Zmiany w dofinansowaniu instalacji solarnych - dopłaty będą niższe

redakcja.regiodom, Pegasus PR
Instalacja solarnaZmiany w dofinansowaniu instalacji solarnych - dopłaty będą niższe
Instalacja solarnaZmiany w dofinansowaniu instalacji solarnych - dopłaty będą niższe Braas
Od października 2013 roku weszły w życie zmiany przepisów regulujących dopłaty do kredytów na systemy solarne. Teraz środki wyliczane są na podstawie powierzchni czynnej kolektora, a nie jak to było dotychczas powierzchni całkowitej (brutto).

Dopłaty do instalacji solarnych będą niższe. Dzięki temu zwiększy się liczba zrealizowanych w Polsce inwestycji. Zmianę w najmniejszym stopniu odczują inwestorzy decydujący się na kolektory płaskie.

Dowiedz się: Jak szybko zwracają** się inwestycje w odnawialne źródła energii**

Celem akcji dopłat do kolektorów słonecznych, prowadzonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest ograniczenie emisji CO2 oraz pomoc w obniżeniu kosztów eksploatacji domów i budynków należących do wspólnot mieszkaniowych.

Dotychczas z programu skorzystało prawie 50 tys. wnioskodawców

Pojawienie się na rynku nowych modeli urządzeń, których powierzchnia czynna znacząco różni się od powierzchni całkowitej, wymusiły zmiany w sposobie naliczania dotacji. Co dokładnie się zmieniło? Od strony administracyjnej sposób pozyskiwania częściowego zwrotu pieniędzy nie uległ zmianie. Inny będzie jednak sposób naliczania dotacji. Od 1 października kwota dotacji zależeć będzie wyłącznie od powierzchni czynnej kolektora – odpowiedzialnej za wytwarzanie ciepła i podgrzewanie wody. Do tej pory wysokość dotacji liczona była od powierzchni całkowitej montowanego urządzenia (czyli brutto).

Niższe dopłaty, ale dla większej liczby wnioskodawców

Zmiany sprawią, że inwestorzy otrzymają dopłaty niższe od kilku do kilkudziesięciu procent – wszystko zależy od rodzaju użytego w instalacji systemu. Najmniejszą różnicę odczują inwestorzy, którzy wybiorą kolektory płaskie (ok. kilku procent). W urządzeniach tych jest najmniejsza różnica pomiędzy ich powierzchnią czynną a całkowitą. Najwięcej stracą inwestorzy decydujący się na kolektory rurowe – dotacja może być mniejsza nawet o 35 procent.

NFOŚiGW ma jeszcze na dotacje do instalacji solarnych ok. 80 mln zł

Suma ta pozwala na przyznanie dopłat do instalacji solarnych ok. 15 tys. wnioskodawców. Dzięki zamianie przepisów z programu skorzysta dodatkowych 3 tys. osób. Z badania zleconego przez NFOŚiGW wynika, że ponad 90 proc. inwestorów jest zadowolonych z zainstalowania systemów solarnych.

– Już 1,5 metra kwadratowego powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60 procent. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100 proc. ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych marki Braas. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom