie Staszów

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej w Staszowie radni uchwalili nowe, wyższe stawki za odbiór śmieci. Na terenie wiejskim Gminy Staszów stawka miesięczna za jedną osobę za odpady segregowane wynosi 6 złotych, za odpady niesegregowane zapłacimy 12 złotych, czyli 2 złote więcej.

Na terenie miasta Staszowa stawka miesięczna od jednej osoby za odpady segregowane została podwyższona o 2,5 złotego i wynosi 8,5 złotego. Zaś za odpady zmieszane zapłacimy o 8 złotych więcej, czyli 18 złotych. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 lipca 2015 roku.

Podwyżki podyktowane są bardzo dużym wzrostem masy odpadów zmieszanych odebranych od właścicieli nieruchomości w 2015 roku w porównaniu do ilości odebranych odpadów w latach ubiegłych, kiedy to ustalane były opłaty za śmieci.

Dowiedz się: Czy warto kupić młynek do odpadów 

Oszukujemy własne portfele

Rada Miejska Staszowa, kiedy w 2013 roku ustalała stawki za śmieci, a w lutym 2014, gdy zagłosowała za obniżką o złotówkę na śmieciach segregowanych, kierowała się docelowym założeniem, że każdy mieszkaniec gminy będzie segregował odpady. Niestety założenie okazało się nietrafne, bowiem stopień segregacji odpadów,szczególnie w Staszowie, jest bardzo niski. Wciąż wykazują to kontrole straży miejskiej.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że mieszkańcy, którzy złożyli do gminy deklaracje o tym, że będą segregować śmieci, a w rzeczywistości tego nie robią, tak naprawdę nie oszukują gminy, tylko samych siebie, a właściwie swoje portfele. System gospodarowania odpadami komunalnymi zakłada, że jeżeli zwiększać się będzie masa odebranych śmieci posegregowanych, a zmniejszać ilość śmieci zmieszanych, tym niższa będzie miesięczna opłata płacona przez mieszkańców za odbiór śmieci.

Liczby nie kłamią, śmieci przybyło i to dużo

Podwyżki za śmieci podyktowane są bardzo dużym wzrostem masy odpadów zmieszanych odebranych od właścicieli nieruchomości w 2015 roku w porównaniu do ilości odebranych odpadów w latach ubiegłych.

Podczas sesji Rady Miasta kierownik Wydział Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Jarosław Glibowski przedstawił zebranym szczegółowe dane dotyczą gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Jasno wynika z nich, że przez pierwsze 4 miesiące 2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej odebrało od mieszkańców Staszowa i wywiozło do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie tyle śmieci, ile zostało odebranych od mieszkańców za cały rok ubiegły, podobnie jak za 2013 rok.

W liczbach prezentuje się to w następujący sposób: za I kwartał 2013 niesegregowanych śmieci było 277 ton i 38 ton segregowanych, za I kwartał 2014 śmieci niesegregowanych było 350 ton i 93 niesegregowanych, a w 2015 roku od stycznia do kwietnia od mieszkańców odebrano 2160 ton śmieci niesegregowanych i 192 tony segregowanych.

W kolejnych kwartałach 2013 i 2014 roku ilość śmieci nie różni się znacznie od siebie. Drastycznie zaczyna ona wzrastać od lipca 2014 roku, kiedy to śmieci zaczęto wywozić do nowego Zakładu w Rzędowie, wcześniej zaś składowano je na wysypisku śmieci na Pocieszce w Staszowie. W IV kwartale 2014 roku śmieci przybyło ponad dwukrotnie w porównaniu do I kwartału tego roku.

Sprawę ilości produkowanych śmieci zbada Najwyższa Izba Kontroli

Prognozy gminy są takie, że na koniec 2015 roku mieszkańcy wyprodukują prawie 6500 ton śmieci niesegregowanych i 576 ton segregowanych. Tymczasem ilość śmieci segregowanych za cały 2013 rok wyniosła 377 ton i 1600 ton niesegregowanych. W 2014 roku śmieci niesegregowanych było 2100 ton i 377 ton segregowanych.

– Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest jedna – doszło do zafałszowania wyników zbierania śmieci. Kto to zrobił i dlaczego, trudno dziś powiedzieć, tym zajmie się Najwyższa Izba Kontroli. To nie jest wzrost ilości śmieci o 20 procent, 40 czy 100 procent. Śmieci przybyło nam już ponad 200 procent. Gmina nam się nie powiększyła terytorialnie, nie przybyło nam przedsiębiorstw, ani mieszkańców, więc trudne do wytłumaczenia w logiczny sposób jest to, skąd się wzięła taka wielka ilość śmieci. Jedno jest pewne coś w pewnym momencie zawiodło. Jakie będą konsekwencje tych działań, kto za to odpowie, decyzja zapadnie po kontroli Najwyższej Izby Kontroli – powiedział do zgromadzonych na sesji Rady Miasta i Gminy Staszów burmistrz Leszek Kopeć.

Po swoim przemówieniu burmistrz poprosił radnych o podjęcie uchwały o podwyżkach. Zaznaczył, że jeśli tych podwyżek nie będzie w pewnym momencie gmina przestanie odbierać śmieci od mieszkańców, bo nie będzie miała środków finansowych, by zapłacić za ich odbiór w Zakładzie w Rzędowie.

Radzimy: Jak segregować śmieci w domu

Stawka za tonę śmieci niesegregowanych kosztuje gminę 302 złotych brutto, a śmieci posegregowanych tylko złotówkę za tonę. Dlatego tak ważne jest, by mieszkańcy zaczęli segregować odpady. Od tego bowiem w przyszłości zależeć będzie stawka za śmieci od osoby.

Obecnie stopień segregacji śmieci wynosi w gminie Staszów mniej niż 8 procent. Najbardziej w tym temacie kuleje miasto. Wskazania unijne są takie, by do końca 2015 roku stopień segregacji odpadów wszedł na poziom 16 procent.

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie