Wybór gotowego projektu domu: na co zwracać uwagę. Poradnik

redakcja.regiodom, Danuta Piotrowska, firma Twoja Budowa z Olsztyna, Ekspertka Budowy SILKA YTONG
Dom jednorodzinny wolnostojącyWybór gotowego projektu domu: na co zwracać uwagę. Poradnik
Dom jednorodzinny wolnostojącyWybór gotowego projektu domu: na co zwracać uwagę. Poradnik Silka, Ytong
Aby wybór projektu domu okazał się optymalny i spełniał wszystkie wymogi formalne, należy to dobrze przemyśleć. Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Wybór projektu gotowego powinien być odpowiedzią na styl życia przyszłych mieszkańców domu. Na rynku jest bardzo duży wybór projektów gotowych, więc inwestor może wybrać taki, który będzie pasował do jego wizji i potrzeb. Każdy projekt trzeba zaadaptować do warunków działki. Adaptacją zajmuje się architekt posiadający odpowiednie uprawnienia.

Wybierz u nas:Baza projektów domów

Określenie potrzeb rodziny

Przy wyborze projektu gotowego warto zwrócić się o pomoc do eksperta – firmy specjalizującej się w sprzedaży projektó1)w. Inwestor, dokładnie określając swoją wizję w rozmowie ze specjalistą, zaoszczędzi na czasie w poszukiwaniu najlepszego dla siebie projektu. Ekspert znajdzie odpowiednie dla inwestora projekty, a także pomoże w podjęciu decyzji.

Zobacz również: Wybieramy projekt domu: jak zrobić to racjonalnie

Jeśli pracujemy w domu, wybierzmy projekt z uwzględnionym pomieszczeniem do pracy czy gabinetem. Jeśli rodzina jest liczna albo często przyjeżdżają goście, wybierzmy projekt z dwiema łazienkami.
Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć układ pokoi i powiązać to z ich użytecznością. Na przykład nasłonecznienie pomieszczeń zależy od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, więc dobrym rozwiązaniem na rozplanowanie salonu jest południowy zachód. Jeśli zależy nam np. na jasnej kuchni połączonej z jadalnią, to takie życzenie należy zasygnalizować już na etapie wyboru projektu.
Zanim inwestor kupi dany projekt powinien obejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego dla danej działki. Zdarza się, że wygląd budynku (np. rodzaj dachu) jest w nim wyraźnie określony i wybrany projekt musi spełniać te kryteria.

Sprawdź technologię i instalacje

Bardzo ważne jest, aby projekt podobał nam się wizualnie. Warto jednak zwrócić także uwagę na kwestie technologiczne, jak na przykład układ grzewczy, system wentylacyjny czy materiał, w jakim budynek został zaprojektowany. W przyszłości to właśnie te aspekty będą miały wpływ na koszty użytkowania budynku, a szczególnie jego ogrzewania. Trzeba także pamiętać, że finalny układ pomieszczeń zależy od wyboru poszczególnych rozwiązań. Na przykład, jeśli inwestor decyduje się na ogrzewanie piecem na drewno, musi uwzględnić większą powierzchnię domu (co najmniej dodatkowe 6 m2) oraz zaplanować miejsce na składowanie drewna.

Wizję domu omów z profesjonalistą

Dobrym pomysłem jest, aby inwestor skonsultował swoją wizję domu z ekspertem i z jego pomocą „wpisać" swoje pomysły w istniejące rozwiązania. Podczas rozmowy z ekspertem można dopasować preferencje inwestora do jego możliwości finansowych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest także wspólne „prześledzenie powierzchni" pod kątem ilości mieszkańców, ich wymagań czy przyzwyczajeń.

Również takie kwestie, jak zagospodarowanie poddasza czy zamknięta bądź otwarta kuchnia, powinny być rozstrzygnięte już na etapie wyboru projektu domu, ponieważ możliwości adaptacyjne mogą okazać się ograniczone i kosztowne. Wszystkie wydatki, które będą poniesione w procesie adaptacji projektu powinny być uwzględnione w kosztorysie. Pamiętajmy jednak, że zmiana koncepcji inwestorskiej czy też zmiana rozwiązań założonych na początku w projekcie może wpłynąć na dalsze wydatki.
Nie warto też za bardzo ingerować w projekt gotowy, aby nie zmienić bryły budynku – wtedy dom może okazać się nieproporcjonalny i architektonicznie niepoprawny.

Aby wybrać optymalny i zgodny z wymogami formalnymi projekt, warto solidnie przygotować się do jego zakupu. Należy zebrać jak najwięcej informacji: porozmawiać z ekspertami, poszukać gotowych realizacji, poczytać wpisy na forach internetowych. Pamiętajmy jednak, że decyzja zawsze podejmowana jest z uwzględnieniem bieżących potrzeb. Preferencje związane z mieszkaniem w domu mogą z czasem ulec zmianie i jest to naturalny stan rzeczy. Ważne jednak, aby dom był dla jego mieszkańców przyjazny w użytkowaniu i służył im jak najdłużej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom