Zarządzanie nieruchomościami wspólnoty mieszkaniowej można zlecić dowolnej spółdzielni mieszkaniowej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Budownictwo wielorodzinneWspólnota mieszkaniowa, działająca na rzecz mieszkańców bloku, może liczyć niekiedy na wsparcie niezależnej spółdzielni. Ta druga bowiem oferuje odpłatną usługę zarządzania nieruchomościami, należącymi do wspólnoty.
Budownictwo wielorodzinneWspólnota mieszkaniowa, działająca na rzecz mieszkańców bloku, może liczyć niekiedy na wsparcie niezależnej spółdzielni. Ta druga bowiem oferuje odpłatną usługę zarządzania nieruchomościami, należącymi do wspólnoty. Arkadiusz Wojtasiewicz
Jeżeli w budynku wielorodzinnym zawiązała się wspólnota mieszkaniowa, która nie radzi sobie, może zwrócić się do fachowców. Choćby tych ze spółdzielni mieszkaniowej. Chociaż spółdzielnia nie ma nic wspólnego z zarządzanym przez wspólnotę blokiem, pomoże nim zarządzać.

Spółdzielnie mieszkaniowe (SM) kojarzą się przede wszystkim z mieszkaniami z rynku wtórnego, rzadko kiedy z lokalami z rynku pierwotnego, bo tutaj przodują deweloperzy. Kojarzą się też z czynszami, utrzymywaniem czystości w częściach wspólnych nieruchomości, pielęgnowaniem zieleni wokół budynku oraz z usuwaniem awarii w bloku. W opinii niektórych, spółdzielnie mieszkaniowe stanowią przestarzały twór, który czasy swojej świetności notował w latach 80-tych.

Spółdzielnia wspomaga wspólnotę

Tymczasem spółdzielnie mieszkaniowe idą naprzód, stają się konkurencyjne i wybrane z nich oferują nową usługę. Stanowi ją administrowanie nieruchomości, należących do wspólnot mieszkaniowych. Warto zaznaczyć, że spółdzielnie te nie były wcześniej w jakikolwiek sposób związane z tymi wspólnotami. Połączyły je dopiero interesy, gdy strony podpisały umowę. Stawki, określone w umowie, są znane tylko stronom oraz innym osobom zainteresowanym, a więc lokatorom budynku. 

Warto wiedzieć:Kiedy głos członka wspólnoty mieszkaniowej liczy się, a kiedy może być pominięty 

Powierzenie spółdzielniom zarządzania posesjami, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe to dobry pomysł w przypadku, gdy wspólnoty te nie działają tak, jak się od nich oczekuje. Jeżeli przykładowo w kilkuletnim budynku wielorodzinnym powstała wspólnota, lecz jej szefostwo nie potrafi poradzić sobie z przygotowaniem projektów uchwał czy wieloletnich planów zarządzania tą nieruchomością, to lepiej zlecić administrowanie podmiotowi zewnętrznemu, niż iść w zaparte i popełniać błędy, przez które powstaną nieporozumienia lokatorów i problemy finansowe, wynikające ze złego zarządzania.

Zarządzanie nieruchomością – porządek musi być!

Usługi spółdzielni, ukierunkowane na wspólnoty, zaczynają się już na etapie zawiązywania się konkretnej wspólnoty. Pracownicy spółdzielni są w stanie dopilnować formalności odnośnie powstania wspólnoty. Nawet o otwarcie rachunku bankowego dla wskazanego budynku się zatroszczą.

Poczytaj więcej: Wspólnota mieszkaniowa w spółdzielni 

Wynegocjują i podpiszą umowy w imieniu wspólnot na dostawę mediów. Poprowadzą też dokumentację dla konkretnego budynku mieszkalnego i będą ją archiwizować, zgodnie z przepisami. Utrzymanie czystości oraz porządku w bloku (chodzi o jego części wspólne, jak klatki schodowe, korytarze w piwnicach) i wokół budynku, na terenie do niego należącym (parkingi, place zabaw, trawniki), stanowi kolejne zadanie. Dochodzi usuwanie awarii (pogotowie techniczne) i prace konserwacyjne w budynku i jego obrębie oraz dokonywanie wymaganych przeglądów, np. budowlanych, elektrycznych, gazowych, kominiarskich.

Spółdzielnia mieszkaniowa wyręcza wspólnotę na zebraniu

Zebrania wspólnot to stały element programu. SM może wziąć na siebie zarówno organizację, jak i prowadzenie tych spotkań. Może ułożyć regulamin, obowiązujący w danym budynku. Poprowadzi sprawy finansowo-księgowe wspólnoty. Zaproponuje m.in. sposoby naliczania czynszu, rozliczania zużycia mediów bądź wywozu śmieci.

Spółdzielnia pomoże ponadto w przygotowaniu uchwał, które zostaną zaprezentowane podczas zebrania wspólnotowego. Opracuje roczne czy bardziej dalekosiężne plany remontów (już z kosztorysami) czy realizacji innego rodzaju inwestycji w budynku albo na jego działce. Zorganizuje przetargi np. na wykonanie robót remontowych w budynku, a potem dopilnuje, aby wykonawca robót prowadził swoje prace prawidłowo. W której firmie ubezpieczeniowej i na jaką kwotę budynek ma zostać ubezpieczony – tym również może zająć się spółdzielnia.

Zobacz: Mieszkanie spółdzielcze i mieszkanie wspólnotowe – czym się różnią 

Zadłużony członek wspólnoty mieszkaniowej – gdy sprawa trafia do sądu

Bywa, że jedna z rodzin, mieszkających w bloku czy kamienicy, zalega bardzo dużo z czynszem i innymi opłatami, więc podjęto decyzję o założeniu jej sprawy w sądzie i w konsekwencji rodzina ma zostać eksmitowana. W takim wypadku, gdy dojdzie do procesu sądowego, wspólnotę może w sądzie reprezentować właśnie SM. Zdarza się, że zespół prawny, pracujący dla danej spółdzielni, będzie wtedy przedstawiał w sądzie interesy wspólnoty.

Pobieranie opłat z tytułu czynszu lub innych, dotyczących mieszkania w danym lokalu, a także windykacja należności od lokatorów posiadających zadłużenie to następne zadanie, jakie może zostać zlecone spółdzielni przez wspólnotę. Spółdzielnia zajmie się także umowami dzierżawy czy umowami najmu (np. lokali usługowych i handlowych znajdujących się w budynku mieszkalnym). Gdy wspólnota zaplanuje remont, spółdzielnia, działająca na zlecenie tej pierwszej, pomoże załatwić formalności związane z uzyskaniem pieniędzy z banku. Jeżeli natomiast spółdzielnia będzie miała wystarczającą kwotę, to może pożyczyć ją wspólnocie, aby ta przeprowadziła remont. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom