Zakup działki budowlanej: zanim kupisz grunt, sprawdź go w urzędzie

redakcja.regiodom, Krzysztof Strauchmann
Ogłoszenie o sprzedaży działki budowlanejZawsze należy sprawdzić w urzędzie, czy grunt będzie nadawał się pod zaplanowaną przez nas inwestycję.
Ogłoszenie o sprzedaży działki budowlanejZawsze należy sprawdzić w urzędzie, czy grunt będzie nadawał się pod zaplanowaną przez nas inwestycję. Jarosław Staśkiewicz
Udostępnij:
Z gminnych planów dowiemy się m.in., co możemy zbudować na upatrzonym gruncie. Dlatego przed kupnem działki budowlanej, sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzennego.

Kupno działki budowlanej, to wydatek kilkudziesięciu a często i ponad 100 tysięcy złotych. Warto więc upewnić się wcześniej, czy na wybranej przez nas działce możemy wybudować to, co zaplanowaliśmy: dom mieszkalny, budynek użytkowy, halę produkcyjną, sklep czy niewielkie biuro.

Zobacz oferty:Działki budowlane na sprzedaż

Przeznaczenie działki sprawdzimy w miejscowym urzędzie gminy

**Nie musimy przy tym być właścicielem terenu, ale musimy znać numer działki.
W urzędzie dowiemy się, czy na tym terenie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i go na miejscu obejrzeć. W części opisowej pod symbolem każdego terenu znajdziemy wyjaśnienie, co można wybudować na danej działce i jakie jest jej przeznaczenie. Szczegółowe zapisy planu przestrzennego mówią, jaka jest dopuszczalna wysokość projektowanych budynków, rodzaj i kształt dachu czy odległość od drogi (tzw. linia zabudowy). A niektóre plany ustalają nawet kolorystykę elewacji.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na budowę, zamawiamy w gminie wypis i wyrys z planu (koszt od 50 do 200 zł, zależnie od liczbyi stron) i idziemy z tym do architekta, który przygotuje nam koncepcję i dokumentację do pozwolenia na budowę. Gotowy projekt od razu składamy z wnioskiem o wydanie pozwolenia do starostwa powiatowego.

Teren bez planu

Jeżeli planu na naszym terenie nie uchwalono, to jeszcze nie oznacza, że na działce nie można nic zbudować. Składamy w urzędzie gminy wniosek o warunki zabudowy (może to zrobić każdy zainteresowany, niekoniecznie właściciel terenu). Wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztuje 107 zł, ale z opłaty jest zwolnione budownictwo mieszkaniowe.

Przygotowanie decyzji polega na tym, że urbanista lub architekt na podstawie sąsiedniej zabudowy określa, co może powstać w danym miejscu i jak ma wyglądać. Warto się też dowiedzieć w miejscowych firmach dysponujących sieciami o możliwości przyłączenia do sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej i gazowej.

Oprócz spraw formalnych, warto zwrócić uwagę, czy w sąsiedztwie działki są tereny przemysłowe lub obiekty uciążliwe. Czy działka nie leży w terenie podmokłym albo wręcz zalewowym, czy jest dobrze nasłoneczniona. Działka budowlana musi mieć też dojazd z drogi publicznej, albo ustanowioną służebność przejazdu po cudzym terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie