Prace dotyczące budowy tarasów i balkonów powinny być wykonywane z wyjątkową starannością. Inaczej bryła całego budynku straci na atrakcyjności. Krzywo wiszące balkony czy niewypoziomowane tarasy, oprócz wad funkcjonalnych, są drogie i czasochłonne w naprawie. Trwałość tarasu albo balkonu poza dokładnym wykonaniem prac, w dużej mierze zależy od jakości wykorzystanych materiałów.
Tarasy
Jego konstrukcja zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia oraz rodzaju gruntu, na którym ma powstać. Istotne jest uwzględnienie nasłonecznienia. Obecnie najpopularniejszym rodzajem tarasu jest taras betonowy. To przede wszystkim ze względu na duże możliwości wykończenia jego powierzchni.
Zobacz, jak zrobić: Beton mrozoodporny
Przy budowie tarasu na gruncie, pierwszym zadaniem jest wytyczenie jego obszaru i pozbycie się wierzchniej warstwy ziemi, tzw. humusu. Teren potem należy wypełnić podbudową, czyli minimum 25-centymetrową warstwą zagęszczonego piasku. Przy takim podłożu nie trzeba już wykonywać zbrojenia płyty konstrukcyjnej ani jej hydroizolacji.
Powierzchnia wyprofilowana, czyli jaka
Konieczne są za to dylatacje oraz wyprofilowanie powierzchni tarasu tak, aby znajdująca się tam woda mogła swobodnie spływać. Optymalnie spadek powinien wynosić 1,5–2 procent. Przygotowaną w ten sposób powierzchnię można ogrodzić ścianką z betonu lub wymurowaną z bloczków. W tym przypadku podmurówka musi być umocowana na lekkim fundamencie, który powinien być na głębokości do metra.
W przypadku gruntów piaszczystych głębokość posadowienia może być zmniejszona do około 50 centymetrów. Jeżeli np. podłogę tarasu wykonujemy z betonu klasy C25/30 (zbliżonej do dawnej klasy B30), powinna ona wynosić mniej więcej 10 centymetrów. Do takiej mieszanki betonowej warto wykorzystać taki cement, który zapewnia trwały, odporny i szczelny beton.
Jeżeli płyta tarasowa ma być zbrojona, dobrze skorzystać z przeciwprężnych siatek z drutu o średnicy do 5 milimetrów. Po przygotowaniu podłoża płytę trzeba jeszcze zabezpieczyć przed wilgocią. W tym celu najczęściej stosuje się tzw. płynną folię. Na niej możemy bezpośrednio mocować płytki ceramiczne. Wybrane na taras płytki powinny mieć niską nasiąkliwość oraz ścieralność. Powinny być także mrozoodporne i antypoślizgowe.
Balkony
Najpopularniejszy balkon to konstrukcja na żelbetowej płycie wspornikowej, połączonej z tzw. wieńcem kondygnacji lub nadprożem. Przy czym stanowi ona od razu gotowe podłoże pod wykonanie posadzki. Jej grubość musi być większa niż 8 centymetrów. Tylko wtedy możliwe będzie zamocowanie na płycie balkonu balustrady. Zbrojenie płyty wspornikowej wykonuje się z użyciem stali zbrojeniowej żebrowanej. Pręty są mocowane do nadproża górą i dołem. Taki sposób wykonania balkonu sprawia często problem z izolacją termiczną. To dlatego, że największe ubytki ciepła są w miejscu zakotwiczenia płyty balkonowej w wieńcu. Aby tak się nie działo, należy dokładnie zaizolować całą płytę.
Poczytaj też: Beton jakiego nie znacie
Istotna jest również hydroizolacja. Praktyczne są tzw. płynne folie, masy uszczelniające i powłoki polimerowe. W przypadku balkonów należy też pamiętać o odpowiednim nachyleniu płyty. Jej wyprofilowanie spowoduje, że woda nie będzie zalegać na powierzchni. Balkon musi mieć balustradę ze względów bezpieczeństwa.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?