Złamanie ciszy nocnej – co nam za to grozi, gdy robimy imprezę w domu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Impreza w domuImpreza w domu będzie udana, o ile sąsiedzi z bloku czy okolicznych domów nie będą mieli nic przeciw jej zorganizowaniu w mieszkaniu.
Impreza w domuImpreza w domu będzie udana, o ile sąsiedzi z bloku czy okolicznych domów nie będą mieli nic przeciw jej zorganizowaniu w mieszkaniu. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach
Planując prywatkę w mieszkaniu często obawiamy się, że złamiemy ciszę nocną. Tymczasem wbrew pozorom cisza nocna nie obowiązuje od 22 do 6.

18. urodziny, Sylwester, rocznica ślubu albo imieniny – to niejedyne okazje, żeby świętować. Jeżeli świętujemy w domu, musimy robić to tak, żeby nie podpaść sąsiadom i nie złamać regulaminów np. wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Cisza nocna obowiązuje, a kto ją łamie, ten poniesie karę. W Sylwestra, chociaż to noc wyjątkowa, cisza nocna tak samo obowiązuje.

Na temat: Domowy sylwester dla dorosłych z dziećmi 

Godziny ciszy nocnej

Jednym ze sposobów rozwiązania problemu jest wyciszenie mieszkania, ale raczej nikt decyduje się na ten krok tylko dlatego, żeby urządzić prywatkę. Inną metodą jest po prostu porozumienie się z sąsiadami. Przyjmuje się, że pojęcie ciszy nocnej odnosi się do ośmiu godzin, czyli między godz. 22.00 a 6.00 rano. Jak podkreślają eksperci ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach, te godziny nie zostały jednak wypunktowane w żadnym powszechnie obowiązującym akcie prawnym. – Okres ciszy nocnej jest zazwyczaj regulowany wewnętrznie – podkreślają. – Od zarządu wspólnoty mieszkaniowej zależy wpisanie ciszy nocnej w regulamin i określenie godzin jej obowiązywania.

Dowiedz się: Jak wygłuszyć ścianę, by nie słyszeć rozmów sąsiadów 

Wywiad środowiskowy zalecany

Aby nie narazić się sąsiadom, lepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem porozmawiać z nimi o naszej planowanej domówce i podpytać ich o zdanie. Warto to zrobić, zanim zaczniemy zapraszać gości. Jeśli bowiem znajomi z bloku czy z domów obok nie zgadzają się na to, abyśmy mieli prywatkę (czytaj: zagłuszali cisze nocną okrzykami, śmiechem, głośną muzyką i innymi hałasami), to lepiej uszanować ich opinię. Tym bardziej, gdy w sąsiedztwie mieszkają rodziny z małymi dziećmi, osoby schorowane lub seniorzy. Jeśli zignorujemy ich sprzeciw, osoby mieszkające za ścianą czy w najbliższej okolicy mogą wezwać straż miejską lub policję i mają do tego pełne prawo. Wówczas impreza skończy się nieprzyjemnie, a i kontakty z sąsiadami ulegną pogorszeniu.

Co o zakłócaniu spokoju mówi prawo?

– Artykuł 51 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" – informuje podkom. Lidia Kowalska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Są na to sposoby: Jak się bawić w sylwestra, żeby nie przeszkadzać sąsiadom 

Eksperci ze wspomnianego stowarzyszenia dodają natomiast, iż mundurowi mogą ukarać właściciela mieszkania za zakłócanie ciszy nocnej upomnieniem albo mandatem w wysokości do 200 złotych. Równie dobrze – jeśli gospodarz imprezy będzie uparty i nie przyjmie mandatu – funkcjonariusze mogą skierować sprawę do sądu, żeby ten wymierzył odpowiednią karę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom