Zobacz, jak pięknieje Stalowa Wola i jej okolice

redakcja.regiodom, Zdzisław Surowaniec, [email protected]
Zdzisław Surowaniec, surowaniec@echodnia.eu Dom państwa Adamczyków w Stanach pierwsze miejsce w kategorii budynki mieszkalne.
Zdzisław Surowaniec, [email protected] Dom państwa Adamczyków w Stanach pierwsze miejsce w kategorii budynki mieszkalne. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola i region pięknieją. Powstają publiczne i prywatne budynki będące perłami. Przy okazji zorganizowanego po raz piąty konkursu architektonicznego wyszło znowu na jaw, dlaczego Stalowa Wola ma coraz mniej mieszkańców.

Bo ludzie wiją sobie piękne gniazda po okolicznych wsiach!Konkurs pokazał jak zmienia się miasto i region. Ludzie się dorabiają i chcą mieszkać w pięknym otoczeniu. W Stalowej Woli w ostatnim czasie powstały wspaniałe budynki, które na wieki będą jej ozdobą. Będą dobrze świadczyć o estetyce ludzi decydujących co, gdzie i jak budować.

Zobacz zdjęcia: Architektoniczne perły wyróżnione w konkursie

Biblioteka akademicka

W kategorii użyteczności publicznej pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym zajęła biblioteka akademicka w centrum Stalowej Woli. To rzeczywiście obiekt rzucający na kolana, zbudowana przy unijnym wsparciu kosztem 18,3 miliona złotych – jest jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście. Ma strome dwuspadowe dachy, podobnie jak stojące w jej pobliżu siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz sądu i prokuratury. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie wiekowego drewnianego kościoła świętego Floriana. Zakładana pojemność biblioteki wyniesie około miliona woluminów. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemnych i jedną podziemną oraz podziemny parking.

W wielkich szklanych taflach obiektu efektownie odbijają się niebo z chmurami i sąsiednie budynki. Elewacja z piaskowca jest ciepła i robi dobre wrażenie. Tylko dwie murowane i zakończone spadzistym daszkiem wywietrznice przy wejściu szpecą otoczenie. Ale już myśli się o przebudowie i schowaniu tych technicznych elementów.

Restauracja na dachu

Na drugie miejsce załapała się remiza w Lipie. Jest ozdobą tej miejscowości. Przyciąga wzrok, bo stoi przy drodze, a ma dobre sąsiedztwo – nowo zbudowane boisko sportowe. Na pudle, na trzecim miejscu znalazła się Galeria Prima w centrum Stalowej Woli. Należy do prywatnego inwestora i jest wspaniałym obiektem. Na jej dachu jest letnia restauracja, gdzie można się napić, najeść i podziwiać z góry Stalową Wolę otoczoną lasami.

Warto przeczytać o dachach zielonych: Koncepcja dachów pokrytych roślinnością 

Prima musi się jednak posunąć na pudle, bo trzecie miejsce dzieli z siedzibą sądu i prokuratury. Budowa tego obiektu to lata zmagań prezydenta Andrzeja Szlęzaka z ministerstwem sprawiedliwości. Nie wszystko wyszło tak, jakby chciał prezydent. Ministerstwo poskąpiło trochę grosza, ale obiekt jest ładny, godny centrum miasta. W środku może nie wszystko zostało wykonane perfekcyjnie, sale mają fatalną akustykę (dudni jak w studni), ale to budynek na miarę XXI wieku. Wyróżnienie w tej kategorii dostał kościół w Radomyślu nad Sanem, mający rangę sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia.

Kosmiczna oczyszczalnia

W kategorii "inne obiekty budowlane" pierwsze miejsce członkowie kapituły dali Gminnemu Centrum Sportowo-Rekreacyjnemu w Pysznicy. Powstało w części za unijne pieniądze i jest na takim poziomie, że można tu przywozić wycieczki zagraniczne. A o tym, że budownictwo przemysłowe może być zjawiskowo piękne świadczy nagrodzona drugim miejscem oczyszczalnia ścieków w Stanach. Komora fermentacyjna ma kształt kosmicznego spodka! Jest naprawdę niezwykła. Gmina Bojanów została także wyróżniona za deptak.

Kapituła konkursu doceniła również obiekty modernizowane. Najbardziej spodobał się jury budynek Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Denta Medica przy Alejach Jana Pawła II, należący do Iwony Kulig. Z brzydkiego szarego sześcianu powstał piękny, urozmaicony architektonicznie obiekt przy głównej ulicy miasta. Drugie miejsce dostała odnowiona plebania w Pysznicy, a wyróżniony został ocieplony i otynkowany wysokościowiec Spółdzielni Mieszkaniowej przy Alejach Jana Pawła II 19.

Mieszkanie w raju

W kategorii budynki mieszkalne wielorodzinne wyróżniono kolejny segment zbudowany na osiedlu Ogrody przy ulicy Narutowicza. To piękny,kolorowy blok, z podziemnymi garażami. Za to jury z satysfakcją szafowało nagrodami za jednorodzinne budynki mieszkalne. Ani jeden nie powstał w Stalowej Woli, tylko w okolicznych wsiach. Trwa od lat proces wynoszenia się mieszkańców do miejscowości zatopionych w zieleni, otoczonych wodą, w cichych zakątkach. Do Stalowej Woli przyjeżdża się pracować i robić karierę, na odpoczynek wraca się do swoich gniazd, niekiedy w rajskich zakątkach.

Pierwsze miejsce jury konkursu przyznało domowi Lucyny i Tomasza Adamczyków w Stanach, w przysiółku Kozły. Dom jest zjawiskowy, zbudowany ze smakiem, z gustem. Pani Lucyna przyznaje, że wcześniej mieli dom murowany na osiedlu Hutnik. – Miałam już dość biegania po wysokich schodach – przyznała. Wybrała z mężem zmieniony na ich życzenie projekt parterowego domu z poddaszem. Zbudowany został ze świerkowych bali sprowadzonych ze Szwecji, z drzew rosnących trzysta kilometrów od Sztokholmu.

Zobacz również: Projekty domów jednorodzinnych

Nagrodzeni sąsiedzi

Dom państwa Adamczyków jest w rajskiej, zielonej okolicy. Za sąsiadów mają byłą prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli, która wcześniej tak przebudowała stary budynek gospodarczy i zrobiła z niego takie cacko, że wygrała konkurs architektoniczny przed kilkoma laty.

– Działkę pod dom upatrzyliśmy sobie, kiedy byliśmy w gościnie u naszych obecnych sąsiadów – przyznaje pani Lucyna. W taki sposób Stalowa Wola się wyludnia!

Drugie miejsce jury przyznało Annie i Pawłowi Glanertom,którzy w Jastkowicach wybudowali parterowy dom z wysokim poddaszem. Trzecie miejsce dostał dom Edwarda Steca stylizowany na polski dworek, zbudowany w Turbi. A wyróżnienie dostał piętrowy dom Andrzeja Pycia w Lipie, z balkonami i spadzistymi dachami.

Na naszych oczach kiedyś szaro-bure bloki zamieniają się w kolorowe, powstają piękne domy, atrakcyjne biurowce. Na konkurs zostały zgłoszone trzydzieści cztery obiekty, ale pięknych jest znacznie więcej.

Mister architektury

W Stalowej Woli już wnoszone są kolejne budynki, które niebawem wystartują w konkursie na mistera architektury. Jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście jest prawie gotowa siedziba Wydziału Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na skutek błędów, musi być wewnątrz przebudowana. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Szkoda tylko, że obiekt znajduje się na skraju ogrodu jordanowskiego, a nie stoi przy ulicy. Przyciągałby wzrok wszystkich.

Kolejne inwestycje to finalizowana piętrowa siedziba Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Ma kształt litery V. Z niedokończonej budowy obiektu dydaktycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zszedł hiszpański koncern, który przeliczył się ze swoimi możliwościami. Nowy wykonawca ma się uporać z budynkiem, który ma bardzo atrakcyjną formę.

Deptak ze strumieniem

Na nagrodę będzie także mógł liczyć zmodernizowany stadion lekkoatletyczny i piękna, na razie jedna, trybuna stadionu piłkarskiego. Kończy się budowa w lasku przy szkole muzycznej deptaku ze strumieniem i rzeźbami-fontannami, trwa budowa Parku-24 za kinem Ballada. A obie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty przygotowują się do ocieplania kolejnych bloków i pokrywania je nową elewacją. Miasto pięknieje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom