Zbliża się zima, czas na zakup opału. Co wybrać na rynku?

Maciej Dobrowolski
Opał na sezo grzewczyZbliża się zima, czas na zakup opału. Co wybrać na rynku?
Opał na sezo grzewczyZbliża się zima, czas na zakup opału. Co wybrać na rynku? Betkom
Lato dobiega już powoli końca i widzimy pierwsze oznaki jesieni. Jest to dobry czas na to, aby spokojnie i z rozsądkiem wybrać odpowiedni rodzaj opału na zimę.

– Niestety jeszcze zbyt często kierujemy się jedynie ceną. Warto także przy wyborze zwracać uwagę na wartość opałową, która zagwarantuje nam, że nie będziemy marznąć w domu – twierdzi prezes Beata Kopaczyńska z zielonogórskiej firmy Betkom.

Opał, a rodzaj pieca

Wybór opału jest związany z rodzajem pieca, który posiadamy w naszym domu. Jest to podstawowa kwestia, która określa, jakie mamy możliwości wyboru z produktów dostępnych na rynku. Są piece specjalistyczne, które mają od razu wytyczony rodzaj opału, który może zostać użyty np. zasypowe, z podajnikiem na pellet drewniany lub ekogorszek.

– W takim przypadku jesteśmy uzależnieni od określonego materiału. Często wiąże się to z dodatkowymi trudnościami np. z dostępnością lub ceną, która w zależności od popytu może nie być zbyt atrakcyjna – tłumaczy B. Kopaczyńska, która od lat pracuje w branży węglowej. Firma Betkom oferuje swoim klientom bardzo szeroki asortyment produktów opałowych. – Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie pieca uniwersalnego, w którym możemy spalić różne paliwa stałe np. drewno, węgiel kamienny, węgiel brunatny czy też brykiet z węgla brunatnego. Każdy z tych materiałów ma swoje właściwości – mówi prezes Betkomu.

Warto przeczytać: Węgiel to stabilny opał na niestabilne czasy 

Jeśli posiadamy piec centralnego ogrzewania, kotły czy też kuchnie węglowe, nasz wybór jest bardzo szeroki. W Polsce wciąż popularny jest węgiel kamienny. W przypadku tego surowca mamy możliwość dostosowania zakupu do zasobności naszego portfela. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że to paliwo nadaje się przede wszystkich na okresy typowo zimowe. Jego kaloryczność jest wysoka, bowiem waha się w granicach 24–28 MJ/kg.

– Opalając piec węglem kamiennym w okresie przejściowym jesień-zima, bardzo łatwo możemy przesadzić i przegrzać nasz dom. Nigdy też nie mamy pewności, co do jakości tego, co zakupiliśmy, bowiem ten materiał na pierwszy rzut oka wygląda zawsze bardzo podobnie. Możemy łatwo paść ofiarą oszustów lub nieuczciwych ofert – uważa Beata Kopaczyńska. – Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na taki surowiec, to polecam skorzystać z węgla wydobywanego w PG Silesia. Jest to w Polsce mniej znana kopalnia, ale mogę zagwarantować, iż jakość oferowanego przez nią paliwa jest na wysokim poziomie. Węgiel z PG Silesia ma niską zawartość popiołu oraz siarki, dzięki czemu nasza instalacja grzewcza i kominowa nie będzie szybko korodowała. Inną ewentualnością polecaną przez prezes Kopaczyńską jest węgiel kamienny z Lubelskiego Węgla BOGDANKA. Ten surowiec ma bardzo atrakcyjną cenę na rynku, jest węglem cięższym, bardziej koksującym, o właściwej granulacji. Dobrze sprawdza się on przy niskich temperaturach.

Wybór węgla na sezon grzewczy

Najtańsze obecnie paliwo dostępne na rynku to węgiel brunatny. – Na pewno wielu klientów może zachęcić jego cena. Chciałbym jednak podkreślić, iż powinniśmy zwracać uwagę na wartość opałową zakupionego materiału. Węgiel brunatny, choć z pozoru wydaje się tańszy, to jednak wypala się szybciej i w okresie zimowym nie zagwarantuje nam ciepła w domu. Musimy w naszym piecu dokładać więcej tego materiału i nie mamy do końca pewności czy wystarczy – twierdzi Beata Kopaczyńska. – Dlatego ja osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest brykiet z węgla brunatnego. Mogę śmiało wszystkim polecić niemiecki brykiet Heizprofi. Ten surowiec z powodzeniem można stosować w kotłach grzewczych, wkładach kominkowych i kominkach zamkniętych. Jest paliwem uniwersalnym, który od ponad 100 lat produkowany jest w Niemczech i także na tym rynku bardzo popularny.

Radzimy: Jaki węgiel wybrać

Jakie są główne zalety takiego rozwiązania? Na pewno jest to wygoda. Korzystając z tego materiału nie musimy martwić się o zakup drewna dobrej jakości. Cena drewna niestety w ostatnim czasie idzie systematycznie do góry. Brykiet spala się również bardziej regularnie i wolniej niż węgiel. Jeśli potrzebujemy równomierną temperaturę w domu, która uwalnia się przez dłuższy czas, to nie ma lepszej alternatywy. – To paliwo uniwersalne. Możemy napalić w piecu na wieczór i mieć pewność, że kiedy rano wstaniemy to brykiet Heizprofi wciąż będzie się żarzył – przekonuje Beata Kopaczyńska. – Niemieccy klienci już wiele lat temu niemal całkowicie przestawili się na ten surowiec!

Jeśli weźmiemy pod uwagę jego wartość opałową i fakt, że jest produkowany wyłącznie z wyselekcjonowanego surowca, to cena brykietu z węgla brunatnego faktycznie jest bardzo atrakcyjna. Można nim regularnie opalać dom. Wielu osobom na pewno do gustu przypadnie również fakt, iż brykiet ma małą zawartość siarki i wypala się niemal całkowicie. Zostaje po nim jedynie garść popiołu. 

Wybierz najlepszy opał dla Twojego domu Reklama

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom