Z pomocą Unii Europejskiej upiększymy polskie miasta

Emmerson Realty S.A.
Unijna pomocW ramach inicjatywy JESSICA duży nacisk kładzie się na tzw. aspekt społeczny realizowanych projektów. Szacowany jest on na podstawie przewagi pozytywnych oddziaływań zewnętrznych danego projektu miejskiego (tzw. elementów społecznych) nad częścią komercyjną inwestycji.
Unijna pomocW ramach inicjatywy JESSICA duży nacisk kładzie się na tzw. aspekt społeczny realizowanych projektów. Szacowany jest on na podstawie przewagi pozytywnych oddziaływań zewnętrznych danego projektu miejskiego (tzw. elementów społecznych) nad częścią komercyjną inwestycji. sxc.hu (Dioptria)
Do samorządów, firm i wyższych uczelni podejmujących inwestycje związane z szeroko rozumianą rewitalizacją miast skierowana jest inicjatywa JESSICA. Dzięki niej możliwe będą projekty poprawiające warunki życia lokalnej społeczności, na które bardzo trudno byłoby uzyskać komercyjny kredyt.

Potrzeby rewitalizacyjne polskich miast są ogromne. Pomimo tego na uczestnictwo w inicjatywie JESSICA (od ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) zdecydowało się do tej pory jedynie kilka województw. Powodów jest wiele.

Jak w praktyce wygląda wdrażanie tej inicjatywy w naszym kraju?

W odróżnieniu od większości unijnych programów dotacja przyznana w ramach programu JESSICA ma charakter zwrotny. Dla beneficjentów taka forma pomocy jest mniej atrakcyjna. Kolejną przeszkodą jest to, że projekty ubiegające się o dofinansowanie powinny przynosić w przyszłości dochód, który pozwali na spłatę zaciągniętego kapitału i odsetek. Ponadto bezpośrednim beneficjentem nie może być sam samorząd, a jedynie powołana przez niego spółka celowa, bądź istniejąca spółka prawa handlowego, w której samorząd ma udziały.

Sceptyczne podejście do programu to również efekt tego, że jest on nowy. Dlatego znikoma jest praktyczna wiedza na temat związanych z nim procedur wśród pracowników samorządów i firm.

Jednak instrument ten ma również zalety. Przede wszystkim stwarza on szansę na przygotowanie większych i bardziej dopracowanych projektów, które w realny sposób mogą wpływać na faktyczną rewitalizację obszarów miejskich. O jak dużych pieniądzach mówimy?

Ogółem na wdrożenie inicjatywy JESSICA w 5 polskich województwach przekazano równowartość ponad 256,3 milionów euro. Nie są to jednak dodatkowe środki, a jedynie wydzielona pula pieniędzy z Regionalnych Programów Operacyjnych. Do połowy listopada 2013 roku w ramach omawianego instrumentu podpisano już 69 umów inwestycyjnych na łączną kwotę 767 mln zł. 

Inicjatywa Jessica w Polsce

Z pomocą Unii Europejskiej upiększymy polskie miasta

Są już pierwsze zakończone projekty. Być może najważniejszą korzyścią dla władz samorządowych, które zdecydowały się na wzięcie udziału w inicjatywie JESSICA, będzie praktyczna wiedza dotycząca korzystania z instrumentów zwrotnych.

Wiadomo, że w przyszłości finansowa pomoc unijna będzie w znacznym stopniu opierać się właśnie na tego rodzaju środkach zwrotnych. Dlatego nabyte obecnie doświadczenia powinny zaprocentować w przyszłości lepszym zrozumieniem ich specyfiki i wykorzystaniem do poprawy jakości życia mieszkańców miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom