Wymiana pokrycia dachowego z azbestu - na co zwrócić uwagę

redakcja.regiodom, CEMBRIT
Płyty eternitowe na dachu domuDachy obiektów, które posiadają szkodliwy eternit, zazwyczaj były budowane lub remontowane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie liczba modernizowanych obiektów wciąż rośnie. W małej gminie jest to około 20 domów jednorodzinnych rocznie.
Płyty eternitowe na dachu domuDachy obiektów, które posiadają szkodliwy eternit, zazwyczaj były budowane lub remontowane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie liczba modernizowanych obiektów wciąż rośnie. W małej gminie jest to około 20 domów jednorodzinnych rocznie. Cembrit
Azbest był jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Doceniano jego dużą elastyczność, niepalność czy wysoką wytrzymałość. W połowie lat osiemdziesiątych uznano, że azbest jest szkodliwy dla zdrowia.

W całej Polsce trwa program usuwania azbestu z budownictwa. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę starego pokrycia dachowego, powinniśmy zapoznać się z szeregiem procedur, których musimy przestrzegać podczas usuwania eternitu.

Więcej na temat azbestowego problemuW Polsce może zalegać jeszcze 15 mln ton azbestu 

Warto uświadomić sobie, że przez azbest rozumiemy grupę minerałów krzemianowych tworzących włókna. Tymczasem eternit jest nazwą handlową, która z czasem stała się nazwą potoczną materiału do produkcji wyrobów budowlanych azbestowo-cementowych. 

W złotej erze eternitu powstało wiele wyrobów zawierających azbest. Prawie 90 procent z nich wykorzystywane było w budownictwie – do wykonywania pokryć dachowych, płyt elewacyjnych i rur. Podczas wymiany produktów zawierających azbest konieczna jest wiedza, na temat niebezpieczeństwa z tym związanego. Uszkodzony eternit jest materiałem niebezpiecznym – zwłaszcza podczas demontażu (gdy łamie się i kruszy). Wtedy z eternitu uwalniają się do powietrza rakotwórcze włókna azbestowe (tzw. pył azbestowy). Są one bardzo szkodliwe dla człowieka, ponieważ dostając się do organizmu, osiadają w płucach, z których nie mogą być już usunięte. **

Cała masa szkodliwego eternitu na dachach polskich domów

W Polsce połowa wszystkich dachów domów wciąż jest pokryta eternitem. Jest to spowodowane między innymi obawami przed samym procesem usuwania azbestu z dachu – za utylizację azbestu odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości. Kolejną niedogodnością są koszty zmiany pokrycia (usunięcie eternitu z dachu i utylizacja jego metra kwadratowego to koszt średnio 30 złotych, a do tego trzeba doliczyć koszt zakupu i ułożenia nowego pokrycia) oraz brak wiedzy na temat dostępnych, alternatywnych materiałów dachowych.

Uwaga! Pamiętajmy, że część gmin oferuje nawet całkowity zwrot środków wydanych na usuwanie azbestu. Wystarczy jedynie zapoznać się procedurami finansowania projektu usuwania pokryć dachowych zawierających eternit. Informacji o tym, czy dana gmina prowadzi program utylizacji azbestu udziela Wydział Ochrony Środowiska.

– Demontażu pokryć dachowych zawierających azbest należy dokonać nie później niż do 2032 roku. Ze względu na koszt wymiany, wiele osób decyduje się na samodzielne usunięcie eternitu z dachu. Ale uwaga! Tego typu samowola jest szeroko odradzana. W momencie niedopełnienia obowiązku inwentaryzacji wyrobów azbestowych, grozi kara od 10 zł do nawet 20 tys. zł. Za nieprawidłowe składowanie szkodliwego materiału grozi zaś grzywna od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych – komentuje Maciej Duszczak, Marketing Manager z Cembrit.

Praca z eternitem, szczególnie dla osób nieodpowiednio do tego przygotowanych, jest bardzo szkodliwa. Dlatego najrozsądniej jest wynająć profesjonalną firmę zajmującą się demontażem wyrobów azbestowych. Powinna ona mieć uprawnienia do pracy na danym terenie oraz na transport odpadów, zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest. Umowa z wykonawcą powinna zawierać przede wszystkim łączną kwotę za demontaż, transport i utylizację azbestu, wyrażoną w złotówkach. Listę certyfikowanych wykonawców, którzy zajmują się demontażem eternitu można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska starostw powiatowych.

Minimum 30 dni przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych pokrycia dachowego trzeba zgłosić ten fakt w starostwie. Starostwo ma 30 dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeżeli w tym czasie nie będzie informacji o sprzeciwie, można przystąpić do robót rozbiórkowych. Zdemontowany azbest musi trafić na specjalistyczne składowisko. Właściciel nieruchomości powinien otrzymać ze składowiska stosowne poświadczenie na karcie przekazania odpadów.

Przeczytaj poradnikJak bezpiecznie pozbyć się azbestu 

Po demontażu szkodliwego materiału z dachu musimy zastąpić go innym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań mogących z powodzeniem zastąpić azbest. Możemy zdecydować się na blachodachówkę, blachę, pokrycie z włókno-cementu, dachówki betonowe lub ceramiczne, gonty bitumiczne, czy pokrycia naturalne (np. gonty drewniane, strzechę).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom