Zabudowa balkonu - czy warto i kiedy można ją zrobić, jakie są ceny

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zabudowa balkonuDobrze wykonana zabudowa balkonu służyć może przez wiele lat i idealnie wpisywać się w charakter bloku.
Zabudowa balkonuDobrze wykonana zabudowa balkonu służyć może przez wiele lat i idealnie wpisywać się w charakter bloku. Martex
Na osiedlach coraz więcej osób decyduje się na zabudowę balkonów. Ruch w interesie widać zwłaszcza teraz, w przededniu zimy.

Co decyduje o popularności inwestycji, jaką jest zabudowa balkonu? Dla mieszkających przy ruchliwych ulicach najważniejsza będzie ochrona przed hałasem i kurzem. Zabudowa zabezpiecza też balkon i mieszkanie przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Dzięki temu nie tylko rzadziej trzeba będzie odnawiać i malować balkon, ale również odczuje się spore oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym.

Przeczytaj: Zabudowa balkonu zatrzyma hałas i zwiększy metraż mieszkania 

Dla mieszkańców parterów i pierwszych pięter zabudowa ma walor ochronny – można ją odpowiednio zabezpieczyć, aby była kolejną barierą dla potencjalnego złodzieja. Młodzi rodzice zlecają też wykonanie zabudów balkonów dla bezpieczeństwa swoich dzieci. Przez zabudowę dziecko nie tylko nie wypadnie, ale również nie zrobi sobie krzywdy, ani niczego nie zrzuci z balkonu. Dla niektórych – choć jest to kwestią gustu i wykonawstwa – ważne jest, że zabudowa poprawia estetykę budynku i elewacji. 

Zabudowa balkonu, czyli problemy do pokonania

Decydując się na zabudowę balkonu trzeba mieć świadomość, że właśnie zyskuje się dodatkowe metry powierzchni do umycia i pielęgnacji. W zależności od tego, z czego będzie wykonana zabudowa (aluminium, profile PVC, szkło, pleksi), mycie jej będzie dość czasochłonne (zwłaszcza, gdy trzeba będzie poszczególne profile rozkładać). Warto również wiedzieć, że szklana zabudowa balkonu doskonale sprawdzi się zimą, ale latem z balkonu zrobi prawdziwą szklarnię. Warto więc już na etapie projektu zainwestować w specjalne moskitiery, które latem wpuszczą do środka powietrze, a jednocześnie będą zabezpieczeniem balkonu przed owadami.

Zabudowa balkonu a wymagane pozwolenia

Kolejnym problemem jest konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń na wykonanie zabudowy balkonu. Wiele spółdzielni ma w swoich regulaminach zakazy dotyczące zabudowywania balkonów. Wiąże się to z tym, że spora część zabudów nijak ma się do kolorystyki i charakteru całego budynku, potrafi go wręcz zeszpecić. Irytuje to sąsiadów z bloku i ogólnie mieszkańców osiedla.

Ciekawy PORADNIKJak wybrać drzwi tarasowe

Żeby temu zapobiec i być jednocześnie w zgodzie z przepisami, należy sporządzić najpierw projekt zabudowy. Jeśli zlecamy jej wykonanie profesjonalnej firmie, nie musimy się o nic martwić. Firma sama przygotuje projekt i to w ramach ogólnych kosztów zlecenia. Z projektem tym należy udać się do spółdzielni mieszkaniowej bądź administracji domu, a ta przekaże projekt dalej do urzędu gminy (miasta). Urzędnicy przyjrzą mu się i go zaopiniują, na co mają 30 dni. Jeśli po tym czasie nie dotrze z urzędu żadna opinia, przyjąć można, że uzyskało się zgodę na wykonanie zabudowy. Jeśli mieszka się w budynku jednorodzinnym, obowiązek zgłoszenia projektu ciąży na samym właścicielu.

Ile kosztuje zabudowa balkonu

Osobną kwestią jest koszt zakupu i montażu zabudowy balkonu. Jej cena zależy w dużym stopniu od użytego materiału i sposobu wykonania. Tańsze są te, które wykonuje się od balustrady w górę, droższe – od podłogi balkonu po jego sufit. Ceny zależą też od liczby okien i wielkości zabudowy. Przy sześciu oknach i balkonie długości sześciu metrów, wydać trzeba będzie około 3,5 tysiąca złotych wraz z montażem (przy montażu od balustrady do sufitu). Przy montażu od podłogi do sufitu należy dodać do tego kolejny tysiąc złotych.

Praktyczne wskazówki: Balkon i taras, czyli jakich błędów unikać przy ich budowie 

Przy mniejszej liczbie okien i mniejszym balkonie ceny są proporcjonalnie niższe. Niektóre firmy wyliczają ceny swoich usług na podstawie metra kwadratowego konstrukcji. Spodziewać się należy wtedy ceny od 250 do 400 złotych brutto za metr kwadratowy z montażem. Najbardziej estetyczny, ale i najdroższy jest montaż zabudowy bezramowej. System zainstalowany jest wtedy na specjalnych prowadnicach umieszczonych w podłodze albo balustradzie balkonu. Za taką zabudowę – w stosunku do zabudowy ramowej – trzeba doliczyć nawet 30 procent ceny. 

Zabudowa to nie składowisko rupieci

Dobrze wykonana zabudowa balkonu służyć może właścicielom przez wiele lat i idealnie wpisywać się w charakter bloku czy innej nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na utrzymywanie jej, jak i całego balkonu w czystości. Niestety, wiele zabudowanych balkonów, zamiast stać się miłą przestrzenią dla mieszkańców, staje się składem rupieci, które nie zmieściły się w piwnicy. Przez takie osoby zabudowy balkonów nadal mają wielu przeciwników. 

Masz stare okna? Zobacz: Jak zapewnić szczelność starym oknom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom