Spis treści
Ceny mieszkań październik 2023
W największych miastach ceny mieszkań osiągnęły poziom, który dla wielu osób, zwłaszcza posiłkujących się kredytem, przestaje być akceptowalny. Wskazują na to październikowe dane BIG DATA RynekPierwotny.pl. W pięciu z sześciu metropolii wyraźnie spadła bowiem sprzedaż nowych mieszkań. Np. w Poznaniu deweloperzy zawarli aż o 65 proc. mniej umów niż we wrześniu, a w Warszawie – o 17 proc. Wyjątkiem było Trójmiasto, w którym sprzedaż wzrosła i to aż o 44 proc. Można to jednak wytłumaczyć tym, że we wrześniu trójmiejscy deweloperzy dostarczyli dużą pulę niedrogich jak na ten rynek mieszkań, więc kupujący mieli w czym wybierać. Być może z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia także pozostałych metropoliach. Tymczasem ci, którzy nie chcą płacić bajońskich sum, powinni rozważyć lokalizację podmiejską.
– Mieszkania wciąż są tam znacznie bardziej dostępne – podkreśla ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo.
I dodaje, że np. w okolicach Krakowa, Wrocławia i Warszawy w październiku średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich była niższa niż w mieście średnio o ponad 40 proc.
Podmiejskie lokalizacje – ceny mieszkań osiągają tendencję wzrostową
Marek Wielgo zwraca uwagę, że w podmiejskich lokalizacjach dominuje popularny segment rynku mieszkań i domów, a ich sprzedaż zależy w dużym stopniu od dostępności kredytów mieszkaniowych. Co prawda, w tym roku wyraźnie się ona poprawiła, ale deweloperzy długo nie mogli sobie pozwolić na podwyżki cen, których doświadczali nabywcy mieszkań w metropoliach. Tam średnią cenę metra kwadratowego windują bardzo drogie mieszkania wprowadzane przez deweloperów na rynek głównie z myślą o zamożnych nabywcach. Np. w Krakowie średnia w ofercie firm deweloperskich poszła w tym roku w górę aż o 23 proc. Natomiast w okolicach tego miasta – zaledwie o 1 proc. Warto też jednak odnotować, że wrzesień przyniósł tu wyraźne przyspieszenie cenowe. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 8 proc. Mimo to była ona jeszcze o 1 proc. niższa niż w grudniu.
Z kolei we Wrocławiu i jego okolicach ceny szły w tym roku łeb w łeb. I tylko w okolicach Łodzi nowe mieszkania podrożały dużo bardziej niż w mieście. Warto jednak wiedzieć, że w tym roku Łódź jest oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak i średniej ceny metra kwadratowego mieszkań, która wzrosła w tym roku najmniej, bo tylko o 6 proc.
Mieszkania w okolicach metropolii – ich liczba maleje z dnia na dzień
Ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl ocenia, że popyt na nowe mieszkania w miejscowościach okalających największe miasta zacznie napędzać rządowy program kredyt 2 procent. Może to skutkować przyspieszeniem cenowym. Niestety, sytuacja podażowa pogorszyła się w tym roku nie tylko w większości metropolii (wyjątkiem jest wspomniana Łódź), ale także w większości lokalizacji podmiejskich.
Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że tylko okolicach Łodzi i Poznania pod koniec października mieszkań było więcej niż pod koniec grudnia ubiegłego roku. W okolicach pozostałych metropolii oferta skurczyła się od 19 proc. w okolicach Trójmiasta do 40 proc. w okolicach Krakowa. Zła wiadomość jest taka, że w miejscowościach okalających największe miasta podwyżki średniej ceny metra kwadratowego były w październiku na ogół wyższe niż w samych metropoliach. Np. w okolicach Warszawy ceny mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrosły o 4 proc., podczas gdy w samym mieście utrzymały poziom z września. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia jedynie w Trójmieście, gdzie średnia wzrosła o 5 proc., a w jego okolicach nawet nie drgnęła.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?