Abonament RTV. Prawa i obowiązki abonenta. Kiedy trzeba płacić, kto może egzekwować należności, kiedy przestanie obowiązywać

Anna Skibicka
Anna Skibicka
Płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest obowiązkiem każdego, kto korzysta z urządzeń radiofonicznych i telewizyjnych. Nieuiszczanie tej opłaty może się skończyć wizytą komornika.

Temat abonamentu zawsze budził kontrowersje i żywą dyskusję. Jeden z naszych Czytelników z oburzeniem zapytał:
– Za co jeszcze mam płacić? Za widok z okna? Za powietrze?

Kto musi płacić abonament

Każdy, kto kupi radio czy telewizor jest zobowiązany zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu w placówce Poczty Polskiej. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej nabywamy od pierwszego dnia następnego miesiąca. Jeżeli takie urządzenie nie zostanie zarejestrowane, to jego użytkownik nie zostanie wpisany do spisu abonentów. I tu pojawia się problem, ponieważ wiele osób korzysta z telewizji czy radia, a ich nie zarejestrowało. Nawet ci, którzy dokonali rejestracji nie zawsze płacą. W 2017 roku, z 3,2 mln użytkowników, którzy zobowiązani są do płacenia abonamentu, tylko 1,2 mln uiszcza opłaty w terminie.

Zobacz: Opłata za abonament RTV 2019. Wysokość opłat, osoby zwolnione, kary za niepłacenie 

Kontrola płatności abonamentu. Kto może kontrolować. Prawa abonenta

Dwa lata temu Poczta Polska rozpoczęła masowe kontrole mieszkań, by znaleźć niezarejestrowane odbiorniki radiowo-telewizyjne. Działania te nie były skuteczne, ponieważ właściciele mieszkań nie mają obowiązku wpuszczania kontrolerów do środka. Gwarantuje nam to Konstytucja RP, w której zapisane jest, że każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego. Często takie kontrole kończyły się na klatce schodowej.

Egzekwowanie należności za abonament

Poczta Polska, jako podmiot uprawniony do pobierania opłat za abonament RTV, może ściągnąć zaległe płatności od abonenta, kierując do urzędu skarbowego wniosek o egzekucję należności. Wpływy nie są jednak satysfakcjonujące, ponieważ w 38-milionowym państwie, tylko 3, 2 mln użytkowników ma zarejestrowany odbiornik.

Żeby zwiększyć wpływy pieniężne z abonamentu, Poczta Polska zaczęła wysyłać komorników do osób, które mają zarejestrowane odbiorniki. Jak podaje portal money.pl, egzekutorzy zaczęli pukać do drzwi emerytów. Ci zarejestrowali swoje odbiorniki już dawno temu. Jedna z czytelniczek strony opowiada, że abonament przestała płacić po zerwaniu z komunizmem w 1989 roku. Wtedy tak robili wszyscy, bo abonament był traktowany jako relikt PRL-u.

Prawie po 30 latach od zmiany ustroju, do czytelniczki money.pl przyszedł komornik i zażądał spłaty należności za abonament za ostatnie 5 lat (reszta uległa przedawnieniu). Kobieta jest emerytką, a jej miesięczna emerytura to 400 zł. Egzekwowanie od niej spłaty zaległego abonamentu jest niezgodne z prawem.

Kto nie musi płacić abonamentu. Pełna lista osób zwolnionych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła listę osób, które są zwolnione z opłat abonamentowych.

Lista wszystkich osób zwolnionych z opłaty abonamentu:

 • Inwalidzi I grupy

 • Osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy

 • Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

 • Osoby z orzeczeniem o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym

 • Osoby, które ukończyły 75 lat

 • Osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego

 • Osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu

 • Osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%

 • Osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym (w 2017 r. wyniosło 4271,51 zł)

 • Osoby spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych

 • Osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej

 • Osoby bezrobotne

 • Osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego

 • Osoby posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego

 • Osoby otrzymujące zasiłek dla opiekuna określony

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV. Od kiedy, na jakich warunkach

Poczta Polska ma problem ze ściągalnością abonamentu RTV. Od 2016 roku toczy się dyskusja nad zastąpieniem abonamentu opłatą audiowizualną. Forma, w jakiej miałaby by być naliczana, nie jest jeszcze sprecyzowana.

Warto przeczytać: Jak nie zapłacić zaległego abonamentu

W 2016 roku, Krzysztof Czabański, ówczesny wiceminister kultury, zaproponował, żeby opłata audiowizualna była naliczana do rachunków za prąd. Pomysł ten upadł, ponieważ nie zgodziły się na to firmy energetyczne.

Inną propozycję zgłosił Jacek Kurski, prezes TVP. Chciał, żeby każde gospodarstwo domowe uiszczało opłatę audiowizualną. Tłumaczył, że w każdym domu teoretycznie jest odbiornik radiowo-telewizyjny.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała, żeby opłatę audiowizualną doliczać do PIT-u. Podobny pomysł zgłosił Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Do uiszczania opłaty audiowizualnej zobowiązana byłby każda osoba, która osiąga przychód. Są też przewidziane ulgi. W odpowiedzi na interpelację nr 16789 w sprawie planów wprowadzenia opłaty medialnej skierowanej do ministra Glińskiego czytamy: "Zwolnione zostałyby m.in. dzieci i młodzież uczącą się do 26. roku życia (nawet jeśli osiągają dochód), osoby z dysfunkcjami narządu wzroku i słuchu, a także osoby, które ukończyły 75. rok życia. Rozważane jest również wprowadzenie zwolnienia dla osób, których dochody nie przekraczają kwoty minimalnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę".

Projektów było wiele, jednak żaden z nich nie został uchwalony. Trudną sytuację finansową mediów publicznych uratował rząd. W 2018 roku zasilił budżety Telewizji Polskiej i Polskiego Radia łącznie o 980 mln zł. I tak na nowo rozgorzała dyskusja o finansowaniu mediów publicznych z budżetu państwa.

Zniesienie obowiązku płacenia abonament RTV. Od kiedy, co zamiast abonamentu

Jeżeli ustawodawcy zmieniliby zasady finansowania mediów publicznych, to oznaczałoby to koniec obowiązku płacenia abonamentu. By państwo mogło finansować media publiczne Unia Europejska musi ten pomysł zaakceptować.

–  Rząd już przyjął ustawę o tzw. Komunikacie. To dokument, który dostosowuje prawo państwowe do prawa Unii Europejskiej, na temat pomocy publicznej dla mediów publicznych. Teraz ustawa będzie poddana pod obrady sejmu - powiedział wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z money.pl.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie sprecyzował, kiedy obowiązek płacenia abonamentu może być zniesiony.

Zobacz również: Rejestry nierzetelnych najemców i dłużników – na jakiej zasadzie one działają 

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom