Słyszysz rozmowy sąsiadów? Zobacz jak możesz wygłuszyć ścianę

Joanna Turakiewicz
Ekran akustyczny na stelażu stalowymEkran z wełny mineralnej, oparty na stelażu ze stalowych profili i pokryty płytą g-k wyciszy pomieszczenie, choć zabierze też nieco przestrzeni.
Ekran akustyczny na stelażu stalowymEkran z wełny mineralnej, oparty na stelażu ze stalowych profili i pokryty płytą g-k wyciszy pomieszczenie, choć zabierze też nieco przestrzeni. (jmt)
Cienkie ściany o kiepskiej izolacyjności akustycznej to utrapienie szczególnie w starszym budownictwie. Jeśli nie szkoda nam kilku centymetrów przestrzeni, warto wykonać dodatkową izolacje akustyczną.

Masz ochotę na romantyczny wieczór: wino, świece, przyciszona muzyka... Właściwie z przyciszoną się nie da, bo sąsiadka za ścianą głośniej śpiewa kołysankę dziecku. Albo właśnie kłóci się z mężem. A i wieczorne oglądanie telewizji zamienia się w zawody z sąsiadami: kto zrobi głośniej. Tylko zwycięzca będzie słyszał dialogi z wyświetlanego na własnym ekranie filmu.

 Warto przeczytaćWyciszanie mieszkania w bloku 

Specjalistycznie, niestety drogo

Sposobów na wyciszenie mieszkania od wewnątrz jest kilka. Na rynku dostępne są choćby specjalne maty akustyczne, które można kłaść na podłogę (pod panele, parkiety, różnego rodzaju wykładziny czy płytki ceramiczne oraz na ścianę. Ścienne maty dekoracyjne nie potrzebują już żadnego dodatkowego wykończenia, obite są bowiem PVC imitującym skórę lub tkaniną. Niestety jest to rozwiązanie kosztowne – sam materiał kosztować nas będzie nawet 200 zł/metr kwadratowy.

Tańszym rozwiązaniem jest korek techniczny o grubości centymetra, który naklejony na ścianę można pozostawić bez dodatkowego wykończenia lub pomalować. Ważne, by wyklejenie obejmowało całą ścianę i było szczelne. Najpopularniejszym jednak i najczęściej stosowanym sposobem, jest wytłumienie ścian za pomocą ekranu akustycznego z wełny mineralnej, stelażu i płyt.

Pokój wyciszony, ale mniejszy

Rozważając wykonanie ekranu akustycznego, musimy pamiętać o tym, że wiąże się to ze zmniejszeniem metrażu pomieszczenia. I o ile w dużym salonie niespełna 10 cm może być niezauważalne, to w małym pokoiku sprawi widoczną różnicę. Pomieszczenie stanie się mniejsze o warstwę izolacji, podtrzymujące ją profile oraz płytę: w sumie jakieś 5–11 cm, przy czym zalecane jest montowanie ekranów o grubości od 7 cm w górę.

Nie każdy problem akustyczny da się też w łatwy sposób rozwiązać. Niewiele poradzimy na to, że przez nieprawidłową konstrukcję i izolację stropów, słyszymy nie tylko każdy krok sąsiada z góry, ale i czujemy w kościach przejeżdżającą drogą ciężarówkę. Z takim problemem często muszą zmierzyć się mieszkańcy starych kamienic, przy których budowie nie stosowano tłumiących podkładek pod legarami.

Wybieramy materiały do wykonani izolacji akustycznej

O ile do wykonania termoizolacji niemal równie dobrze nada się zarówno wełna mineralna, jak i styropian, o tyle zdecydowanie większe zdolności pochłaniania i zatrzymywania dźwięków oraz drgań ma wełna mineralna. Wełna o gęstości powyżej 30 kg/m3 będzie więc stanowić rdzeń naszej izolacji. Wielu producentów wełny posiada w swojej ofercie produkty przeznaczone specjalnie do izolacji akustycznej. Posiada ona nieco inną strukturę i gęstość niż wełna do izolacji termicznej. Zatem aby uzyskać lepszy efekt, warto poszukać właśnie takiej wełny. Usztywniający szkielet wykonamy z profili. Stosunkowo niedrogie, lekkie i łatwe w montażu są profile stalowe, choć, podobnie jak w ścianach szkieletowych, stosowane też mogą być np. drewniane. Zewnętrzne poszycie naszej izolacji wykonamy z płyty: gipsowo-kartonowej, gipsowej, czy OSB. Dźwięki najlepiej wygłuszy blacha ołowiana, ale wykończone nią płyty jako ciężkie i drogie, raczej nie są widywane w tej roli w domach i mieszkaniach.

Do wyciszenia ściany oddzielającej dwa pokoje, spokojnie powinna wystarczyć wełna mineralna grubości 7 cm i zwykła płyta gipsowo-kartonowa. Jeśli zbyt cienką ścianę mamy, np. między sypialnią, a łazienką, izolację wykonaną w łazience powinno się wykończyć płytą wodoodporną, a grubość wełny trzeba niekiedy zwiększyć do 10 cm.

Krok po kroku do cichego pokoju

Przed montażem profili, na warstwie wykończeniowej ściany przyklejamy dźwiękoszczelną folię akustyczną. Profile montujemy w takiej odległości od ściany, by w powstałej przestrzeni zmieścić odpowiedniej grubości wełnę mineralną. Zaczynamy od profili poziomych: na podłodze i suficie. Pod tymi profilami należy zamocować taśmę tłumiącą, która zmniejsza przenoszenie drgań. Następnie w nich prostopadle umieszczamy profile pionowe. Za nimi układamy wełnę, którą wzdłuż profili warto lekko naciąć, aby zagłębić w niej profile. Zapobiega to naprężeniom materiału i ogranicza „pracę" izolacji. Następnie przykręcamy do nich za pomocą elektrowkrętarki płyty. Nie ma co żałować wkrętów. Płyta powinna być zamocowana bardzo solidnie. Łączenia szpachlujemy, całość wykańczamy zgodnie z preferencjami. Tak wykonana izolacja powinna zwiększyć izolacyjność akustyczną ściany co najmniej o kilkanaście do ponad dwudziestu dB. 

Dowiedz się również: Jak zabezpieczyć się przed hałasem w domu: izolacyjność akustyczna 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom