Młynek do odpadów – czy warto taki kupić, ile kosztuje takie urządzenie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Młynek do odpadówMłynki nie zużywają więcej wody, niż w czasie zwykłego mycia. Odpada też jedna z czynności, których nikt w kuchni nie lubi: wyciąganie palcami resztek z sitka albo kratki w zlewie.
Młynek do odpadówMłynki nie zużywają więcej wody, niż w czasie zwykłego mycia. Odpada też jedna z czynności, których nikt w kuchni nie lubi: wyciąganie palcami resztek z sitka albo kratki w zlewie. Franke
Młynki do odpadów to w wielu krajach standardowy sprzęt AGD w kuchni. A u nas? Taki sprzęt dopiero zaczyna być popularny.

W USA młynek do kawy jest nawet zalecany ze względów ochrony środowiska i ma go niemal każda rodzina. W Polsce ten pomocny gadżet jest mało znany i rzadko wykorzystywany. Jest to tym bardziej dziwne, że prawidłowo wykorzystywany młynek na odpadki może spowodować, że ilość wyrzucanych śmieci – za których odbiór płaci każdy – zmniejszy się nawet o 30 procent.

Młynki do odpadów instaluje się przy zlewozmywaku

Woda, dostając się do młynka, zabiera ze sobą odpadki. Te w specjalnej komorze są rozdrabniane przez dwa wirujące talerze. Wyrzucają one z ogromną siłą odpadki na ścianki młynka, co dodatkowo je rozdrabnia. Na samym końcu wielkość drobinek odpadów nie jest większa niż 2 milimetry. W takiej postaci odpady trafiają do rury kanalizacyjnej. Za rozdrabnianie nie są odpowiedzialne noże czy ostre krawędzie, więc nawet przypadkowe dostanie się do młynka na przykład palca czy rączki dziecka nie spowoduje wypadku.

Dobrze wiedzieć: Jak segregować odpady 

Młynek poradzi sobie ze wszystkimi organicznymi resztkami

Gdybyśmy mieli domek na wsi, odpady te trafiałyby na kompost. Tyle, że większość ludzi kompostownika stworzyć nie może i wyrzuca organiczne odpadki, często zawinięte w foliowe worki, do kosza na śmieci. A mogą one trafić do zlewu. Obierki z ziemniaków, skórki po cytrusach i warzywach, pestki owoców, pozostałości po posiłkach, fusy i torebki od herbaty, skorupki od jaj, a nawet łupiny po orzechach i w mocniejszych modelach kości z drobiu – z tymi produktami młynki sobie poradzą. Nie wolno wrzucać do młynka tylko większych kości, a także traktować go wrzątkiem, gorącą wodą czy tłuszczem. Musi być używany z zimną wodą, bowiem woda chłodzi mechanizm rozdrabniający.

Plusy takich urządzeń

Młynki nie mają wielkich wymagań: nie rdzewieją, nie trzeba ich konserwować, ani poddawać przeglądom technicznym. Gdy dostanie się do nich element, który trafić nie powinien – na przykład wpadnie do niego łyżka z zastawy stołowej - można młynek wyłączyć i po prostu ją wyjąć.

Jak się wydaje, jedyną przyczyną małej popularności młynków na odpadki w naszym kraju są względnie wysokie ceny. Zaczynają się od 400 złotych i sięgają nawet 3 tysięcy. Czy warto wydać pieniądze na ten sprzęt? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Poczytaj też: Jak pozbyć się śmieci, których nie można wyrzucić do kosza 

Plusy tego produktu to z pewnością mniejsza ilość odpadków, które trafiają do kosza. Co ważne zwłaszcza latem, odpadki organiczne nie psują się w nim i nie śmierdzą, bo ich tam po prostu nie ma. Młynki nie zużywają też więcej wody, niż w czasie zwykłego mycia. Odpada też jedna z czynności, których nikt w kuchni nie lubi: wyciąganie palcami resztek z sitka albo kratki w zlewie. Ewidentny efekt ekologiczny związany z lepszym zagospodarowaniem resztek jest też wzmacniany brakiem konieczności czyszczenia rur mocnymi chemikaliami, które zapobiec mają zanieczyszczeniu i osadzaniu się w nich odpadków.

O tym musisz pamiętać

Warto pamiętać, że młynki wymagają 90 mm odpływu w zlewozmywaku, a wlot kanalizacji musi znajdować się przynajmniej 5 centymetrów poniżej otworu rozdrabniacza. Na etapie instalacji trzeba pamiętać, że młynek potrzebuje również doprowadzenia zasilania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom