Banki z własną inicjatywą w kwestii hipotek. Skorzystają zwłaszcza dwie grupy kredytobiorców

Maciej Badowski
Opracowanie:
Część banków nie czeka, aż ministrowie dojdą do porozumienia w sprawie Kredytu na start, i łagodzi warunki udzielania hipotek.
Część banków nie czeka, aż ministrowie dojdą do porozumienia w sprawie Kredytu na start, i łagodzi warunki udzielania hipotek. Joanna Urbaniec/ Polska Press
W obliczu niepewności związanej z rządowym programem Kredyt na start, niektóre instytucje finansowe postanowiły podjąć samodzielne kroki, mające na celu ułatwienie dostępu do kredytów hipotecznych. Szczególnie skierowane są one do osób samotnych oraz rodzin bez dzieci, które nie mogłyby skorzystać z rządowego wsparcia.

Rządowy program a działania banków

Rządowy program Kredyt na start, mający na celu wsparcie Polaków w zakupie pierwszego mieszkania, w ostatnim czasie stał się przedmiotem licznych dyskusji politycznych. Niepewność co do jego przyszłości sprawiła, że wiele banków zdecydowało się na samodzielne działania.

Jak informuje „Puls Biznesu", instytucje takie jak BNP Paribas wyrażają sceptycyzm wobec programu, podczas gdy inne, na przykład Alior Bank, podchodzą do niego z większym optymizmem. W efekcie, większość banków postanowiła złagodzić kryteria oceny zdolności kredytowej, a niektóre nawet obniżyły oprocentowanie kredytów mieszkaniowych.

Zmiany w ofercie banków

Banki, starając się przyciągnąć klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości, wprowadziły korzystne zmiany w swoich ofertach kredytowych. Obniżenie oprocentowania oraz poluzowanie kryteriów oceny zdolności kredytowej to główne kierunki tych zmian.

Jak zauważa Konrad Pluciński, analityk ds. rynku kredytów hipotecznych w Rankomacie, cytowany przez „PB", zainteresowanie zakupem nieruchomości znacznie spadło, co skłania banki do podejmowania działań mających na celu ożywienie rynku. W obliczu niepewności związanej z kontynuacją rządowego programu, wiele osób może zdecydować się na zakup nieruchomości bez publicznego wsparcia.

Perspektywy dla singli i rodzin bez dzieci

Szczególnie interesująca jest sytuacja singli oraz rodzin bez dzieci, którzy i tak nie mogliby skorzystać z rządowego programu Kredyt na start. Dla nich zmiany wprowadzone przez banki mogą oznaczać szansę na łatwiejsze zdobycie finansowania na zakup wymarzonego mieszkania czy domu. Obniżone oprocentowanie i łagodniejsze kryteria zdolności kredytowej to szansa na realizację marzeń o własnym kącie bez konieczności czekania na rozwój sytuacji związanej z rządowym programem.

W obecnym klimacie niepewności, kiedy decyzje o zakupie nieruchomości często są odkładane, banki wydają się kierować przekazem, że nie warto zwlekać. Dzięki ich inicjatywom, zakup wymarzonej nieruchomości może stać się łatwiejszy, a marzenia o własnym domu szybciej mogą stać się rzeczywistością.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom