Zaciągamy kredyt hipoteczny. Na jakie haczyki ze strony banku uważać

redakcja.regiodom, stoplichwie.pl
Dodatkowe koszty kredytu hipotecznegoZaciągamy kredyt hipoteczny. Na jakie haczyki ze strony banku uważać
Dodatkowe koszty kredytu hipotecznegoZaciągamy kredyt hipoteczny. Na jakie haczyki ze strony banku uważać Dzień Dobry TVN/x-news
Wybierając kredyt mieszkaniowy musimy zwrócić uwagę na jego kilka parametrów. Radzimy, jak mądrze wybrać ofertę kredytową i jakich haczyków bankowych unikać.

Kredyt mieszkaniowy służy przede wszystkim sfinansowaniu zakupu własnej nieruchomoœci. Bank udziela nam długoterminowego kredytu, za który otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji oraz odsetek. Co można zakupić za pożyczone z banku pieniądze? Oprócz kupna mieszkania albo domu mamy możliwoœć kupienia działki, garażu czy też domku letniskowego. Jest też możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu, by wyremontować mieszkanie, co jest kluczowe w przypadku kupienia mieszkania w stanie surowym.

Kredyt mieszkaniowy często udzielany jest nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego banki zanim zgodzą się udzielić nam kredytu sprawdzają, czy damy radę go spłacić. Przed podjęciem decyzji bank bada naszą zdolność kredytową. Dodatkowo mieszkanie zostaje obciążone hipoteką. Jest to rodzaj prawa rzeczowego, które pozwala bankowi zabezpieczyć swój interes, czyli spłatę zaległej kwoty, gdy klient zalega z ratami. Poza tym banki mogą stawiać wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania czy też na życie.

Jakie haczyki stosują banki przy udzielaniu kredytów, by zarobić na nich jak najwięcej

4 marca 2015 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,5 proc. i utrzymuje się ona na najniższym poziomie od 1998 roku. Dziennikarz biznesowy Paweł Blajer mówi o tym, jak banki rekompensują sobie niskie zarobki z oprocentowania kredytów.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

W życie weszła Rekomendacja U: Koniec z wciskaniem przez banki ubezpieczeń do kredytów 

Najważniejsze cechy kredytu hipotecznego

Wybór kredytu na zakup mieszkania lub domu nie należy do prostych. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Najważniejsze to:

  • Oprocentowanie – to pierwsza z cech kredytu, na której powinniśmy się skupić. Oprocentowanie składa się z marży, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopy procentowej, która ustalana jest bez udziału banku. Należy wybrać kredyt, który oferuje możliwie najniższe oprocentowanie. Kredyt mieszkaniowy oprocentowany jest w granicach 5–6 procent. 
  • Prowizja – jest to czysty zysk banku za udzielenie nam kredytu. Prowizja jest pobierana na początku trwania umowy kredytowej, a nie powinna wynosić więcej niż 2 proc. wartośœci kredytu. Banki dają możliwość włączenia prowizji do kwoty udzielanego kredytu. To opcja dla klientów, którzy nie mają możliwości samodzielnego spłacenia prowizji. 
  • Wkład własny – to nasz udział finansowy w kredycie. Warto postarać się dołożyć jak najwyższą kwotę, ponieważ pozwoli to na zmniejszenie przyszłego długu oraz zmniejsza ryzyko, jakie ponosi bank. Dzięki temu możemy negocjować bardziej korzystne warunki. Postarajmy się wyłożyć przynajmniej 20 proc. wartości nieruchomoœci, gdyż w przypadku wniesienia niższej kwoty potrzebne będzie dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
  • Ubezpieczenia – banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Podstawowym ubezpieczeniem, w jakie musimy się zaopatrzyć jest ubezpieczenie mieszkania, dodatkowo wymagane może być ubezpieczenia na życie i innych, takie jak ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy. 
  • Koszty kredytu – zanim otrzymamy kredyt, musimy przejœść kilka etapów, które zwiększają ogólne koszty kredytu. SprawdźŸ, które czynności związane z udzieleniem kredytu zostaną policzone jako koszt i wybierz bank, który z pewnych opłat rezygnuje, np. koszty powołania rzeczoznawcy, udzielenie promesy kredytowej. 
  • Rodzaj raty – do wyboru mamy raty równe oraz raty malejące. Ten parametr mocno wpływa na koszt zaciągniętego kredytu.

Warto przeczytać: Kiedy lepiej wybrać kredyt z ratami równymi, a kiedy malejącymi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom