ZBM w Koszalinie: Dziesięciu pracuje za długi

GDP, Marzena Sutryk, marzena.sutryk@gk24.pl
Stawki zmniejszające długZBM w Koszalinie: Dziesięciu pracuje za długi
Stawki zmniejszające długZBM w Koszalinie: Dziesięciu pracuje za długi
Udostępnij:
Zaledwie dziesięć osób odpracowuje zadłużenie z tytułu wynajmu mieszkań komunalnych. Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych Daniel Maciejak chwali pomysł i... zmienia pracę.

Niespełna dwa miesiące temu szef ZBM Daniel Maciejak ogłosił razem z prezydentem miasta nowatorski na naszym rynku pomysł na rozliczenie długów przez lokatorów. Chodzi o możliwość podjęcia pracy na zlecenie ZBM w zamian za pomniejszenie kwoty zadłużenia z tytułu czynszu. ZBM określił konkretne stawki za pracę (średnio 6 zł za godzinę, m. in. za sprzątanie) i ogłosił, że przyjmie wnioski od chętnych zadłużonych lokatorów.

Warunek: dłużnik musi mieć na koncie powyżej 5 tys. zł zaległości. A takich rodzin jest w ZBM około tysiąca. Jest jeszcze jeden warunek do spełnienia: dochód miesięczny na członka rodziny nie może być większy niż 80 procent najniższej emerytury.

Dodajmy, że zgłoszenie się do pracy powoduje zatrzymanie procesu eksmisyjnego. Z tym, że decyzja jest dobrowolna, nikogo nie można zmusić do odpracowania długu. Do tej pory do ZBM wpłynęło zaledwie 38 wniosków od zainteresowanych. Z tego 10 osób zostało skierowanych do prac, głównie do sprzątania klatek schodowych.

A pozostałe 28? Osiem nie może sprzątać z uwagi na przeciwwskazania zdrowotne. – Dla nich szukamy zajęcia – mówi Daniel Maciejak. A kolejne – nie spełniały wymaganych warunków, ich wnioski odrzucono. A inni z tej tak licznej grupy? – Nikt nikogo nie może do niczego zmusić – powtarza dyrektor. – Nie jedna osoba zwyczajnie odmówiła. W takiej sytuacji występujemy do sądu.

Odzew na pomysł ZBM jest raczej mizerny

Daniel Maciejak inaczej to ocenia: – Według mnie każda jedna osoba, która się do nas zgłosi, to sukces – mówi. – To oznacza, że choć trochę zmniejszy się zadłużenie. Poza tym nie spodziewaliśmy się odpowiedzi 100 – 200 osób. Zresztą nie byłoby dla wszystkich pracy. Pierwsze dziesięć osób podpisało umowy na miesiąc, potem umowy zostaną przedłużone. Wnioski wciąż można składać w ZBM.

Według szacunków, w przypadku przystąpienia do projektu 20 osób, które pracowałyby po 6 godzin dziennie przy stawce 6 zł za godzinę, zadłużenie w ZBM zmniejszyłoby się o 180 tys. zł w skali roku. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie